Trwa ładowanie...

MPV morfologia – czym jest, spadek MPV, wzrost MPV

MPV morfologia – czym jest, spadek MPV, wzrost MPV
MPV morfologia – czym jest, spadek MPV, wzrost MPV

Płytki krwi, które wytwarzane są przez szpik kostny odgrywają istotną rolę w każdym organizmie i w medycynie występują pod nazwą trombocyty. Morfologia, MPV to badanie mające na celu określenie ich średniej objętości we krwi, jest to konieczne w przypadku podejrzenia małopłytkowości czy nadpłytkowości. Właściwy poziom trombocytów nie może przekraczać 14 fl i jest to próg dla każdej płci i wieku.

spis treści

1. MPV morfologia – czym jest

Morfologia MPV to jedno z ważniejszych badań, ponieważ jest podstawą do informacji o wielkości trombocytów. Bardzo ważne, aby nie analizować nigdy tylko jednego parametru, ponieważ istnieje duża zależność pomiędzy wielkością płytek, a ich ilością. Im jest więcej płytek tym ich wymiary są mniejsze i odwrotnie.

MPV morfologia jest wykonywana standardowo, ale również w przypadku często pojawiających się siniaków, przy pojawieniu się krwi w stolcu czy też przy obfitych miesiączkach. W momencie, kiedy jest pobierana próbka krwi żylnej oznaczana jest morfologia, MPV powinno być jednym z pierwszych oznaczonych parametrów.

Morfologia MPV to jeden z ważniejszych parametrów w badaniu krwi
Morfologia MPV to jeden z ważniejszych parametrów w badaniu krwi

2. MPV morfologia – spadek MPV

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Czym jest małopłytkowość? Jeśli morfologia, MPV wykazuje spadek parametrów trombocytów jest to sygnał, że w organizmie rozwija się stan chorobowy lub wpływ na to ma dla przykładu niedobór witamin.

Kiedy morfologia MPV może być zaniżona? Przede wszystkim obniżone normy mogą być wynikiem nieprawidłowości w samej budowie i ilości trombocytów. Jednak małopłytkowość jest też skutkiem zmian chorobowych narządów wewnętrznych występuje dla przykładu: przy powiększonej śledzionie, przy niewydolności wątroby.

To też warto wiedzieć

Morfologia MPV z obniżonymi wskaźnikami to też niebezpieczeństwo chłoniaka, białaczki, zwłóknienia szpiku. Obniżone MPV to także możliwość stanu zapalnego. Morfologia MPV będzie niższe, jeśli osoba przyjmuje leki zawierające steryd, ale niższe parametry pojawią się po dłuższej terapii antybiotykowej. Niedobór kwasu foliowego w ciąży, niedobór witamin z grupy B również skutkuje obniżonym MPV.

3. MPV morfologia – wzrost MPV

Kiedy morfologia MPV jest zawyżone? Oczywiście chodzi o duże przekroczenie progu. Morfologia MPV jest podniesione przy stanach zapalnych dla przykładu trzustki czy przy reumatycznym zapaleniu stawów.

Normy mogą być wysokie po urazach, krwotokach czy operacjach chirurgicznych. Morfologia MPV jest wysokie przy znacznym niedoborze żelaza. Niestety jest to także objaw nowotworów dla przykładu przy przewlekłej białaczce.

Bardzo ważne jest to, aby nie znając się na interpretacji wyników morfologii nie robić tego samodzielnie tylko zgłosić się z wynikami badań do lekarza rodzinnego. Morfologia MPV czy inne wskaźniki zależą od wieku i płci osoby badanej. Trzeba też wiedzieć, że norma podana na karcie badania jest to norma laboratorium, w którym badanie jest wykonywane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze