Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Alergia na białko mleka krowiego - co ją może sygnalizować?

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 23.04.2019 07:50
Alergia na białko mleka krowiego - co ją może sygnalizować?
Alergia na białko mleka krowiego - co ją może sygnalizować? (123rf)

Alergia na białko mleka krowiego, tak częsta wśród dzieci do 4 roku życia, może objawiać się u każdego z nich w różny sposób. Najczęstsze są dolegliwości skórne i pokarmowe. W zachowaniu malucha mogą pojawić się również takie symptomy, które na pierwszy rzut oka trudno połączyć z jedzeniem, a wynikać mogą z rozwijającej się w organizmie reakcji alergicznej. Które z nich warto przenalizować dokładniej?

  1. Grymaszenie: większość dzieci „grymasi” od 2 do 4 godzin dziennie, bez względu na przyczynę. Niemowlęta często chcą „na ręce” lub pragną przebywać przy piersi, wydają się być „niezadowolone” po posiłku, nie chcą pokarmu a czasem mogą płakać na widok piersi. Jeśli dzieje się to kilka razy w ciągu dnia, dziecko słabo przybiera na wadze dobrze byłoby się skonsultować z pediatrą.
  2. Nocne poty: obfite pocenie dziecka, nie wynikające z wysokiej temperatury w sypialni lub zbyt ciepłego ubranka, może zaburzać sen dziecka, które budzi się z powodu mokrej piżamki lub pościeli. Jeśli potliwość dziecka jest na tle zdrowotnym, należy skonsultować się z pediatrą.
  3. Prężenie plecków: dzieci, które usztywniają się i wyginają się do tyłu podczas karmienia można podejrzewać o chorobę refluksową. Dziecko pręży się, ponieważ odczuwa dyskomfort z powodu drażnienia gardła przez kwas żołądkowy. Ponieważ mogą z tego wynikać dalsze konsekwencje zdrowotne jak trudności z przełykaniem i oddychaniem, udaj się po poradę do lekarza.
  4. Zaburzenia snu: mogą obejmować bezsenność, trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu lub niską jego jakość. Dziecko może budzić się w nocy w związku z wspomnianymi nocnymi potami, nasilonym swędzeniem skóry lub z powodu reakcji na niektóre leki. Zachowania te warto poobserwować i skonsultować z lekarzem.
  5. Trudności z przyjmowaniem pokarmu lub brak apetytu: dziecko początkowo zainteresowane piersią, nagle przestaje ssać, krztusi się, ulewa, wymiotuje lub staje się niespokojne po kilku łykach. Tego typu reakcje mogą sugerować, że dzieje się coś poważnego, dlatego warto skonsultować się z lekarzem.
  6. Zaburzenia wzrastania: podobnie jak powolne przybieranie na wadze, zaburzenia wzrastania mogą wskazywać na choroby utajone, dlatego odstępstwa od typowych wartości należy skonsultować z lekarzem.

Alergia jest chorobą, która wpływa na zachowanie i samopoczucie dziecka, jednak przy wdrożeniu diety eliminującej alergeny, możemy uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji, jak niedożywienie czy niedobór niektórych składników odżywczych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze