Trwa ładowanie...

Dzieci są mądrzejsze niż myślimy!

 Aleksandra Miłosz
31.01.2018 11:40
Dzieci są mądrzejsze niż myślimy!
Dzieci są mądrzejsze niż myślimy! (Zdjęcie dzieci/Shutterstock)

Któż z nas patrząc na dziecko znajomych nie pomyślał, że jego dziwne zachowanie nie zalicza malucha do najinteligentniejszych istot na ziemi. Ciągłe jedzenie, spanie i bawienie się w kółko jedną, najprostszą zabawką nie może przecież świadczyć o jego wielkiej mądrości. Okazuje się tymczasem, że wszystko to, co dotąd myśleliśmy o mądrości naszych brzdąców to nieprawda!

spis treści

Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

1. Dzieci wiedzą, że zachowujesz się źle

Najnowsze badania przeprowadzone na 13-miesięcznych dzieciach pozwalają przypuszczać, że w tym wieku są one już w stanie zrozumieć złożone społeczne interakcje między ludźmi. Rozumieją, co inni ludzie wiedzą, a czego nie, a także oczekują od nich konkretnych zachowań. W ciągu przeprowadzonego badania ponad roczne maluchy oglądały występ pacynek, wśród których jeden z bohaterów obserwował negatywne zachowanie drugiego i zaczął go unikać.

Dzieci jednak nie oczekiwały, że ten bohater, który nie zachowywał się właściwie będzie ignorowany i napiętnowany przez innych z tego powodu. Miały natomiast świadomość rozgrywającego się na scenie „dramatu” i były w związku z nim zainteresowane historią - tak uważa Yuyan Luo, psycholog z Uniwersytety Missouri i współautor badania.

2. Dzieci oczekują kary dla winnego

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

W innym badaniu przedstawiono dzieciom na ekranie trzech bohaterów A, B i C. A i B utrzymywały przyjazne kontakty, a gdy B uderzył C, dzieci widocznie zareagowały, oczekując pomocy od bohatera A. Maluchy myślały, że pierwszy bohater powinien zareagować gdy widzi krzywdę innego.

Zanim dzieci zaczną mówić i chodzić, mogą zacząć wykazywać zachowania prospołeczne. Już po skończeniu 8 miesięcy niemowlaki lubią oglądać ukaranie kogoś kto zawinił, ale odczuwają też sympatię w stosunku do ofiary, jednak współczucie pojawia się u nich dopiero około 10 miesiąca.

3. Dzieci rozumieją twoje zachowania

Podobnie, nawet bardzo małe dzieci zdają się rozumieć perspektywy myślenia innych osób, nazywane fachowo „teorią umysłu”. Kiedyś naukowcy sądzili, że umiejętność ta nie rozwija się u dzieci aż do osiągnięcia wieku przedszkolnego, jednak ostatnie badania pokazują, że ten proces zaczyna się u nich pojawiać już od 7 do 18 miesiąca życia.

Badanie opublikowane na początku tego roku w czasopiśmie Psychological Science jest jednym z pierwszych, które podjęło się zbadania reakcji niemowląt na skomplikowane interakcje społeczne, w szczególności na fałszywe przekonania, które pojawiają się podczas interakcji pomiędzy ludźmi. Ich zrozumienie pomaga im w późniejszym wieku poruszać się swobodnie w świecie społecznym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze