Trwa ładowanie...

Rozwój rocznego dziecka

Avatar placeholder
17.11.2014 13:31
Rozwój rocznego dziecka
Rozwój rocznego dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to okres niezwykłych i szybkich zmian. W tym czasie obserwujesz, jak twoje dziecko po raz pierwszy o własnych siłach przekręca się z plecków na brzuszek, siada, wypowiada pierwsze słowa, po raz pierwszy raczkuje. Dla rodziców są to niezapomniane chwile. Niejednokrotnie nie możemy się nadziwić, jak nasze dziecko szybko rośnie – niemal z dnia na dzień. Nie należy jednak martwić się, gdy nasz maluch nie robi jeszcze tego, co synek koleżanki – rozwój rocznego dziecka jest kwestią indywidualną.

1. Somatyczny i motoryczny rozwój rocznego dziecka

Na prawidłowy rozwój dziecka składa się systematyczny:

W ciągu pierwszego roku życia dziecko bardzo szybko rośnie. Szybkość z jaką przybiera na wadze i zyskuje kolejne centymetry jest wręcz zdumiewająca. Jednakże gdy dziecko osiągnie rok, zaczyna znacznie wolniej rosnąć – przynajmniej w stosunku do tego, co było wcześniej. Z tego względu nie należy martwić się, że wzrost dziecka spowolnił – jest to całkowicie naturalne.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Gdy dziecko skończy rok, może już zacząć stawiać pierwsze, jeszcze niepewne kroki. Rodzice rocznych dzieci nie powinni się jednak martwić, jeśli ich maluch nie zaczął jeszcze chodzić. Dziecko samo wybiera odpowiedni czas na pierwsze kroki. Może to nastąpić w 13 miesiącu życia, lecz równie dobrze może to być 18 miesiąc. Dzieci mogą nieco zwlekać z nauką chodzenia z ostrożności lub gdy doświadczą częstych, zniechęcających upadków. Nie należy ich zmuszać do chodzenia – zaczną, gdy będą na to gotowe.

2. Intelektualny rozwój rocznego dziecka

Z rocznym dzieckiem można się coraz łatwiej porozumieć. Dzieci w tym wieku mają szczególne upodobanie do słów dźwiękonaśladowczych – na pieska mówią hau hau, na kotka miau. Ze zrozumieniem wypowiadają również słowa „mama” i „tata”. Szczególnie zaś lubią słowo „nie”. Chociaż w tym wieku dziecko może jeszcze niewiele mówić, dużo już rozumie. Może wykonywać proste polecenia, takie jak wskazanie na jakiś przedmiot czy podanie go.

Roczne dziecko uwielbia zabawki, w których można coś nacisnąć, pokręcić, obrócić. Zabawki dla rocznego dziecka powinny być kolorowe i różnokształtne. Mogą je już zainteresować pierwsze, proste puzzle o dużych elementach. Największą popularnością będą się jednak cieszyć duże, kolorowe klocki, które można układać jeden na drugim lub wkładać przez otwór o odpowiednim kształcie do pudełka. Roczny maluch lubi też zabawy w wodzie i w piaskownicy.

Rozwój dziecka rocznego to uzyskiwanie coraz większej sprawności i kontroli nad własnym ciałem, poznawanie świata, uczenie się nowych słów i zdobywanie wielu innych, przydatnych umiejętności, które już niedługo pozwolą mu na niezależność i samodzielność.

Anna Świeboda

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze