Trwa ładowanie...

Ból brzucha po prawej stronie – zapalenie wyrostka robaczkowego, inne rodzaje bólu

Avatar placeholder
30.04.2019 08:41
Ból brzucha po prawej stronie – zapalenie wyrostka robaczkowego, inne rodzaje bólu
Ból brzucha po prawej stronie – zapalenie wyrostka robaczkowego, inne rodzaje bólu (123rf)

Ból brzucha po prawej stronie występujący u dzieci powinien być natychmiast skonsultowany z lekarzem. Szczególnie, jeśli trwa długo i jest bardzo intensywny. Warto wiedzieć, iż ból brzucha po prawej stronie może mieć charakter ostry lub przewlekły. Przyjrzyjmy się bliżej dolegliwościom bólowym i innym symptomom mogącym wskazywać na konkretną chorobę.

spis treści

1. Ból po prawej stronie - zapalenie wyrostka robaczkowego

Przewlekły i silny ból brzucha po prawej stronie to objaw zapalenia wyrostka robaczkowego. Schorzenie to pojawia się nagle, najczęściej u dzieci pomiędzy 6. a 12. rokiem życia. Warto jednak wiedzieć, że zapalenie wyrostka robaczkowego może uaktywnić się nawet u niemowlęcia. W takim przypadku trudniej o rozpoznanie, a choroba rozwija się w takich przypadkach w błyskawicznym tempie. Jeżeli zatem zaobserwujemy, że maluch głośno płacze (szczególnie przy próbach dotknięcia brzuszka po prawej stronie), niezwłocznie udajmy się do lekarza.

Ból brzucha po prawej stronie może być przyczyną stanu zapalnego wyrostka robaczkowego
Ból brzucha po prawej stronie może być przyczyną stanu zapalnego wyrostka robaczkowego
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Dziecko kilkuletnie potrafi już mniej więcej zlokalizować ból. Narzeka przede wszystkim na ból brzucha po prawej stronie, a także nudności. Mogą pojawić się po jakimś czasie wymioty, a także gorączka. Decyzję o wycięciu wyrostka robaczkowego podejmuje chirurg. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje 3-4 centymetrowe nacięcie skóry po prawej stronie od pępka. Odcina wyrostek robaczkowy, a otwór zaszywa.

2. Ból brzucha po prawej stronie – inne rodzaje bólu

Tępy i nagle występujący ból brzucha po prawej stronie może oznaczać kamicę żółciową. Kamica pęcherzyka żółciowego oznacza, iż w pęcherzyku żółciowym dziecka pojawiają się kamienie różnej wielkości. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kamienie mogą pojawić się w każdym wieku. Przyczynami kamicy żółciowej są predyspozycje rodzinne, otyłość, anomalie w zakresie budowy i funkcjonowania pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych,choroby metaboliczne i choroby krwi, a także przyczyny zewnętrzne – zakażenia lub nieodpowiednio zbilansowana dieta. Niekiedy stwierdza się również objawy kolki żółciowej, która jest wynikiem zatkania przewodu wyprowadzającego żółć z pęcherzyka żółciowego. Tępy i nagle występujący ból brzucha po prawej stronie może oznaczać kamicę żółciową. Kamica pęcherzyka żółciowego oznacza, iż w pęcherzyku żółciowym dziecka pojawiają się kamienie różnej wielkości. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że kamienie mogą pojawić się w każdym wieku. Przyczynami kamicy żółciowej są predyspozycje rodzinne, otyłość, anomalie w zakresie budowy i funkcjonowania pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych, zaburzenia hormonalne, choroby metaboliczne i choroby krwi, a także przyczyny zewnętrzne – zakażenia lub nieodpowiednio zbilansowana dieta. Niekiedy stwierdza się również objawy kolki żółciowej, która jest wynikiem zatkania przewodu wyprowadzającego żółć z pęcherzyka żółciowego.

To też warto wiedzieć

Rozpoznanie kamicy żółciowej u dzieci rozpoznaje się za pomocą badania USG. USG pozwala również wykryć powikłania chorobowe, na przykład ropniak pęcherzyka żółciowego. Leczenie kamicy żółciowej polega na wdrożeniu metod chirurgicznych oraz farmakologicznych.

Jeżeli pojawia się ostry i silny ból brzucha po prawej stronie, wówczas przyczyną może być zapalenie otrzewnej. Ból brzucha po prawej stronie jest wynikiem podrażnienia tkanki wyścielającej narządy lub ściany jamy brzusznej. Infekcja polega na tym, iż bakterie do tej pory bytujące w przewodzie pokarmowym dostają się do jamy otrzewnej. Stan zapalny otrzewnej powstaje najczęściej w wyniku perforacji jelita, ropni: wątroby, okołonerkowych, śledziony, urazu brzucha, owrzodzenia pęcherza moczowego, operacji chirurgicznej w obszarze jamy brzusznej. Do zapalenia otrzewnej może również dojść w życiu płodowym, kiedy pierwszy stolec dziecka dostaje się do jamy otrzewnej. Leczenie zapalenia otrzewnej to najczęściej chirurgiczne usunięcie przyczyny, a także stosowanie antybiotyków. U noworodków trzeba najczęściej przeprowadzić drenaż jamy brzusznej, by pozbyć się nadmiaru płynów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze