Trwa ładowanie...

Zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy, przyczyny

 Ewa Rycerz
28.03.2017 13:48
Jednoznaczym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest ostry ból brzucha po prawej stronie.
Jednoznaczym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest ostry ból brzucha po prawej stronie. (123RF)

Zapalenie wyrostka u dziecka jest szczególnie trudną do rozpoznania przypadłością. Występuje dość rzadko, dlatego też jej symptomy łatwo można przeoczyć. Tymczasem choroba rozwija się w tempie lawinowym i może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia małego pacjenta.

1. Co to jest wyrostek?

Nazywany jest czasem "palcem od rękawiczki". Wyrostek robaczkowy to niewielki, kilkucentymetrowy odcinek. Znajduje się po prawej stronie brzucha, trochę powyżej pachwiny. Dokładnie w miejscu, gdzie jelito cienkie, w którym zachodzi proces wchłaniania wartości odżywczych przechodzi w jelito grube. Jest to fragment, w którym powstaje stolec.

Wyrostek niejako odstaje od miejsca styku jelit. Jest zbędnym elementem w organizmie, nieszkodliwą pozostałością po ich rozwoju jeszcze w okresie płodowym.

2. Zapalenie wyrostka robaczkowego

Charakteryzuje je niespodziewane występowanie i silny ból, przy czym pacjent jest najczęściej w pełni zdrowy.

Zobacz film: "Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka?"

Zapalenie wyrostka robaczkowego dotyka najczęściej dzieci, szczególnie te pomiędzy 6. a 12. rokiem życia. Może jednak wystąpić także u niemowlęcia lub małego dziecka. Wtedy jest bardzo niebezpieczne, ponieważ nie daje żadnych zwiastujących je symptomów.

Pojawia się nagle i z ogromną siłą. Bardzo szybko też się rozwija. Jak zatem rozpoznać zapalenie wyrostka u dzieci? Istnieje kilka ważnych symptomów, a oto niektóre z nich.

3. Silny, ostry ból brzucha

Pojawia się nagle. Dziecko może skarżyć się na ból po prawej stronie brzucha, powyżej pachwiny, niedaleko zagłębienia kości miednicy, obok pępka.

Pierwszą oznaką jest dyskomfort, który jednak szybko przeradza się w ostry ból. Może mieć on charakter ciągły lub napadowy. Pacjenci często wskazują, że jest to najgorszy ból, jaki kiedykolwiek odczuwali.

U dzieci trudno jest zlokalizować miejsce bólu. Mali pacjenci nie potrafią sami wskazać, gdzie je boli. Dodatkowo ich narządy wewnętrzne nie są jeszcze umiejscowione tak, jak u osoby dorosłej. Ból zatem może pojawiać się także po drugiej stronie brzucha.

Na zapalenie żołądka może też wskazywać fakt, iż ból nasila sę przy poruszaniu prawą nogą.

4. Wysoka gorączka

Gdy dochodzi do zapalenia wyrostka robaczkowego wzrasta temperatura ciała. Często waha się ona w przedziale 37-38 stopni Celsjusza, ale przy ostrych i zaawansowanych stanach gorączka może dochodzić do 39 stopni Celsjusza.

Podczas choroby rośnie także tętno, mogą wystąpić dreszcze i drżenie ciała. Wskazuje na nią także przechylenie dziecka w prawą stronę oraz ból przy próbach wyprostowania się.

5. Brak apetytu, nudności i wymioty

Pierwszym objawem zapalenia wyrostka robaczkowego jest brak apetytu. Nie jest to jednak objaw charakterystyczny tylko dla tej choroby, co może powodować bagatelizowanie jej.

Problem zaczyna się wtedy, gdy do braku apetytu dołączają wymioty, nudności i ból brzucha. Występuje także podwyższona temperatura ciała. Jeśli wszystkie te objawy w dość dużym nastężeniu występują razem, oznaczają zapalenie wyrostka robaczkowego.

6. Biegunka i wzdęcia

Biegunka u małego dziecka zawsze jest dość niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do odwodnienia organizmu. W przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego występuje ona współtowarzysząc także gazom, gorączce, bólom brzucha.

Szczególnie bolesne podczas choroby są także wzdęcia. Mogą utrzymywać się nawet kilka dni, co prowadzi do dalszych problemów z jelitami.

7. Zapalenie wyrostka – przyczyny

Winą za zapalenie wyrostka robaczkowego najczęściej obarcza się bakterie, które rozwijają się w zaślepieniu jelit w efekcie zaczopowania go kałem. Wyrostek pozbawiony zostaje wtedy łączności z jelitem i nie jest oczyszczany. Bakterie zaczynają sie namnażać.

To wszystko prowadzi do bólu, czasem zamartwicy, pojawia się ryzyko pęknięcia. Jest to jeden z najgorszych scenariuszy, ponieważ w takim przypadku bakterie mogą dostać się do jamy brzusznej i wywołać niezbezpieczne dla zdrowia zapalenie otrzewnej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze