Trwa ładowanie...

Zdrowy styl odżywiania – co jeść, a czego unikać?

Avatar placeholder
04.03.2024 15:30
Zdrowy styl odżywiania może zapobiec rozwojowi takich schorzeń jak otyłość.
Zdrowy styl odżywiania może zapobiec rozwojowi takich schorzeń jak otyłość. (Adobe stock)

Zdrowy styl odżywiania to sposób żywienia, który zakłada spożywanie urozmaiconych, niewielkich posiłków zawierających odpowiednie ilości białka, węglowodanów, zdrowych tłuszczów, warzyw i owoców oraz płynów. To pozwala dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych, cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Co jeść, a czego unikać?

spis treści

1. Co to jest zdrowy styl odżywiania i dlaczego jest ważny?

Zdrowy styl odżywiania to sposób żywienia, który obejmuje spożywanie różnorodnych produktów w zrównoważonych ilościach. Ważne jest, by była to dieta bogata w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, białka, węglowodany i tłuszcze, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów i układów.

Dlaczego zdrowy styl odżywiania jest ważny? Przede wszystkim pozwala dbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Jest kluczowy dla zachowania dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej. W przypadku dzieci pozwala na prawidłowy rozwój i wzrost, może też wspierać układ odpornościowy, pomagając organizmowi w zwalczaniu infekcji i chorób.

Zobacz film: "W co należy wyposażyć przedszkolaka?"

Zdrowy styl odżywiania pozwala również zapobiegać wielu chorobom, takim jak otyłość, cukrzyca i niektóre nowotwory. Może obniżyć ryzyko chorób serca, takich jak nadciśnienie tętnicze i zawał serca bądź miażdżyca.

Zdrowa dieta pomaga także utrzymać optymalną wagę ciała. Regularne spożywanie zbilansowanych posiłków, które dostarczają odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych, może zapobiec nadwadze i otyłości, które z kolei są związane z wieloma schorzeniami, takimi jak cukrzyca typu 2, choroby serca i niektóre rodzaje nowotworów.

2. Zasady zdrowego stylu odżywiania – co i jak jeść, czego unikać?

Zdrowa dieta zakłada spożywanie różnorodnych produktów z różnych grup żywnościowych. Oznacza to, że powinna zawierać dużo:

  • białka pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. To mięso drobiowe, rośliny strączkowe, jaja i ryby, będące źródłem kwasów nienasyconych, w tym omega-3. Tłuste ryby są cennym źródłem witamin A i D, a także witaminy E,
  • warzyw i owoców, które powinny stanowić co najmniej połowę dziennej racji pokarmowej. Ważne są przy tym właściwe proporcje: ¾ powinny stanowić warzywa, ¼ owoce. O jakich ilościach mowa? Dobrze jest spożywać co najmniej 400 g dziennie, w co najmniej 5 porcjach, z tego 1 porcję może stanowić 1 szklanka soku,
  • pełnoziarnistych produktów zbożowych (mąki i pieczywo z mąki pełnoziarnistej), które są źródłem witamin, szczególnie z grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy), składników mineralnych (magnez, cynk) i błonnika pokarmowego,
  • chudego nabiału, który jest źródłem wapnia, białka oraz witamin: B1, B2, B6, B12, kwasu foliowego, witaminy A i magnezu. Dobrze jest pić chude mleko, ale i spożywać jogurt, kefir, maślankę, które wspierają florę bakteryjną jelit,
  • zdrowych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy (w niewielkich ilościach i najlepiej w postaci surowej, jako dodatek do surówek czy innych potraw), nasiona czy orzechy.

Ważne jest także regularne spożywanie odpowiedniej ilości wody (co najmniej 1,5 litra wody dziennie, ponieważ woda należy do niezbędnych składników pokarmowych i musi być dostarczana do organizmu regularnie i w optymalnych ilościach).

Kluczowe jest zwracanie uwagi na takie kwestie jak:

  • wielkość porcji, co pomaga uniknąć nadmiernego spożycia kalorii,
  • jedzenie regularnie posiłków o mniej więcej stałych porach, aby utrzymać poziom energii i uniknąć głodzenia się,
  • spożywanie jak najbardziej naturalnych składników, aby mieć kontrolę nad jakością. Ważne jest, by czytać etykiety i zwracać uwagę na zawartość składników odżywczych oraz wartość energetyczną.

Zdrowy styl odżywiania – czego unikać w diecie?

Zdrowy styl odżywiania to również unikanie nadmiaru soli, cukru, w tym słodzonych napojów, słodyczy i słodzonych przekąsek, tłuszczów trans oraz produktów typu fast food, zup instant i dań wysoko przetworzonych oraz czerwonego mięsa czy niezdrowych przekąsek, które często są bogate w cukry, tłuszcze trans i nasycone, sól oraz sztuczne dodatki.

3. 10 zasad zdrowego stylu życia

Zdrowy styl odżywiania to kluczowy element higienicznego trybu życia. Dopełnia go regularna i umiarkowana aktywność fizyczna, wystarczająca ilość regenerującego snu, odpoczynek i rekreacja oraz unikanie stresu, używek oraz ryzykownych zachowań, także higiena osobista, regularne wizyty u lekarza i badania lekarskie oraz zapobieganie chorobom zakaźnym (głównie poprzez szczepienia).

To także suplementacja, gdy pojawiają się objawy niedoborów różnych substancji (szczególnie ważna jest witamina D oraz kwasy Omega 3, które trudno pozyskać z pożywienia).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze