Trwa ładowanie...

Kwas foliowy przed ciążą

Już przygotowując się do ciąży, należy przyjmować kwas foliowy. Zażywanie go w dawce 0,4 mg (400 μg) na dzień wraz z pożywieniem na pewno nie grozi przedawkowaniem. Kobiety, które są rodzinnie obciążone wadami cewy nerwowej, powinny przyjmować kwas foliowy w ilości 4 mg dziennie. Jak się okazuje, związek ten nie tylko chroni ciążę, ale też wykazuje silne działanie antyrakowe. Jaki kwas foliowy przyjmować przed ciążą?

Zobacz film: "Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu"

spis treści

1. Czym jest i gdzie wystepuje kwas foliowy?

Decyzja o macierzyństwie w większości przypadków wiąże się z pewnymi przygotowaniami. Kobiety uzależnione od papierosów - rzucają palenie, mające nadwagę – pozbywają się zbędnych kilogramów, żeby nie obciążać zbytnio organizmu w czasie ciąży, jednocześnie prawie wszystkie przyszłe mamy zaczynają zażywać kwas foliowy.

I dobrze, ponieważ badania wykazały związek między niskim spożyciem kwasu foliowego, a wystąpieniem raka płuc u obecnych i byłych palaczy. Wyższe spożycie kwasu foliowego było również związane z hamowaniem rozwoju komórek rakowych w jelicie grubym.

Źródło kwasu foliowego
Źródło kwasu foliowego

Kwas foliowy jest witaminą B9 (z grupy witamin B). Jest on niezbędny w trakcie procesu tworzenia i naprawy

zobacz galerię

Kwas foliowy jest witaminą B9 (z grupy witamin B). Jest on niezbędny w trakcie procesu tworzenia i naprawy genów, syntezy białekpodstawowego budulca dla komórek i narządów.

Stężenie kwasu foliowego we krwi powinno być wystarczająco duże od momentu zapłodnienia, żeby wspomóc proces organogenezy, czyli kształtowania się narządów dziecka. Kwas foliowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie i jego nadmiar wydalany jest z moczem, dlatego nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania.

Kwas foliowy niestety nie występuje w żywności w czystej postaci. Jest przetwarzany przez ludzki organizm, z tzw. folianów, znajdujących się w zielonych warzywach (brokuły, szpinak, szparagi, bób, brukselka), roślinach strączkowych (fasola, groch, soja), cytrusach (pomarańcze), wątróbce, otrębach pszennych, chlebie razowym, drożdżach, wątróbce, jajkach, serach. Dieta przed ciążą powinna zatem uwzględniać te produkty.

Czym uzupełniać dietę w 1 trymestrze ciąży? Suplementy diety w ciąży
Czym uzupełniać dietę w 1 trymestrze ciąży? Suplementy diety w ciąży

Suplementy diety w ciąży są niezwykle ważne w pierwszym trymestrze. Pierwsze tygodnie ciąży są najistotniejsze

przeczytaj artykuł

2. Kwas foliowy - ile przed ciążą?

Jeśli nie możemy spożywać codziennie produktów bogatych w kwas foliowy w odpowiednich ilościach, powszechnym zaleceniem lekarzy jest zażywanie kwasu foliowego w postaci gotowych preparatów jedno- lub wieloskładnikowych (gotowe preparaty dają nam gwarancję odpowiedniej dawki w wysokości 0,4 mg dziennie (400 mikrogramów)).

Bardzo ważne jest przyjmowanie ich systematycznie nawet na kilka tygodni przed zapłodnieniem, z tego względu, że wady rozwojowe, którym w dużym stopniu przeciwdziała kwas foliowy, powstają w pierwszych 3-4 tygodniach ciąży, kiedy to kobiety z reguły nie są świadome swojego stanu, a tym samym nie wiedzą o możliwości przyjmowania kwasu foliowego.

Ponieważ ciąże w większości nie są planowane, codzienne zażywanie kwasu foliowego powinno dotyczyć każdej kobiety w wieku rozrodczym – pomiędzy 18. i 45. rokiem życia.

Kwas foliowy w ciąży. Suplementacja i dawkowanie
Kwas foliowy w ciąży. Suplementacja i dawkowanie

Kwas foliowy (witamina B9, folacyna, folan) to substancja niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu. Kwas

przeczytaj artykuł

3. Rola kwasu foliowego w ciąży

Witamina B9 chroni rozwijające się w łonie matki dziecko przed wystąpieniem wad wrodzonych cewy nerwowej i układu nerwowego płodu, które znajdują się w czołówce najczęstszych i najpoważniejszych wad rozwojowych u nowonarodzonych dzieci.

To z cewy nerwowej tworzą się mózg i rdzeń kręgowy dziecka. Zatem zakłócenie rozwoju cewy powoduje w następstwie nieprawidłowy rozwój mózgu i rdzenia kręgowego, powodując nieuleczalne choroby takie, jak bezmózgowie, przepuklinę mózgową lub rozszczep kręgosłupa (czyli przepuklinę oponowo-rdzeniową – zrośnięcie się jednego lub kilku kręgów kręgosłupa), któremu w większości przypadków towarzyszą wodogłowie lub innego rodzaju upośledzenia.

Jak przygotować się na ciążę - badania, suplementy diety, używki
Jak przygotować się na ciążę - badania, suplementy diety, używki

Jak przygotować się do ciąży? Jakie badania trzeba zrobić przed zajściem w ciążę? Czy potrzebne są jakieś

przeczytaj artykuł

Te poważne choroby często są uwarunkowane genetycznie lub są wynikiem stosowania niektórych leków przeciwpadaczkowych, cukrzycy, a nawet nadmiernej otyłości. Ważne, że kwas foliowy aż w 70 proc. zapobiega wadom cewy nerwowej.

Wykazano także, że kobiety z niedoborem witaminy B9 mają większe ryzyko poronienia, wcześniactwa oraz pojawienia się u dziecka innych wad wrodzonych (rozszczep wargi i podniebienia, niektóre wady serca i kończyn).

Polska statystyka występowania wad cewy nerwowej u niemowląt osiąga jeden z wyższych poziomów na tle krajów europejskich. Jedno na 1000 dzieci rodzi się z tą wadą, rocznie łącznie około 300 dzieci. Zadziwiające, że w 90 proc. dzieci te rodzą się zupełnie zdrowym rodzicom, wolnym od obciążeń genetycznych. 

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.