Trwa ładowanie...

Kwas foliowy przed ciążą

Już przygotowując się do ciąży, należy przyjmować kwas foliowy. Zażywanie go w dawce 0,4 mg (400 μg) na dzień wraz z pożywieniem na pewno nie grozi przedawkowaniem. Kobiety, które są rodzinnie obciążone wadami cewy nerwowej, powinny przyjmować kwas foliowy w ilości 4 mg dziennie.

Zobacz film: "Jak pomóc dziecku rozwijać zmysły?"

Decyzja o macierzyństwie w większości przypadków wiąże się z pewnymi przygotowaniami. Kobiety uzależnione od papierosów - rzucają palenie, mające nadwagę – pozbywają się zbędnych kilogramów, żeby nie obciążać zbytnio organizmu w czasie ciąży, jednocześnie prawie wszystkie przyszłe mamy zaczynają zażywać kwas foliowy.

1. Czym jest i gdzie wystepuje kwas foliowy?

Źródło kwasu foliowego
Źródło kwasu foliowego

Kwas foliowy jest witaminą B9 (z grupy witamin B). Jest on niezbędny w trakcie procesu tworzenia i naprawy...

zobacz galerię

Kwas foliowy jest witaminą B9 (z grupy witamin B). Jest on niezbędny w trakcie procesu tworzenia i naprawy genów, syntezy białek – podstawowego budulca dla komórek i narządów. Stężenie kwasu foliowego we krwi powinno być wystarczająco duże od momentu zapłodnienia, żeby wspomóc proces organogenezy, czyli kształtowania się narządów dziecka. Kwas foliowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie i jego nadmiar wydalany jest z moczem, dlatego nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania.

Kwas foliowy niestety nie występuje w żywności w czystej postaci. Jest przetwarzany przez ludzki organizm, z tzw. folianów, znajdujących się w zielonych warzywach (brokuły, szpinak, szparagi, bób, brukselka), roślinach strączkowych (fasola, groch, soja), cytrusach (pomarańcze), wątróbce, otrębach pszennych, chlebie razowym, drożdżach. Dieta przed ciążą powinna zatem uwzględniać te produkty. Jeśli z jakiś względów nie możemy spożywać ich codziennie w odpowiednich ilościach, powszechnym zaleceniem lekarzy jest zażywanie kwasu foliowego w postaci gotowych preparatów jedno- lub wieloskładnikowych (gotowe preparaty dają nam gwarancję odpowiedniej dawki w wysokości 0,4 mg dziennie (400 mikrogramów). Bardzo ważne jest przyjmowanie ich systematycznie nawet na kilka tygodni przed zapłodnieniem, z tego względu, że wady rozwojowe, którym w dużym stopniu przeciwdziała kwas foliowy, powstają w pierwszych 3-4 tygodniach ciąży, kiedy to kobiety z reguły nie są świadome swojego stanu, a tym samym nie wiedzą o możliwości przyjmowania kwasu foliowego. Ponieważ ciąże w większości nie są planowane, codzienne zażywanie kwasu foliowego powinno dotyczyć każdej kobiety w wieku rozrodczym – pomiędzy 18. i 45. rokiem życia.

2. Rola kwasu foliowego w ciąży

Witamina B9 chroni rozwijające się w łonie matki dziecko przed wystąpieniem wad wrodzonych cewy nerwowej i układu nerwowego płodu, które znajdują się w czołówce najczęstszych i najpoważniejszych wad rozwojowych u nowonarodzonych dzieci. To z cewy nerwowej tworzą się mózg i rdzeń kręgowy dziecka. Zatem zakłócenie rozwoju cewy powoduje w następstwie nieprawidłowy rozwój mózgu i rdzenia kręgowego, powodując nieuleczalne choroby takie, jak bezmózgowie, przepuklinę mózgową lub rozszczep kręgosłupa (czyli przepuklinę oponowo-rdzeniową – zrośnięcie się jednego lub kilku kręgów kręgosłupa), któremu w większości przypadków towarzyszą wodogłowie lub innego rodzaju upośledzenia. Te poważne choroby często są uwarunkowane genetycznie lub są wynikiem stosowania niektórych leków przeciwpadaczkowych, cukrzycy, a nawet nadmiernej otyłości. Ważne, że kwas foliowy aż w 70% zapobiega wadom cewy nerwowej.

Wykazano także, że kobiety z niedoborem witaminy B9 mają większe ryzyko poronienia, wcześniactwa oraz pojawienia się u dziecka innych wad wrodzonych (rozszczep wargi i podniebienia, niektóre wady serca i kończyn). Polska statystyka występowania wad cewy nerwowej u niemowląt osiąga jeden z wyższych poziomów na tle krajów europejskich. Jedno na 1000 dzieci rodzi się z tą wadą, rocznie łącznie około 300 dzieci. Zadziwiające, że w 90% dzieci te rodzą się zupełnie zdrowym rodzicom, wolnym od obciążeń genetycznych. 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.