Trwa ładowanie...

Czy dieta śródziemnomorska jest dobra dla dzieci?

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 02.02.2017 15:35
Dieta dziecka powinna być zbilansowana i pełnowartościowa
Dieta dziecka powinna być zbilansowana i pełnowartościowa (123RF)

Dieta śródziemnomorska uznawana jest za najzdrowszą dietę świata. Poleca się ją nie tylko osobom chcącym osiągnąć szczupłą sylwetkę, ale również tym, które chcą zdrowo się odżywiać. A czy mogą ją stosować dzieci?

Wydaje się, że w diecie śródziemnomorskiej nie ma nic, co mogłoby zaszkodzić naszym pociechom. W dużym skrócie bowiem obfituje ona w wiele wartościowych produktów, by wspomnieć choćby o warzywach i owocach, roślinach strączkowych, oliwie z oliwek i rybach.

A czy jest w niej miejsce na mleko, tak potrzebne najmłodszym? W tradycyjnej diecie śródziemnomorskiej zaleca się przede wszystkim spożywanie jogurtów i innego rodzaju fermentowanych produktów mlecznych. Mleko w jadłospisie pojawia się stosunkowo rzadko. A dzieci przecież bardzo tego produktu potrzebują!

Dieta dziecka powinna być zbilansowana i pełnowartościowa
Dieta dziecka powinna być zbilansowana i pełnowartościowa (123RF)
Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Podobnie jest z orzechami, które często zaleca się w ramach omawianej diety. A te, choć niezwykle zdrowe, są nie tylko silnymi alergenami, ale też – według Amerykańskiej Akademii Pediatrii – mogą być przyczyną zadławienia. I dlatego specjaliści zza oceanu zalecają, by włączyć je do diety dzieci dopiero, gdy ukończą one 4. rok życia.

I pozostaje również kwestia alkoholu. Lampka czerwonego wina według zwolenników diety śródziemnomorskiej jest niezbędna, by żyć przez długie lata w zdrowiu. W przypadku dzieci, podawanie im jakiegokolwiek napoju alkoholowego jest niezgodne z prawem.

Dieta św. Hildegardy - na czym polega i kto może stosować?
Dieta św. Hildegardy - na czym polega i kto może stosować? [7 zdjęć]

Dieta orkiszowa to doskonały sposób na oczyszczenie organizmu z metali ciężkich i toksyn. Metoda odżywiania

zobacz galerię

1. Zasady diety śródziemnomorskiej a zdrowie dzieci

Korzyści płynących z diety śródziemnomorskiej jest wiele: pozytywnie wpływa na pracę mózgu i układu krwionośnego, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej i cukrzycy typu 2. Dobrze działa również na koncentrację i pamięć.

Przeczytaj koniecznie

Naukowcy przekonują zaś, że i dzieciom dieta śródziemnomorska przynieść może wiele korzyści. Przestrzeganie jej zasad zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, astmy i alergii. A są to problemy, z którymi zmaga się coraz większa liczba małych pacjentów na całym świecie. Zwłaszcza kwestia nadwagi jest szczególnie zauważalna,.

W Polsce już co czwarte dziecko zmaga się z nadmiarem kilogramów. W przyszłości może mieć to wpływ na rozwój cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Każde z tych schorzeń ma poważne konsekwencje zdrowotne i znacznie obniża jakość życia.

2. Dieta śródziemnomorska a ADHD

Niedawno w prestiżowym czasopiśmie „Pediatrics” ukazały się badania, z których wynika, że dieta śródziemnomorska może mieć korzystny wpływ na zmniejszenie objawów ADHD.

Do ich minimalizacji ma się przyczynić większe spożywanie warzyw, owoców i ryb, które dostarczają organizmowi wartościowych składników.

Zauważono, że dzieci w jadłospisie których królowały produkty w wysokim stopniu przetworzone, częściej wykazywały objawy nadpobudliwości i zaburzeń zachowania.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, jakie mechanizm łączy niskiej jakości dieta z ADHD. Prawdopodobnie chodzi o niedobór niezbędnych składników odżywczych, takich jak żelazo, cynk, magnez lub kwasy omega-3, które przyczyniają się do prawidłowego rozwoju poznawczego i fizycznego.

Eksperci są jednak zdania, że dotychczas opublikowane badania nie są wystarczające. Trudno orzec, czy stosowanie diety śródziemnomorskiej złagodzi objawy ADHD.

Z pewnością jednak wprowadzenie do codziennego jadłospisu dziecka warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych i ryb, wyjdzie mu na zdrowie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze