Trwa ładowanie...

Czy dieta śródziemnomorska jest dobra dla dzieci?

Dieta śródziemnomorska uznawana jest za najzdrowszą dietę świata. Poleca się ją nie tylko osobom chcącym osiągnąć szczupłą sylwetkę, ale również tym, które chcą zdrowo się odżywiać. A czy mogą ją stosować dzieci?

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Wydaje się, że w diecie śródziemnomorskiej nie ma nic, co mogłoby zaszkodzić naszym pociechom. W dużym skrócie bowiem obfituje ona w wiele wartościowych produktów, by wspomnieć choćby o warzywach i owocach, roślinach strączkowych, oliwie z oliwek i rybach.

A czy jest w niej miejsce na mleko, tak potrzebne najmłodszym? W tradycyjnej diecie śródziemnomorskiej zaleca się przede wszystkim spożywanie jogurtów i innego rodzaju fermentowanych produktów mlecznych. Mleko w jadłospisie pojawia się stosunkowo rzadko. A dzieci przecież bardzo tego produktu potrzebują!

Dieta dziecka powinna być zbilansowana i pełnowartościowa
Dieta dziecka powinna być zbilansowana i pełnowartościowa (123RF)

Podobnie jest z orzechami, które często zaleca się w ramach omawianej diety. A te, choć niezwykle zdrowe, są nie tylko silnymi alergenami, ale też – według Amerykańskiej Akademii Pediatrii – mogą być przyczyną zadławienia. I dlatego specjaliści zza oceanu zalecają, by włączyć je do diety dzieci dopiero, gdy ukończą one 4. rok życia.

I pozostaje również kwestia alkoholu. Lampka czerwonego wina według zwolenników diety śródziemnomorskiej jest niezbędna, by żyć przez długie lata w zdrowiu. W przypadku dzieci, podawanie im jakiegokolwiek napoju alkoholowego jest niezgodne z prawem.

Dieta św. Hildegardy - na czym polega i kto może stosować?
Dieta św. Hildegardy - na czym polega i kto może stosować? [7 zdjęć]

Dieta orkiszowa to doskonały sposób na oczyszczenie organizmu z metali ciężkich i toksyn. Metoda odżywiania...

zobacz galerię

1. Zasady diety śródziemnomorskiej a zdrowie dzieci

Korzyści płynących z diety śródziemnomorskiej jest wiele: pozytywnie wpływa na pracę mózgu i układu krwionośnego, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej i cukrzycy typu 2. Dobrze działa również na koncentrację i pamięć.

Przeczytaj koniecznie

Naukowcy przekonują zaś, że i dzieciom dieta śródziemnomorska przynieść może wiele korzyści. Przestrzeganie jej zasad zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, astmy i alergii. A są to problemy, z którymi zmaga się coraz większa liczba małych pacjentów na całym świecie. Zwłaszcza kwestia nadwagi jest szczególnie zauważalna,.

W Polsce już co czwarte dziecko zmaga się z nadmiarem kilogramów. W przyszłości może mieć to wpływ na rozwój cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Każde z tych schorzeń ma poważne konsekwencje zdrowotne i znacznie obniża jakość życia.

2. Dieta śródziemnomorska a ADHD

Niedawno w prestiżowym czasopiśmie „Pediatrics” ukazały się badania, z których wynika, że dieta śródziemnomorska może mieć korzystny wpływ na zmniejszenie objawów ADHD.

Do ich minimalizacji ma się przyczynić większe spożywanie warzyw, owoców i ryb, które dostarczają organizmowi wartościowych składników.

Zauważono, że dzieci w jadłospisie których królowały produkty w wysokim stopniu przetworzone, częściej wykazywały objawy nadpobudliwości i zaburzeń zachowania.

Naukowcy nie wiedzą jeszcze, jakie mechanizm łączy niskiej jakości dieta z ADHD. Prawdopodobnie chodzi o niedobór niezbędnych składników odżywczych, takich jak żelazo, cynk, magnez lub kwasy omega-3, które przyczyniają się do prawidłowego rozwoju poznawczego i fizycznego.

Eksperci są jednak zdania, że dotychczas opublikowane badania nie są wystarczające. Trudno orzec, czy stosowanie diety śródziemnomorskiej złagodzi objawy ADHD.

Z pewnością jednak wprowadzenie do codziennego jadłospisu dziecka warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych i ryb, wyjdzie mu na zdrowie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.