Trwa ładowanie...

Wcześniaki karmione piersią mogą mieć wyższe IQ

 Agnieszka Gotówka
01.01.2019 21:23
Mleko matki a wcześniak
Mleko matki a wcześniak (123RF)

Kolejny powód, aby karmić dziecko piersią. Okazuje się, że dzięki temu mają wyższy poziom inteligencji. Do takich wniosków doszedł międzynarodowy zespół naukowców, który wyniki swojej pracy opublikował na łamach prestiżowego pisma "Journal of Pediatrics".

Obserwacją naukowcy objęli grupę 180 dzieci urodzonych przed 30. tygodniem ciąży.

Zauważono, że w przypadku tych dzieci, które w pierwszym miesiącu życia karmione były głównie mlekiem matki, w wieku 7 lat wyróżniały się wyższym IQ w porównaniu do kilkulatków, które w okresie noworodkowym i niemowlęcym otrzymywały mleko modyfikowane.

Objętościowo większy był również ich mózg, a konkretnie jego istota szara. Znajduje się ona na powierzchni mózgu i móżdżku, tworząc tzw. korę mózgu i korę móżdżku, jak również w jądrach wzgórza, jądrach podstawy oraz jądrze pnia mózgu.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Jądra podstawy odpowiadają między innymi za kontrolę ruchów, procesy poznawcze, emocje i zdolność uczenia się.

Zauważono, że im więcej mleka kobiecego dziecko otrzymywało, tym objętość jego mózgu i powierzchnia kory mózgowej była większa. A zmiany te mają ścisły związek z ilorazem inteligencji, zdolnościami poznawczymi i regulacją emocjonalną w kolejnych latach życia.

Badania nad wpływem mleka matki na rozwój dzieci przedwcześnie urodzonych będą kontynuowane. Naukowcy chcą sprawdzić, w jaki sposób pokarm kobiecy wpływa na mózg i które składniki odgrywają tu kluczową rolę.

Wcześniactwo to jedno z głównych przyczyn zaburzeń neurologicznych u dzieci. O ile w ostatnich tygodniach ciąży większość narządów jest już wykształcona, o tyle układ neurologiczny nieustannie się rozwija.

Karmienie piersią
Karmienie piersią (123RF)

Niestety, matki dzieci urodzonych przedwcześnie nie zawsze mogą podawać noworodkom swój pokarm. Pojawiają się również problemy laktacyjne, nierzadko związane z dużym stresem. Istotne jest zatem, by uświadomić kobietom, jak ważne jest karmienie naturalne w pierwszych miesiącach życia i jak pozytywny wpływ ma ono na rozwój dziecka. Już kilka kropli mleka, zwłaszcza siary, działa niczym lekarstwo (zapewnia dziecku ochronę immunologiczną).

1. Mleko mamy wcześniaka

Mleko kobiety, która urodziła dziecko przed 30. tygodniem ciąży, różni się o pokarmu matki dziecka urodzonego w terminie. Przede wszystkim jest bardziej kaloryczne, wyższe jest w nim stężenie białek, lipidów, potasu, żelaza, magnezu. Jest ono naturalnie dostosowane do zaspokojenia potrzeb przedwcześnie urodzonego dziecka – optymalnie zaspokaja potrzeby niedojrzałego jeszcze organizmu.

Zauważono, że karmienie wcześniaka mlekiem matki w ilości stanowiącej co najmniej połowę dziennego zapotrzebowania na pokarm przynosi wiele korzyści, m.in.:

  • przyspiesza dojrzewanie jelit,
  • skraca czas opróżniania żołądka,
  • skraca czas żywienia pozajelitowego,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia sepsy i zakażeń szpitalnych,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii,
  • gwarantuje lepszy wzrost,
  • zapewnia optymalny rozwój i dojrzewanie siatkówki,
  • stabilizuje równowagę wodno-elektrolitową.

Mleko kobiece od lat jest przedmiotem wielu badań i analiz. Dowiedziono już, że jest ono pełnowartościowym produktem dla dzieci i pozytywnie wpływa na ich rozwój. Dużym problem jest jednak niska wiedza na temat karmienia piersią i utrudniony dostęp do doradców laktacyjnych.

Wiele kobiet nie radzi sobie z problemami w pierwszych dniach po porodzie, kiedy to pojawia się nawał mleczny. Piersi bolą, są nabrzmiałe, dziecko może mieć problem z prawidłowym ssaniem. Gdy matka nie uzyska pomocy na czas, wówczas może podjąć decyzję o podaniu noworodkowi mleka modyfikowanego. W wielu przypadkach oznacza to zakończenie karmienia naturalnego lub rodzi kolejne problemy w tym zakresie.

O prawo do karmienia naturalnego warto walczyć. Obowiązkiem personelu medycznego jest udzielenie kobiecie wsparcia. To bowiem inwestycja w zdrowie i rozwój dziecka.

Następny artykuł: Rozwój
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze