Wcześniaki karmione piersią mogą mieć wyższe IQ

Kolejny powód, aby karmić dziecko piersią. Okazuje się, że dzięki temu mają wyższy poziom inteligencji. Do takich wniosków doszedł międzynarodowy zespół naukowców, który wyniki swojej pracy opublikował na łamach prestiżowego pisma "Journal of Pediatrics".

Obserwacją naukowcy objęli grupę 180 dzieci urodzonych przed 30. tygodniem ciąży.

Polecane wideo:

Zauważono, że w przypadku tych dzieci, które w pierwszym miesiącu życia karmione były głównie mlekiem matki, w wieku 7 lat wyróżniały się wyższym IQ w porównaniu do kilkulatków, które w okresie noworodkowym i niemowlęcym otrzymywały mleko modyfikowane.

Objętościowo większy był również ich mózg, a konkretnie jego istota szara. Znajduje się ona na powierzchni mózgu i móżdżku, tworząc tzw. korę mózgu i korę móżdżku, jak również w jądrach wzgórza, jądrach podstawy oraz jądrze pnia mózgu.

Jądra podstawy odpowiadają między innymi za kontrolę ruchów, procesy poznawcze, emocje i zdolność uczenia się.

Zauważono, że im więcej mleka kobiecego dziecko otrzymywało, tym objętość jego mózgu i powierzchnia kory mózgowej była większa. A zmiany te mają ścisły związek z ilorazem inteligencji, zdolnościami poznawczymi i regulacją emocjonalną w kolejnych latach życia.

Badania nad wpływem mleka matki na rozwój dzieci przedwcześnie urodzonych będą kontynuowane. Naukowcy chcą sprawdzić, w jaki sposób pokarm kobiecy wpływa na mózg i które składniki odgrywają tu kluczową rolę.

Wcześniactwo to jedno z głównych przyczyn zaburzeń neurologicznych u dzieci. O ile w ostatnich tygodniach ciąży większość narządów jest już wykształcona, o tyle układ neurologiczny nieustannie się rozwija.

Niestety, matki dzieci urodzonych przedwcześnie nie zawsze mogą podawać noworodkom swój pokarm. Pojawiają się również problemy laktacyjne, nierzadko związane z dużym stresem. Istotne jest zatem, by uświadomić kobietom, jak ważne jest karmienie naturalne w pierwszych miesiącach życia i jak pozytywny wpływ ma ono na rozwój dziecka. Już kilka kropli mleka, zwłaszcza siary, działa niczym lekarstwo (zapewnia dziecku ochronę immunologiczną).

Mleko mamy wcześniaka

Mleko kobiety, która urodziła dziecko przed 30. tygodniem ciąży, różni się o pokarmu matki dziecka urodzonego w terminie. Przede wszystkim jest bardziej kaloryczne, wyższe jest w nim stężenie białek, lipidów, potasu, żelaza, magnezu. Jest ono naturalnie dostosowane do zaspokojenia potrzeb przedwcześnie urodzonego dziecka – optymalnie zaspokaja potrzeby niedojrzałego jeszcze organizmu.

Zauważono, że karmienie wcześniaka mlekiem matki w ilości stanowiącej co najmniej połowę dziennego zapotrzebowania na pokarm przynosi wiele korzyści, m.in.:

  • przyspiesza dojrzewanie jelit,
  • skraca czas opróżniania żołądka,
  • skraca czas żywienia pozajelitowego,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia sepsy i zakażeń szpitalnych,
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii,
  • gwarantuje lepszy wzrost,
  • zapewnia optymalny rozwój i dojrzewanie siatkówki,
  • stabilizuje równowagę wodno-elektrolitową.

Mleko kobiece od lat jest przedmiotem wielu badań i analiz. Dowiedziono już, że jest ono pełnowartościowym produktem dla dzieci i pozytywnie wpływa na ich rozwój. Dużym problem jest jednak niska wiedza na temat karmienia piersią i utrudniony dostęp do doradców laktacyjnych.

Wiele kobiet nie radzi sobie z problemami w pierwszych dniach po porodzie, kiedy to pojawia się nawał mleczny. Piersi bolą, są nabrzmiałe, dziecko może mieć problem z prawidłowym ssaniem. Gdy matka nie uzyska pomocy na czas, wówczas może podjąć decyzję o podaniu noworodkowi mleka modyfikowanego. W wielu przypadkach oznacza to zakończenie karmienia naturalnego lub rodzi kolejne problemy w tym zakresie.

O prawo do karmienia naturalnego warto walczyć. Obowiązkiem personelu medycznego jest udzielenie kobiecie wsparcia. To bowiem inwestycja w zdrowie i rozwój dziecka.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 2 tygodnie temu

1

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Karmienie wcześniaka
Karmienie wcześniaka

Sposoby karmienia wcześniaka

Sposoby karmienia wcześniaka

Karmienie wcześniaka może być szczególnie trudne, jeśli urodził się on przed 32. tygodniem ciąży, ponieważ nie ma on jeszcze wykształconego odruchu ssania.

Karmienie wcześniaka

Zaparcia u wcześniaków

Zaparcia u wcześniaków

Zbyt mała ilość napojów wypijanych przez dziecko, zwłaszcza w okresie letnim, powoduje nadmierne wchłanianie wody w jelitach. Masy kałowe stają się suche i trudne do wydalenia.

Karmienie wcześniaka

Odruch ssania u noworodka

Odruch ssania u noworodka

daleka droga. Trudności ze ssaniem piersi nie dotyczą wyłącznie noworodków - mogą się pojawić także u starszego niemowlęcia karmionego piersią (...) do piersi. Czasami jednak zdarza się, że maleństwo nie umie albo nie chce ssać. W...

Karmienie wcześniaka

Sztuczne karmienie noworodków

Sztuczne karmienie noworodków

Sztuczne karmienie noworodków polega na podawaniu mieszanek mlecznych zamiast pokarmu naturalnego, czyli kobiecego. Mieszanki mleczne otrzymuje (...) dla wcześniaków i niemowląt do 4 miesiąca życia różni się zawartością...

Wcześniak

Obalamy mity na temat wcześniaków

Obalamy mity na temat wcześniaków

powikłania ze strony układu oddechowego. Zobacz także: Wcześniaki karmione piersią mogą mieć wyższe IQ Wcześniactwo jest przyczyną bardzo ciężkich...

Rozwój niemowlęcia

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

Jak zwiększyć inteligencję dziecka?

z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazały, że dzieci, które były karmione w ten sposób, miały 7,5 punktów więcej na werbalnych testach IQ (...) Karmienie piersią...

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Jak wykarmić małego geniusza?

Jak wykarmić małego geniusza?

Na rozwój mózgu dzieci wpływa między innymi długie karmienie piersią. Niezwykle istotne jest również unikanie żywności w wysokim stopniu przetworzonej. Zdecydowana większość rodziców z dużą uwagą śledzi wytyczne dietetyków...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych?

Żelazo u niemowląt

, których matki źle odżywiały się w czasie ciąży lub miały cukrzycę, mogą być narażone na niedokrwistośćz niedoboru żelaza. Wcześniaki mogą zachorować (...) . Dzieci karmione piersią...

Odstawienie od piersi dziecka

Odstawianie dziecka od piersi

Odstawianie dziecka od piersi

. Światowa Organizacja Zdrowa (WHO) zaleca, aby dziecko było karmione wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia.