Porady laktacyjne dla młodych matek wymagają zmiany

Sytuacja młodych matek, które wychodzą ze szpitala w trzeciej dobie po porodzie, jest trudna. Eksperci uważają, że w tak krótkim czasie hospitalizacji niemożliwe jest, aby pielęgniarki i położne nauczyły je prawidłowego karmienia piersią. Dlatego potrzebne są zmiany porad laktacyjnych, których w Polsce udziela jedynie ok. 300 doradców laktacyjnych.

Laktacja a pomoc położnej

Również położne uprawnione są do udzielania takich porad, ale często ilość innych obowiązków nie pozwala im na większą pomoc dla karmiącej matki. Niemożliwe jest też indywidualne podejście do każdej kobiety i pokazanie, jak prawidłowo ułożyć dziecko, czy wyjaśnienie, na czym polega laktacja. Według Teresy Kuziary, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, dodatkową trudnością jest brak dofinansowania tych porad ze środków pochodzących z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Problemy laktacyjne młodych mam

Wielkim problem w Polsce jest też czas, w jakim młode matki odsyłane są do domu. Najczęściej kobiety wychodzą w 2. lub 3. dobie po porodzie. To zbyt krótki czas, aby opanowały proces karmienia szczególnie, że największe problemy laktacyjne pojawiają się po wyjściu ze szpitala. Muszą więc szukać pomocy na zewnątrz, w innych placówkach, u innych pielęgniarek i położnych. Często problem stanowią dla nich też pieniądze, ponieważ muszą dodatkowo płacić za poradę laktacyjną. W związku z tym wiele z nich na nią nie stać, co wiąże się z faktem, że muszą sobie radzić na własną rękę.

Niewystarczająca liczba doradców laktacyjnych

Najbardziej kuriozalny jest fakt, że w przepisach jest mowa o pomocy dla mam karmiących piersią, jednak w praktyce nie zawsze jest to przestrzegane. Brak pomocy dla kobiet wynika też z niewielkiej liczby profesjonalnych doradców laktacyjnych. Nie mogą na nich liczyć nie tylko kobiety ze wsi i małych miejscowości, ale nawet te z dużych miast. Kolejny raz źródłem tego problemu są pieniądze, ponieważ obecnie, to sam zainteresowany musi pokryć koszty związane z przeszkoleniem go do takiej funkcji.

Obietnice Ministerstwa Zdrowia

Odpowiedzią Ministerstwa Zdrowia na problem z poradami laktacyjnymi w Polsce jest obietnica wdrożenia tzw. karty przebiegu ciąży. Ma być w nią wpisana dodatkowa porada laktacyjna, a przede wszystkim edukacja młodych matek w tej dziedzinie. Zmiany mają zostać umieszczone w nowych przepisach, które będą zakładały, że kiedy kobieta będzie wychodziła ze szpitala i nie wskaże położnej, która ma się nią zająć, szpital będzie zobowiązany do poinformowania o tym odpowiedni ośrodek zdrowia. W ten sposób przychodnia będzie musiała zapewnić matce opiekę położnej.

Niestety nieodpowiednia edukacja matek powoduje, że wiele z nich już w pierwszych kilku dobach po porodzie rezygnuje z karmienia piersią i włącza do diety dziecka mleko modyfikowane. Młode matki często nie zdają sobie sprawy z tego, jakie są zalety karmienia piersią nie tylko dla zdrowia pociech, ale także dla zdrowia własnych piersi.

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 1 tydzień temu

1
Artykuły Karmienie piersią
Karmienie piersią

Prawidłowe karmienie piersią

Prawidłowe karmienie piersią Odtwórz wideo

Prawidłowy rozwój i wzrost niemowlęcia zapewnia mu karmienie piersią do końca 6. miesiąca jego życia. Ten czas jednak jest dość ruchomy (...) i dziecka i matki, i nie należy dostosowywać go do książkowych schematów....

Karmienie piersią

Niemowlę nie chce mleka...

Niemowlę nie chce mleka...

dziecka, kiedy początkowo nie było z tym problemów. Istnieje kilka przyczyn problemów z karmieniem niemowlęcia piersią.

Karmienie piersią

Odbijanie powietrza po karmieniu

Odbijanie powietrza po karmieniu Odtwórz wideo

Żeby karmienie piersią przebiegało prawidłowo potrzebne jest współdziałanie zarówno matki, jak i dziecka. Istotną rolę odgrywa tutaj odruch oksytocynowy (uwalniania pokarmu), który jest wyzwalany przez ssanie dziecka....

Karmienie piersią

Jej synek zmarł, bo karmiła go tylko piersią

Jej synek zmarł, bo karmiła go tylko piersią

Tragiczna śmierć „Mój synek umarł przez presję karmienia piersią i przez to, że nie był dokarmiany w szpitalu" - post takiej treści umieściła na swoim profilu Facebookowym Jillian Johnson. W tym samym czasie w sieci (Fedisbest.org)...

Karmienie piersią

Co powinna jeść mama karmiąca piersią

Co powinna jeść mama karmiąca piersią

Delikatne mięso z kurczaka i pieczywo to dla wielu mam ulubiony posiłek w okresie karmienia piersią. Menu karmiącej mamy powinno być przede wszystkim zdrowe i dostarczać niezbędnych witamin zarówno jej jak i maleństwu.