Nie stracić z oczu barw

Kolory tęczy to barwy naszego życie. Początkowo bardzo delikatne, niczym obłok, z czasem nabierają żywych intensywnych barw, aby u schyłku pokryły się szlachetną, złotą jesienią. Świat, jaki widzą oczy Dominika, przepełniony jest barwami ciemności. W niczym nie przypomina delikatnych obłoków. Jeśli nie zdążymy na czas, nigdy nie nabierze żywych barw.

Wybijać rytm całym sercem

Igorek urodził się z poważną wadą serca i potrzebuje kosztownej operacji - pomóż mu dorastać zdrowo.

Prosimy, pomóżcie nam zdobyć środki na operację ratującą Igorowi życie w najlepszym do tego momencie, a nie wtedy, kiedy jego serduszko stanie się zbyt słabe, żeby podjąć jakiekolwiek działania.

Jest wrzesień 2012. Skurcze coraz silniejsze. Leki jakby coraz mniej skutecznie działają. Leżę na oddziale. Płaczę i krzyczę. Ze strachu, z braku wiedzy, co dalej... "Niedługo będzie Pani rodzić" - słyszę i zaczynam się bać, przecież to 4 miesiące za wcześnie. Strach paraliżuje.... Na świecie pojawił się Dominik. W 23 t.c. na granicy przeżywalności z całą listą wad typowych dla wcześniaków: zespołem zaburzeń oddechowych, niewydolnością oddechową, martwiczym zapaleniem jelit. To, że przeżył, to nie tylko szczęście, ale cud. Ważył nieco ponad 700 gramów. Był maleńki, gdybym mogła go wówczas przytulić, schowałabym go w dłoni.

Polecane wideo:

Na pół roku oddział intensywnej opieki stał się jego domem. Każdego dnia przykładałam rękę do szyby inkubatora, wierząc, że czuje jej ciepło. Łamiącym od łez głosem, szeptem śpiewałam mu kołysanki. Musi słyszeć mój głos, ciepło moich rąk – po prostu czuć moją obecność, by było mu łatwiej. A łatwo nie było. Każdego dnia jego maleńkie ciało podejmowało walkę ze sobą. Nierozwinięte w pełni płuca potrzebowały pomocy tlenu, niedrożne jelita wymagały natychmiastowej operacji ratującej życie wyłonienia stomii, maleńka główka walczyła z wylewem wewnątrzczaszkowym. Wskutek zastosowanej tlenoterapii doszło do rozwinięcia retinopatii. W najlepszym wypadku retinopatia samoistnie się cofa, a interwencja zespołu specjalistów nie jest konieczna. Niestety, oczka Dominika były zupełnie niegotowe na oglądanie świata spoza bezpiecznego brzucha mamy. Liczne zabiegi laseroterapii wyratowały oczko lewe. W oczku prawym rozwinęła się V stopnia retinopatia, która sprawiła, że Dominik nie może zobaczyć mamy, ledwo reaguje na światło. Z tego względu w znaczący sposób nadwyręża i tak osłabione lewe oczko, poszukując w nim jej uśmiechu, pięknych oczu i bezpiecznych dłoni.

W Polsce lekarze wykorzystali wszystkie możliwości. Jednak podobnie jak mama, walczą o sprawność dla chłopca. Dlatego skonsultowali przypadek Dominika z najlepszą kliniką w USA specjalizującą się w leczeniu retinopatii wcześniaczej.  Odpowiedź przyniosła szansę, a wraz z nią płynie nadzieja. Możemy uratować wzrok w oczku Dominika! Podczas operacyjnego zabiegu witrektomii zostanie wycięte ciało szkliste (galaretowata substancja wypełniająca największą przestrzeń gałki ocznej), aby przywrócić prawidłowy obraz widzenia.

Dominik został zakwalifikowany do operacji, a doktor Antonio Capone daje szansę na uratowanie wzroku w prawym oczku Dominika. Możliwość na uratowanie wzroku Dominika istnieje, jednak jest bardzo kosztowna. Samotna mama ze sztabem specjalistów przez prawie 2 lata walczyła o życie dla syna. Teraz, gdy pojawiła się szansa, pragnie podarować mu zdrowie. Sama bez wsparcia innych nie da rady ochronić synka przed utratą wzroku.

Czasu mamy niewiele. Operacja powinna zostać przeprowadzona odpowiednio wcześnie, aby nie dopuścić do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia siatkówki, skazując w ten sposób Dominika już na zawsze na barwy ciemności. W ciągu najbliższych miesięcy oczko Dominika powinno zostać zoperowane, w innym wypadku na postępujące zmiany, nawet pieniądze nie pomogą.

"Gdybym usłyszałam, że już nic nie da się zrobić – choć bolesne słowa rozrywałyby serce na kawałki, starałabym się być oczami dla synka w lęku ciemności. Jeśli jednak jest szansa, aby mój synek oglądał budzącą się do życia wiosnę, słomiane lato i złocistą jesień, pragnę zrobić wszystko, by uratować jego wzrok. Bez Waszej pomocy to się nie uda" - opowiada mama.

Wcześniaki. Przychodzą na świat przedwcześnie z różnych przyczyn. Ale zawsze z tą samą chęcią poznania świata. Przez wiele miesięcy walczą o życie. My możemy pomóc i walczyć o zdrowie. Dla Dominika jest szansa, którą wspólnie możemy mu podarować i uchronić przed ciemnością. Dominik jeszcze widzi. Jeszcze ma szansę. I my mu w tym pomożemy!

Zachęcamy do wsparcia akcji zbierania pieniędzy na leczenie Dominika. Jest ona prowadzona za pośrednictwem strony Fundacji siepomaga.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Problemy zdrowotne wcześniaka
Problemy zdrowotne wcześniaka

Zespół zaburzeń oddychania (ZZO)

Zespół zaburzeń oddychania (ZZO)

oddechowo-krążeniowa jest widoczna już przy pierwszym oddechu wcześniaka. Przy braku tlenoterapii może doprowadzić nawet do ostrej niewydolności oddechowej (...) . Objawy zespołu zaburzeń oddychania Wcześniaki urodzone...

Problemy zdrowotne wcześniaka

Żółtaczka wcześniacza

z niedostatecznie rozwiniętego układu enzymatycznego wcześniaka, który nie jest zdolny do przekształcania bilirubiny (żółty barwnik). Żółtaczka u wcześniaków (...) , często ustępuje samoistnie. Przyczyny i objawy żółtaczki...

Problemy zdrowotne wcześniaka

Retinopatia

Retinopatia wcześniaków, czyli zwłóknienie pozasoczewkowe, to uszkodzenie i bliznowacenie siatkówki oka, które powstało w okresie okołourodzeniowym (...) . Dodatkowo tlenoterapia i wspomaganie oddychania, konieczne dla większości wcześniaków...

Problemy zdrowotne wcześniaka

Bezdech wcześniaczy

Bezdech wcześniaczy

przedwcześnie (przed 37. tygodniem ciąży). Bezdechy u wcześniaków występują częściej niż u dzieci donoszonych, z racji niedojrzałości ośrodkowego układu (...) nerwowego tych pierwszych. Rodzaje, objawy i przyczyny bezdechów u wcześniaków Wyróżnić...

Problemy zdrowotne wcześniaka

Hospicyjny Mateuszek chce wrócić do domu

Hospicyjny Mateuszek chce wrócić do domu

na leczenie Majki. Jest ona prowadzona za pośrednictwem strony Siepomaga.pl. Mateuszek urodził się jako wcześniak z wodogłowiem wrodzonym. Przedwcześnie

Problemy zdrowotne wcześniaka

Zapalenie jelita u wcześniaka

Zapalenie jelita u wcześniaka

Nekrotyczne zapalenie jelita grubego to inaczej martwicze zapalenie jelita grubego. Prawdopodobnie jego przyczyną jest zakażenie Pseudomonas aeruginosa.

Problemy zdrowotne wcześniaka

Wirus RSV u dzieci

Wirus RSV u dzieci

Wirus RSV jest jedną z głównych przyczyn infekcji dróg oddechowych u dzieci. Do zakażeń dochodzi głównie poprzez bezpośredni kontakt z zakażoną wydzieliną.

Problemy zdrowotne wcześniaka

Choroby wcześniaków

Wcześniak to dziecko, które przyszło na świat w wyniku porodu przedwczesnego (między 22 a 37 tygodniem ciąży). W rezultacie nie zdążyło osiągnąć (...) dziecka. Wcześniaki a dzieci donoszone Wcześniaki...

Problemy zdrowotne wcześniaka

Hipoglikemia

Hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom cukru we krwi, u noworodków i wcześniaków może pojawić się od razu po urodzeniu. Poziom cukru we krwi noworodka (...) się najczęściej w przypadku wcześniaków i dzieci cierpiących...

Problemy zdrowotne wcześniaka

Dysplazja oskrzelowo-płucna

Dysplazja oskrzelowo-płucna to inaczej przewlekła choroba płuc pojawiająca się w okresie okołoporodowym u wcześniaków. Jest ona zazwyczaj skutkiem (...) są wcześniaki, których płuca są jeszcze niedostatecznie rozwinięte...