Trwa ładowanie...

Przekleństwo wcześniaka? Dzieci urodzone przed terminem w przyszłości mniej zarabiają i mają problemy ze zdrowiem

 Ewa Rycerz
13.02.2020 16:11
Przekleństwo wcześniaka? Dzieci urodzone przed terminem w przyszłości mniej zarabiają i mają problemy ze zdrowiem
Przekleństwo wcześniaka? Dzieci urodzone przed terminem w przyszłości mniej zarabiają i mają problemy ze zdrowiem (123RF)

Dzieci urodzone przed terminem są bardziej narażone na życie w biedzie – dowodzą naukowcy. Badania na ten temat opublikowano właśnie w pediatrycznym czasopiśmie "JAMA".

Analizę przeprowadził zespół pod kierownictwem dr. Saroj Saigal z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie. Badacze zebrali dane osób w wieku do 29 do 36 lat. Podczas badań porównywano funkcjonowanie dorosłych urodzonych jako wcześniaki do tych, którzy przyszli na świat w terminie. Wyniki są zaskakujące.

Okazało się, że osoby, które urodziły się jako wcześniaki, a ich waga urodzeniowa wynosiła mniej niż kilogram, zarabiają mniej, dłużej pozostają bez pracy, nie posiadają własnych dzieci, a nawet rzadziej uprawiają seks.

Są też bardziej narażone na występowanie chorób przewlekłych, nadużywanie alkoholu i uzależnienie od narkotyków. Częściej identyfikowano je także jako biseksulane lub homoseksualne.

Zobacz film: "Jakie są przyczyny przedwczesnego porodu?"

Pomiędzy urodzonymi przedwcześnie a terminowo nie widać natomiast różnicy w osiągniętym wykształceniu.

Warto podkreślić, że badacze analizowali dane, które dotyczyły osób dorosłych urodzonych przedwcześnie w czasach, gdy opieka nad noworodkami-wcześniakami nie była tak rozwinięta, jak obecnie.

Następny artykuł: Karmienie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze