Przyczyny wcześniactwa

Przyczyny wcześniactwa można podzielić na te, które są zależne od matki oraz te, na które przyszła mama nie ma wpływu. Dlaczego rodzą się wcześniaki? Poród przedwczesny może wynikać z chorób kobiety ciężarnej, stresu czy niewłaściwego stylu życia. Dbanie o zdrowie w ciąży, nieprzemęczanie się i racjonalna dieta mogą w znaczący sposób zminimalizować ryzyko porodu przedwczesnego. Czasami jednak kobieta ciężarna nie ma wpływu na to, czy dziecko urodzi się w wyznaczonym terminie czy przyspieszy swoje przyjście na świat.

Polecane wideo:

Poród przedwczesny

Noworodek, który jest wcześniakiem, przychodzi na świat przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Ze skrajne wcześniactwo uznaje się urodzenie dziecka przed 32. tygodniem ciąży. Jak podaje piśmiennictwo medyczne, dziecko jest w stanie przeżyć poza łonem matki począwszy od 23. tygodnia ciąży. Niektóre źródła naukowe za datę, od której mówi się o porodzie przedwczesnym, a nie o poronieniu, podają 20. tydzień ciąży. Postęp medycyny pozwala na przeżycie dzieciom urodzonym nawet po 14. tygodniu ciąży. Szansa przeżycia wcześniaka gwałtownie wzrasta po 28. tygodniu ciąży.

Działania przy przedwczesnym porodzie

Rokowanie co do przeżycia noworodka urodzonego przedwcześnie zależy nie tylko od stopnia zaawansowania ciąży, ale też od dojrzałości płodu, masy urodzeniowej...

Czynniki sprzyjające porodowi przedwczesnemu

Przyczyny wcześniactwa bywają różne. Najogólniej dzieli się je na te, które są zależne od stylu życia ciężarnej oraz na te, które warunkują poród przedwczesny niezależnie od prowadzonego przez kobietę trybu życia. Główne czynniki, które przyczyniają się do porodów przed terminem i pozostają w związku z prowadzonym przez ciężarną stylem życia to: wyczerpująca praca, stres, nadmierny wysiłek fizyczny, nadużywanie używek, nadwaga lub otyłość, nieodpowiednie odżywianie się, zaniedbywanie higieny osobistej.

Czynnikiem sprzyjającym porodowi przedwczesnemu jest również wiek matki – poniżej 17. lub powyżej 35. roku życia. Grupę czynników odpowiedzialnych za porody przedwczesne, niezależnych od stylu życia ciężarnej, stanowią: zakażenia, choroby przebyte przez ciężarną, wady budowy narządów rodnych. Należy pamiętać, że wcześniactwo jest nieodłącznie związane ze zwiększoną śmiertelnością i zachorowalnością okołoporodową. Wcześniaki z powodu niedojrzałości narządów wewnętrznych i nieprawidłowego działania układów narażone są na urazy, zakażenia i niedotlenienie.

Najczęstsze przyczyny porodu przedwczesnego

Do porodu przedwczesnego najczęściej przyczyniają się:

czynniki socjalne:

  • niski status społeczno-ekonomiczny rodziny;
  • młody wiek matki – ciąża nieplanowana, niedojrzałość emocjonalna i hormonalna;
  • niska masa ciała matki;
  • palenie papierosów;
  • nadużywanie alkoholu;
  • przeciążenie fizyczne i psychiczne matki;
  • ciąża niechciana, z przypadkowym partnerem seksualnym.

Choroby matki:

Do porodu przedwczesnego może się również przyczynić wielowodzie, czyli zbyt duża ilość wód płodowych, wady rozwojowe płodu, ciąża mnoga oraz uraz brzucha w ciąży.

Komentarze

dyskusje na forum

Nocne krzyki

Mamarokporoku • ostatni post 2 miesiące temu

4
Artykuły Przyczyny wcześniactwa
Przyczyny wcześniactwa

Przedterminowy poród

Przedterminowy poród

Poród przed terminem to inaczej poród przedwczesny. Porodem przedwczesnym określa się narodziny dziecka, które następują między 22. i przed ukończonym 37. tygodniem ciąży, czyli przed upływem 259 dnia ciąży.

Przyczyny wcześniactwa

Wielowodzie w ciąży

nie wiadomo, co jest przyczyną tego zaburzenia, w pozostałych sytuacjach wielowodzie wiąże się z wadami wrodzonymi płodu lub cukrzycą u matki, a (...) także konfliktem serologicznym. Przyczyny wielowodzia Połowa...

Przyczyny wcześniactwa

Poród przed terminem

W większości przypadków przyczyną przedwczesnego porodu jest stres. Dlatego w ciąży powinnaś unikać nerwowych sytuacji. Stres sprawia, że we krwi (...) i jak mu przeciwdziałać? Przyczyny porodu przedwczesnego Wokół...

Pielęgnacja wcześniaka

Noworodek - wcześniak

Noworodek - wcześniak

. Do stresu przed brakiem wyprawki i wózka dochodzi poważniejsza kwestia, jaką jest lęk o życie dziecka. Na czym polega wcześniactwo? Dziecko (...) opiekimedycznej oraz specjalnych warunków dla kontynuacji procesu dojrzewania do samodzielnego...

Wcześniak

Obalamy mity na temat wcześniaków

Obalamy mity na temat wcześniaków

powikłania ze strony układu oddechowego. Zobacz także: Wcześniaki karmione piersią mogą mieć wyższe IQ Wcześniactwo jest przyczyną bardzo ciężkich chorób (...) , jak i jego bliskich. Tylko intensywna opieka medyczna...

Niepowodzenia szkolne

Przenosiny do innej klasy

Przenosiny do innej klasy

Przeniesienie ucznia do innej klasy na prośbę rodzica może mieć miejsce według obowiązującego statutu szkoły. Przyczyny przeniesienia: zła adaptacja dziecka do klasy, zmiana miejsca zamieszkania, inne czynniki.

Sen niemowlęcia

Problemy ze snem niemowlęcia

Problemy ze snem niemowlęcia

Problemy ze snem u niemowlęcia mają różnorakie przyczyny, czasami błahe, niekiedy jednak poważne i wymagające konsultacji lekarskiej.