Trwa ładowanie...

Przyczyny wcześniactwa

Avatar placeholder
22.06.2015 13:58
Przyczyny wcześniactwa
Przyczyny wcześniactwa (Zdjęcie autorstwa Brooke Raymond / CC BY-SA 2.0)

Przyczyny wcześniactwa można podzielić na te, które są zależne od matki oraz te, na które przyszła mama nie ma wpływu. Dlaczego rodzą się wcześniaki? Poród przedwczesny może wynikać z chorób kobiety ciężarnej, stresu czy niewłaściwego stylu życia. Dbanie o zdrowie w ciąży, nieprzemęczanie się i racjonalna dieta mogą w znaczący sposób zminimalizować ryzyko porodu przedwczesnego. Czasami jednak kobieta ciężarna nie ma wpływu na to, czy dziecko urodzi się w wyznaczonym terminie czy przyspieszy swoje przyjście na świat.

spis treści

1. Poród przedwczesny

Noworodek, który jest wcześniakiem, przychodzi na świat przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Ze skrajne wcześniactwo uznaje się urodzenie dziecka przed 32. tygodniem ciąży. Jak podaje piśmiennictwo medyczne, dziecko jest w stanie przeżyć poza łonem matki począwszy od 23. tygodnia ciąży. Niektóre źródła naukowe za datę, od której mówi się o porodzie przedwczesnym, a nie o poronieniu, podają 20. tydzień ciąży. Postęp medycyny pozwala na przeżycie dzieciom urodzonym nawet po 14. tygodniu ciąży. Szansa przeżycia wcześniaka gwałtownie wzrasta po 28. tygodniu ciąży.

2. Czynniki sprzyjające porodowi przedwczesnemu

Przyczyny wcześniactwa bywają różne. Najogólniej dzieli się je na te, które są zależne od stylu życia ciężarnej oraz na te, które warunkują poród przedwczesny niezależnie od prowadzonego przez kobietę trybu życia. Główne czynniki, które przyczyniają się do porodów przed terminem i pozostają w związku z prowadzonym przez ciężarną stylem życia to: wyczerpująca praca, stres, nadmierny wysiłek fizyczny, nadużywanie używek, nadwaga lub otyłość, nieodpowiednie odżywianie się, zaniedbywanie higieny osobistej.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Czynnikiem sprzyjającym porodowi przedwczesnemu jest również wiek matki – poniżej 17. lub powyżej 35. roku życia. Grupę czynników odpowiedzialnych za porody przedwczesne, niezależnych od stylu życia ciężarnej, stanowią: zakażenia, choroby przebyte przez ciężarną, wady budowy narządów rodnych. Należy pamiętać, że wcześniactwo jest nieodłącznie związane ze zwiększoną śmiertelnością i zachorowalnością okołoporodową. Wcześniaki z powodu niedojrzałości narządów wewnętrznych i nieprawidłowego działania układów narażone są na urazy, zakażenia i niedotlenienie.

3. Najczęstsze przyczyny porodu przedwczesnego

Do porodu przedwczesnego najczęściej przyczyniają się:

czynniki socjalne:

  • niski status społeczno-ekonomiczny rodziny;
  • młody wiek matki – ciąża nieplanowana, niedojrzałość emocjonalna i hormonalna;
  • niska masa ciała matki;
  • palenie papierosów;
  • nadużywanie alkoholu;
  • przeciążenie fizyczne i psychiczne matki;
  • ciąża niechciana, z przypadkowym partnerem seksualnym.

Choroby matki:

Do porodu przedwczesnego może się również przyczynić wielowodzie, czyli zbyt duża ilość wód płodowych, wady rozwojowe płodu, ciąża mnoga oraz uraz brzucha w ciąży.

Następny artykuł: Poród przed terminem
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze