Co to jest badanie DNA?

Badanie DNA jest najdokładniejszym sposobem weryfikacji spornego ojcostwa. Za jego pomocą możliwe jest potwierdzenie biologicznego ojcostwa z prawdopodobieństwem 99,99% bądź też jego wykluczenie ze 100-procentową pewnością. Testy ojcostwa są całkowicie bezbolesne. Dzieje się tak dlatego, że standardowym źródłem materiału do badania nie jest już jak do niedawna krew, ale wymaz z wewnętrznej strony policzka. To sprawia, że ustalanie ojcostwa staje się dziecinne proste.

Jak przebiegają badania na ojcostwo?

Proces badania ojcostwa wydaje się niezwykle skomplikowany. Jednak dzięki zaawansowanej technologii stosowanej w trakcie badań genetycznych i fachowej wiedzy personelu laboratoriów o pomyłce nie może być mowy. Przy wykonywaniu testów DNA na ojcostwo stosuje się obecnie najczęściej dwie metody:

Polecane wideo:

  • metoda PCR – reakcja łańcuchowa polimerazy,
  • analiza RFLP – polimorfizm długości fragmentów restrykcyjnych.

Jedną z odmian metody PCR jest Multiplex STR. Wykorzystuje ona polimorfizm, czyli zmienność w niekodujących fragmentach genu. Za pomocą zaawansowanych technologicznie procesów laboratoryjnych sprawdza się, ile powtórzeń określonych nukleotydów znalazło się w niekodujących fragmentach DNA ojca i dziecka. Wynik badania podaje się w liczbach, które oznaczają liczbę powtórzeń danego motywu (STR - krótkie powtórzenia tandemowe).

Etapy badania DNA

  • wyizolowanie materiału genetycznego – do przeprowadzenia testu na ojcostwo potrzebne jest DNA, którego wyizolowanie możliwe jest z komórek zawierających jądra (komórki krwi, komórki naskórka, komórki nabłonkowe). Te ostatnie można pozyskać z wymazu z wewnętrznej strony policzka, który stanowi standardowe źródło materiału do testu DNA w kierunku ustalenia ojcostwa;
  • namnożenie pozyskanego materiału genetycznego – wyizolowane DNA, a właściwie jego niekodujące fragmenty, tzw. markery, zostaje powielone do takiej liczy kopii, która umożliwia uwidocznienie profilu genetycznego badanej osoby. Proces ten wykonywany jest przy użyciu specjalnej aparatury zwanej termocyklerem;
  • sekwencjonowanie DNA – otrzymany obraz podlega analizie. Przy użyciu zaawansowanej technologicznie procesów laboratoryjnych sprawdza się, ile powtórzeń określonych nukleotydów znalazło się w niekodujących fragmentach DNA ojca i dziecka.

Dzięki coraz większej konkurencji wśród specjalistycznych laboratoriów medycznych, testy ojcostwa są coraz tańsze. Sześć lat temu ustalenie ojcostwa za pomocą badania DNA kosztowało około 3000 zł brutto i było robione tylko na zlecenie organów procesowych. Było zatem dostępne tylko wąskiej grupie ludzi – tym, którzy przed sądem musieli dowieść, że są lub nie są rodzicami. Dziś ceny wahają się od około 900 zł do 1500 zł. Dla przeciętnie zarabiającego Polaka to nadal nie jest mały wydatek, ale płatność można rozłożyć na raty.

Badanie genetyczne na ojcostwo można wykonać praktycznie bez wychodzenia z domu. Wystarczy zamówić tzw. zestaw testowy. Za pomocą patki pobiera się wymaz z wnętrza policzka. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny nawet dla niemowląt. Badania na ojcostwo są najbardziej wiarygodne, jeśli testy genetyczne są wykonywane na trzech osobach: dziecku i rodzicach. Testy ojcostwa można jednak zrobić bez udziału matki. Badanie DNA pozwala także ustalić pokrewieństwo dalszych członków rodziny, np. dziadków i wnuczków. Badanie genetyczne trwa od jednego do dwóch tygodni. Za dodatkową opłatą laboratorium medyczne dostarcza wynik do domu klienta.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Poród

Nova2 • ostatni post 2 tygodnie temu

1

Żylaki

~nikolani • ostatni post 2 tygodnie temu

5
Artykuły Uznanie dziecka
Uznanie dziecka

Zaprzeczenie ojcostwa

, w której wykazuje się, że osoba uznawana w oczach prawa za ojca dziecka (zwykle jest to mąż lub partner matki dziecka) nie jest nim. Kto może wnioskować (...) ? W niektórych sytuacjach prawo obowiązujące w Polsce...

Uznanie dziecka

Ustalanie ojcostwa

Ustalanie ojcostwa

Istnieją różne sytuacje partnerskie, w których pojawienie się wątpliwości co do ojcostwa dziecka stanowić może poważny problem i jest źródłem wielu (...) dziecka. Np. jego nieobecność fizyczna z powodu wyjazdu w czasie...

Test potrójny

Test podwójny - co to takiego?

Test podwójny - co to takiego?

Test podwójny to badanie w czasie ciaży polegające na pomiarze stężenia alfa-proteiny i beta gonadotropiny kosmówkowej. To badanie krwi matki jest nieinwazyjne (wygląda jak zwykłe badanie krwi) i bezpieczne...

Badanie moczu w ciąży

Badanie moczu w ciąży

Badanie moczu w ciąży

W czasie ciąży rutynowym testem wykonywanym niekiedy podczas każdej wizyty kontrolnej jest badanie moczu. To proste i bezbolesne badanie pozwala wykryć obecność leukocytów, czyli białych krwinek w moczu.

USG (transwaginalne)

Trójwymiarowe USG

Trójwymiarowe USG

Badanie USG jest metodą, która pozwala na określenie wielkości płodu, jego wieku, ogólnego zdrowia czy wczesnego wykrycia jego wad rozwojowych (...) . Jest on widoczny już od 4-5 tygodnia ciąży, co jest niezwykle pomocne przy wkluczaniu...

Badanie czystości pochwy

Badanie określające czystość pochwy

Badanie określające czystość pochwy

Czystość pochwy to jedno z częściej wykonywanych badań ginekologicznych. Jest to badanie laboratoryjne, podczas którego za pomocą mikroskopu ocenia się rozmaz z pochwy.

Niepłodność

Badanie przed in vitro

Badanie przed in vitro

Skuteczność in vitro w największym stopniu uzależniona jest od wieku i stanu zdrowia przyszłej matki. W Polsce nie prowadzi się centralnych statystyk powodzenia zabiegów in vitro.

USG genetyczne

Kiedy zrobić USG genetyczne?

Kiedy zrobić USG genetyczne?

USG genetyczne to bardzo dokładne badanie USG (USG 3D, USG 4D lub USG kolorowe). Jest to badanie skupione na wykryciu ewentualnych wad genetycznych u płodu.

Cytologia

Gabinet lekarski

Gabinet lekarski

Badanie cytologiczne to mikroskopowe badanie komórek nabłonkowych pobranych z szyjki macicy.

Zaburzenia autoimmunologiczne

Badania spermy

Badania spermy

Badanie nasienia to inaczej badanie spermy - podstawowe badanie diagnostyczne potrzebne do rozpoznania przyczyn męskiej niepłodności.