Trwa ładowanie...

Egzekucja alimentów

Avatar placeholder
Anna Szozda 04.06.2019 09:36
Egzekucja alimentów
Egzekucja alimentów (123rf)

Egzekucja alimentów to proces potrzebny w przypadkach, kiedy osoba zobowiązana do płacenia alimentów za dziecko nie robi tego. Egzekucja alimentów jest wykonywana przez komornika, a jeśli jest taka potrzeba, jest także wspomagana przez policję. Uchylanie się od alimentacji oznacza dla dłużnika nieprzyjemności - na przykład zajęcie pensji czy stypendium. Poniżej o tym, co zrobić, kiedy alimenty na dziecko przestają przychodzić i o tym, jak wyegzekwować alimenty.

spis treści

1. Dokumenty do egzekucji alimentów

Aby rozpocząć egzekucję alimentów należy złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów oraz tytuł wykonawczy. Te dokumenty składa się do komornika sądowego, w którego rewirze mieszka dłużnik lub wierzyciel. W przypadku, jeśli dłużnik alimentacyjny przebywa w więzieniu, wniosek i tytuł wykonawczy można złożyć bezpośrednio do dyrektora więzienia.

  • Tytuł wykonawczy to inaczej tytuł egzekucyjny - czyli ugoda, umowa lub orzeczenie sądu dotyczące przyznania alimentów z klauzulą wykonalności. U komornika należy złożyć jego oryginał.
  • We wniosku o wszczęcie egzekucji alimentów należy zawrzeć imię i nazwisko dłużnika oraz jego adres, a także wysokość zaległych alimentów z odsetkami (lub miesiące, w których alimenty nie zostały opłacone).
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Osoba składająca wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów nie określa sposobu ściągnięcia długu, gdyż egzekucja alimentów jest dopuszczana na wszelkie sposoby uznane przez komornika, oprócz egzekucji z nieruchomości.

 

2. Egzekucja komornicza alimentów

Egzekucja komornicza alimentów jest wykonywana od razu - jeszcze zanim wyrok się uprawomocni i niezależnie od tego, czy będzie składana apelacja od wyroku sądu. Może być wykonana na żądanie sądu pierwszej instancji. Egzekucja alimentów obejmuje raty po wniesieniu powództwa, oraz do 3 miesięcy sprzed wniesienia powództwa.

Alimenty ściąga się od razu po wyrównaniu kosztów egzekucyjnych. Inne długi są egzekwowane w dalszej kolejności. Oprócz tego, alimenty można opłacać ze stypendiów, a także świadczeń z ubezpieczeń.

Jeśli komornik sądowy ma problemy z określeniem majątku dłużnika, może złożyć wniosek o wyjawienie majątku. Jeśli są problemy z ustaleniem miejsca pobytu dłużnika alimentacyjnego, zajmuje się tym policja. Dochodzenie prowadzi się do skutku. Jeśli przez rok nie uda się ściągnąć zaległych alimentów, dłużnik jest wpisywany do Krajowego Rejestru Sądowego jako dłużnik niewypłacalny.

Komornik nie pracuje za darmo - za jego pracę musi zapłacić dłużnik alimentacyjny. Sumę, razem z kosztami sądowymi dolicza się do ściąganej przez komornika kwoty. Ale jeśli zdarzy się, że osoba płaciła alimenty w terminie i egzekucja była niepotrzebna, koszty ponosi osoba, która złożyła wniosek o alimenty oraz o ich egzekucję.

 

Następny artykuł: Fundusz Alimentacyjny
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze