Trwa ładowanie...

Otrzymasz 630 zł na dziecko. Długo oczekiwane zmiany

Prace nad projektem nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nabrały tempa. Zakłada ona wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych, które będą zależne od pensji minimalnej w 2022 roku. O jakich kwotach mowa?

Zobacz film: "Ustąpisz miejsca ciężarnej?"

spis treści

1. Alimenty natychmiastowe – co to?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ma ona wprowadzić alimenty natychmiastowe, które umożliwią otrzymywanie świadczenia w znacznie szybszej i prostszej procedurze.

Według planów wniosek o alimenty natychmiastowe będzie składało się na uproszczonym formularzu i ma być on rozpatrywany w ciągu 14 dni. Ich wysokość ma zależeć od wysokości minimalnego wynagrodzenia (od stycznia 2022 roku będzie to 3000 złotych brutto).

Alimenty natychmiastowe
Alimenty natychmiastowe (AdobeStock)

Dlatego też alimenty natychmiastowe w przypadku jednego dziecka będą wynosić 21 proc. minimalnego wynagrodzenia tj. 630 złotych, 19 proc. na każde dziecko w przypadku dwójki dzieci tj. 1140 złotych, 17 proc. w przypadku trójki dzieci tj. 1530 złotych itd. W przypadku rodziny wielodzietnej, gdzie jest pięcioro dzieci i więcej, na każde z nich zostanie przyznane 13 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 1950 złotych i po 390 złotych na każde kolejne.

Jeżeli wysokość alimentów będzie niewystarczająca, rodzic (w imieniu dziecka) będzie mógł się ubiegać o wyższą kwotę na drodze sądowej, niezależnie od przyznanych wcześniej alimentów natychmiastowych.

2. Alimenty na dziecko

Rodzice, których związek się zakończył, są zobowiązani do regularnego świadczenia alimentacyjnego na dziecko, niebędące w stanie utrzymać się samodzielnie. Od obowiązku alimentacyjnego nie można się uchylić, ponieważ zakłada on, że rodzic musi dzielić się ze swoją pociechą nawet najmniejszymi dochodami.

Niestety z roku na rok grono rodziców, którzy rezygnują z opłacania świadczenia alimentacyjnego na rzecz swoich dzieci, powiększa się. Według danych opublikowanych przez Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej, długi w ostatnim roku wzrosły o pół miliarda i wynoszą obecnie ponad 13 mld. Niestety cierpią na tym jedynie dzieci, których rodzice średnio zalegają ponad 43 tys. złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.