Obowiązek alimentacyjny

Obowiązek alimentacyjny jest to obowiązek dostarczenia środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, obciążający krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Zatem dotyczy on krewnych wstępnych, czyli rodziców, dziadków oraz zstępnych, czyli dzieci i wnuków. Najczęściej spotykanym obowiązkiem alimentacyjnym jest obowiązek rodziców wobec dziecka, który jest ustalany w przypadku rozpadu rodziny, czyli rozwodu współmałżonków.

1. Rodzaje obowiązków alimentacyjnych po rozwodzie i potrzebne dokumenty

Pozew o alimenty jest składany w Sądzie Rejonowym w miejscu zamieszkania pozwanego lub w sądzie właściwym w miejscu zamieszkania powoda. Kodeks rodzinny i opiekuńczy zakłada istnieje następujących rodzajów obowiązków alimentacyjnych:

  • obowiązek alimentacyjny wobec dzieci – rodzice zobowiązani są do dostarczania środków finansowych wobec dziecka, które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczą na jego utrzymanie i wychowanie,
  • obowiązek alimentacyjny wobec współmałżonków – obowiązek alimentacyjny spoczywa także na współmałżonkach, których małżeństwo zostało rozwiązane lub unieważnione bądź małżonkowie znajdują się w separacji.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Innymi rodzajami obowiązku alimentacyjnego są także:

  • obowiązek alimentacyjny dzieci wobec rodziców,
  • obowiązek alimentacyjny wobec rodzeństwa.

Obowiązek alimentacyjny wobec dzieci ustala się przy orzekaniu władzy rodzicielskiej. Jego wysokość jest zasadniczo uzależniona od dochodów rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów i zakresu praw opieki, jaka została przyznana każdemu z opiekunów.

Podstawowe wzory dokumentów dotyczące alimentów na dziecko można pobrać z odpowiednich stron w Internecie. Należą do nich:

  • wzór wniosku o uchylenie obowiązku alimentacyjnego na dziecko,
  • wzór pozwu o obniżenie alimentów,
  • wzór pozwu o umorzenie alimentów z powodu wygaśnięcia obowiązku – usamodzielnienie się dziecka.

2. Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny wobec dzieci?

Alimenty na dziecko są przyzwane m.in. w sytuacji trudnej sytuacji majątkowej jednej ze stron. Ustanie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce, gdy przesłanki do jego przyznania przestaną istnieć. Ma to miejsce w następujących przypadkach:

  • gdy osoba pobierająca alimenty znajdzie się w sytuacji, w której sama będzie mogła zaspokajać swoje potrzeby materialne,
  • gdy osoba płacąca alimenty nie będzie w stanie dostarczać środków na utrzymanie osoby pobierającej alimenty (np. w przypadku utraty pracy).

Obowiązek alimentacyjny nie podlega dziedziczeniu i wygasa ostatecznie w przypadku śmierci jednej ze stron. Kodeks rodzinny i opiekuńczy zakłada, że istnieje możliwość uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to jednak obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka.

Fundusz Alimentacyjny
Od kogo możemy wyegzekwować alimenty?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.