Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Fundusz Alimentacyjny

Fundusz Alimentacyjny to pomoc ze strony państwa dla dzieci, które nie otrzymują należnych alimentów. Pomoc ta jest szczególnie ważna, jeśli samotny rodzic nie jest w stanie samodzielnie utrzymać dziecka, a osoba mająca obowiązek płacić alimenty, uchyla się od tego na tyle skutecznie, że nie udaje się nawet egzekucja alimentów przez komornika. Wysokość alimentów z Funduszu jest taka, jaką ustalił sąd przyznając alimenty, nie przekraczając jednak 500 zł miesięcznie.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

 

1. Dla kogo alimenty na dziecko

Alimenty są przyznawane na dzieci do 18. roku życia, lub 25. roku życia - pod warunkiem, że dziecko nadal się uczy. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, alimenty są przyznawane bezterminowo.
Alimenty na dziecko z Funduszu Alimentacyjnego przysługują:

  • osobom uprawnionym do otrzymywania alimentów, jeśli przez ostatnie 2 miesiące ich nie otrzymały,
  • osobom uprawnionym do otrzymywania alimentów, jeśli osoba zobowiązana do ich płacenia nie robi tego i pozostaje za granicą.

Kiedy nie przysługują alimenty z Funduszu?

Alimentów z Funduszu Alimentacyjnego nie dostanie osoba, której partner jest nieznany lub nie żyje. Tak samo dzieje się w przypadku dzieci wychowujących się w instytucjach, które zapewniają im utrzymanie, a także w przypadku dzieci dorastających w rodzinach zastępczych.

 

2. Dokumenty do funduszu alimentacyjnego

Potrzebne dokumenty:

Fundusz Alimentacyjny
Fundusz Alimentacyjny (123rf)
  • wniosek o przyznanie alimentów z Funduszu Alimentacyjnego,
  • oświadczenie o dochodach rodziny,
  • zaświadczenie o tym, że egzekucja świadczeń ze strony osoby do tego zobowiązanej, jest nieskuteczna,
  • odpis wyroku sądu o przyznaniu alimentów (lub odpis ugody zawierającej postanowienia dotyczące alimentów),
  • akt urodzenia dziecka,
  • zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły lub na uczelnię dziecka,
  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności dziecka.

Fundusz Alimentacyjny powstał, aby chronić dzieci przed beztroską niepłacącego alimentów rodzica. Świadczenia z Funduszu pomogą samotnym matkom, które powinny otrzymywać potrzebne im do utrzymania dzieci pieniądze, a z jakichś powodów ich nie otrzymują i nie wiedzą jak wyegzekwować alimenty.

 

Następny artykuł: Obowiązek alimentacyjny

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.