Trwa ładowanie...

Fundusz Alimentacyjny

Fundusz Alimentacyjny to pomoc ze strony państwa dla dzieci, które nie otrzymują należnych alimentów. Pomoc ta jest szczególnie ważna, jeśli samotny rodzic nie jest w stanie samodzielnie utrzymać dziecka, a osoba mająca obowiązek płacić alimenty, uchyla się od tego na tyle skutecznie, że nie udaje się nawet egzekucja alimentów przez komornika. Wysokość alimentów z Funduszu jest taka, jaką ustalił sąd przyznając alimenty, nie przekraczając jednak 500 zł miesięcznie.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

 

1. Dla kogo alimenty na dziecko

Alimenty są przyznawane na dzieci do 18. roku życia, lub 25. roku życia - pod warunkiem, że dziecko nadal się uczy. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, alimenty są przyznawane bezterminowo.
Alimenty na dziecko z Funduszu Alimentacyjnego przysługują:

  • osobom uprawnionym do otrzymywania alimentów, jeśli przez ostatnie 2 miesiące ich nie otrzymały,
  • osobom uprawnionym do otrzymywania alimentów, jeśli osoba zobowiązana do ich płacenia nie robi tego i pozostaje za granicą.

Kiedy nie przysługują alimenty z Funduszu?

Alimentów z Funduszu Alimentacyjnego nie dostanie osoba, której partner jest nieznany lub nie żyje. Tak samo dzieje się w przypadku dzieci wychowujących się w instytucjach, które zapewniają im utrzymanie, a także w przypadku dzieci dorastających w rodzinach zastępczych.

 

2. Dokumenty do funduszu alimentacyjnego

Potrzebne dokumenty:

  • wniosek o przyznanie alimentów z Funduszu Alimentacyjnego,
  • oświadczenie o dochodach rodziny,
  • zaświadczenie o tym, że egzekucja świadczeń ze strony osoby do tego zobowiązanej, jest nieskuteczna,
  • odpis wyroku sądu o przyznaniu alimentów (lub odpis ugody zawierającej postanowienia dotyczące alimentów),
  • akt urodzenia dziecka,
  • zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły lub na uczelnię dziecka,
  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności dziecka.

Fundusz Alimentacyjny powstał, aby chronić dzieci przed beztroską niepłacącego alimentów rodzica. Świadczenia z Funduszu pomogą samotnym matkom, które powinny otrzymywać potrzebne im do utrzymania dzieci pieniądze, a z jakichś powodów ich nie otrzymują i nie wiedzą jak wyegzekwować alimenty.

 

Następny artykuł: Obowiązek alimentacyjny

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.