Trwa ładowanie...

Samotne matki od nowego roku bez alimentów

Nawet 100 tys. dzieci może od nowego roku stracić alimenty z Funduszu Alimentacyjnego. Wszystko przez podwyżkę płacy minimalnej. Pomóc mógłby wzrost progu dochodowego, ale Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tłumaczy, że na chwilę obecną jest to niemożliwe.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

1. Z życia wzięte

Judyta ma czterech synów. Ojcem dwóch z nich jest poprzedni mąż trzydziestolatki. Aby zdobyć na nich alimenty, kobieta musiała przejść prawdziwą batalię w sądzie. - W efekcie sąd zdecydował, że były mąż ma nam płacić 500 zł alimentów.miesięcznie na każdego z synów. On unika płacenia, jak może. Pieniędzy nie otrzymujemy już 3. rok, mam ogromne problemy z ich egzekucją– przyznaje Judyta.

Przeczytaj koniecznie

Sen z powiek kobiety spędza jednak fakt, że od nowego roku prawdopodobnie te pieniądze zostaną jej zabrane. - Alimenty z funduszu były dla nas ważnym dochodem. Kupowałam za nie ubrania, podręczniki szkolne, zabawki. Wszystko szło na dzieci – opowiada kobieta. - Nie wiem, co zrobię, jeśli stracę te 1000 zł.

Takich przypadków, jak Judyty po nowym roku będzie w Polsce więcej. Kobiety, które pracują za najniższą krajową mogą stracić nawet 500 zł miesięcznie z Funduszu Alimentacyjnego.

2. Rośnie płaca, zagrożone alimenty

Wszystkiemu winne jest podwyższenie płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2017 r. ma ona wynosić 2 tys. zł. brutto, czyli 1459 zł. netto. Tymczasem próg dochodowy, uprawniający do otrzymywania środków z Funduszu Alimentacyjnego to 725 zł. na osobę.

  • Jeśli więc matka samotnie wychowująca jedno dziecko zarabia najniższą krajową, przekroczy próg o 9 zł – wylicza Maria Zych-Nowacka ze Stowarzyszenia Dla Naszych Dzieci, które od lat walczy o to, by dłużnicy alimentacyjni spłacali swoje zobowiązania.

Wyjściem z sytuacji byłoby podwyższenie progu dochodowego, ustalanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Poltyki Społecznej. Resort jednak zaznacza, że takich planów nie ma, ponieważ ściągalność długów osób, które powinny płacić alimenty, ale tego nie robią jest bardzo niska. Spłaca tylko 15 proc. dłużników.

Jak wyegzekwować alimenty – praktyczne porady
Jak wyegzekwować alimenty – praktyczne porady [6 zdjęć]

Według danych przygotowanych przez BIG InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej – zaległe alimenty w...

zobacz galerię
  • Nie mamy żadnych informacji o podniesieniu progu dochodowego – przyznaje Zych-Nowacka. - Rok temu pisaliśmy do Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ale dostaliśmy odpowiedź odmowną, w której sugerowano, że bezpieczeństwo finansowe dzieciom ma zapewnić program 500+.

Tymczasem tym świadczeniem, nie można zastąpić czegoś, co należy się ponad milionowi dzieci w Polsce z tytułu alimentów – denerwuje się.

W odpowiedzi na podwyższenie najniższej krajowej i utratę alimentów z Funduszu Alimentacyjnego, Stowarzyszenie Dla Naszych Dzieci zbiera podpisy pod petycją w sprawie podniesienia progu dochodowego, który uprawnia do pobierania z niego funduszy.

Fundusz Alimentacyjny wypłaca pieniądze samotnym matkom lub ojcom w sytuacji, gdy drugi rodzic uchyla się od płacenia alimentów zasądzonych przez sąd. W całej Polsce dla ok. milion dzieci. Na koniec października kwota zadłużenia dłużników alimentacyjnych w kraju wynosiła ponad 10,5 mld zł.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.