500 złotych na dziecko nie dla każdego. Kto może dostać zasiłek?
Projekt ustawy Prawa i Sprawiedliwości dotyczący pomocy państwa w wychowaniu dzieci nieustannie budzi kontrowersje. Wsparcie rodzicielskiego budżetu kwotą 500 złotych jednym wydaje się nierealną mrzonką, dla innych jest szansą na lepsze życie. Co zrobić, by dostać zasiłek?
Warunkiem otrzymania zasiłku jest oczywiście złożenie stosownego wniosku, który rodzice będą przedkładać do urzędu gminy bądź miasta w miejscu zamieszkania – to właśnie na samorządach spocznie obowiązek obsługi całej procedury i dokonywania wypłat.
Nie jest jeszcze jasne, jak będzie wyglądał taki dokument, jednak wszelkie wątpliwości w tym zakresie ma rozwiać rozporządzenie ministra. Wiadomo, że w przypadku rodzin starających się o uzyskanie dodatku na pierwsze dziecko konieczne będzie dołączenie do wniosku zaświadczenia o dochodach – tych uzyskanych w Polsce, jak i poza jej granicami. Warto wiedzieć, że do dochodu będą wliczane pobierane świadczenia – np. renty czy zasiłki rodzinne.
Zasiłek będą mogły otrzymać te rodziny, w których dochód w przeliczeniu na jednego jej członka nie przekroczy 800 lub 1200 złotych w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Kryterium to będzie obowiązywać jedynie w przypadku ubiegania się o dodatek na pierwsze dziecko – w przypadku kolejnych przestaje ono mieć znaczenie.
W sytuacji, kiedy dochód danej rodziny przekroczy wyznaczone progi, otrzymanie dodatku na pierwsze dziecko nie będzie możliwe. Rodzice będą mogli ubiegać się o niego dopiero, kiedy na świat przyjdzie drugie i kolejne dziecko.
Wówczas do wniosku konieczne będzie dołączenie dokumentu potwierdzającego wiek dziecka, a w przypadku, kiedy zostało ono adoptowane, dodatkowo wyrok sądu rodzinnego.
Wysokość wspomnianych progowych kwot może ulec zmianie. Dwa lata po wprowadzeniu ustawy rząd zweryfikuje funkcjonalność tak zaplanowanego systemu i – jeśli zaistnieje taka potrzeba – kryteria dochodowe zostaną opracowane na nowo.
Pierwszy dodatek wpłynie na konto rodziców miesiąc po złożeniu dokumentów. Ustawa zakłada przyznawanie świadczeń w rocznych cyklach. W 2016 roku zakończenie cyklu przewiduje się na 31 października. Na złożenie wniosku rodzic będzie mieć czas do końca sierpnia. Wypłaty świadczenia dla osób, które do tego terminu nie zdążą dostarczyć dokumentów, ruszą wraz z nowym cyklem, a więc na początku listopada.
Warto wiedzieć, że starania o świadczenia mogą podjąć także osoby po rozwodzie. Dodatek przysługuje temu z rodziców, któremu drogą sądową została przyznana opieka nad dzieckiem. W sytuacji braku takiego orzeczenia pieniądze trafiają do rodzica, który faktycznie się nim zajmuje. Jeżeli prawo do opieki ma zarówno ojciec, jak i matka, dodatek otrzyma osoba, która wniosek złoży jako pierwsza.
Program „Rodzina 500 plus” ma wejść w życie 1 stycznia 2016 roku, jednak nie oznacza to, że rodzice już wtedy mogą spodziewać się pierwszej wypłaty. Jak podkreślają autorzy projektu, potrzebny będzie czas na administracyjne wdrożenie zmian, co może potrwać nawet do marca. Wtedy rodzice będą mogli liczyć na wyrównania.