Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Wysokość alimentów

Wysokość alimentów na dzieci to za każdym razem sprawa indywidualna. Rodzice mogą z pomocą mediatora podjąć wspólną decyzję o wysokości i terminach alimentów. Jeśli się to nie uda, sąd musi rozstrzygnąć, jaka wysokość alimentów będzie wystarczająca dla dobra dziecka i ustalić terminy wpłat. Zawsze bierze się pod uwagę potrzeby dziecka, możliwości i dochody osoby zobowiązanej do płacenia alimentów.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Zmiany wysokości alimentów na dziecko

W pozwie o alimenty należy zawsze określić i uzasadnić wysokość alimentów, które wystarczą do wychowania dziecka. Dla sądu ważne jest także, jakie są możliwości finansowe obojga rodziców. Trzeba tu wziąć pod uwagę zarówno faktyczne dochody, jak i możliwości zarobkowe (np. wyższe wykształcenie) oraz stan posiadania. Sąd nie przyzna alimentów wyższych, niż osoba domaga się w pozwie.

Wysokość alimentów na dziecko może i powinna zmieniać się wraz z potrzebami dziecka i jego rozwojem - wystarczy złożyć pozew do sądu rejonowego o podniesienie wysokości alimentów i odpowiednio go uzasadnić. Podczas rozprawy o alimenty na dziecko, należy przedstawić dowody kosztów ponoszonych przez rodzica wychowującego dziecko, np.:

Można też domagać się obniżenia wysokości alimentów, w przypadku jeśli sytuacja osoby płacącej się zmieni - np. ma jeszcze jedno dziecko, które także musi utrzymywać.

2. Wysokość alimentów a zarobki płacącego alimenty na dziecko

Jeśli alimenty na dzieci są na tyle wysokie, że ich opłacanie może wpędzić rodzica w ubóstwo, może on domagać się ich obniżenia. Bierze się więc pod uwagę możliwości finansowe płacącego rodzica. Przyjmuje się jednak, że dziecko powinno mieć prawo do życia w takich warunkach, na jakie może pozwolić sobie osoba płacąca alimenty. Nie chodzi tu tylko o dochody (a raczej możliwości zarobkowe), ale także stan posiadania: nieruchomości, samochody, itp./p>

Jeśli osoba płacąca alimenty zaciągnie kredyt, nie jest on brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów. Na wysokość alimentów nie mają także wpływu koszta sądowe ponoszone przez osobę płacącą alimenty.

Wysokość alimentów
Wysokość alimentów (Zdjęcie autorstwa NoHoDamon / CC BY)

W bataliach o wysokość alimentów nie należy zapominać, że najważniejsze są w nich potrzeby dziecka i jego rozwój. Osoba samotnie wychowująca dziecko, poświęca mu swój czas i je utrzymuje. Rodzic, który z jakichś powodów opuszcza dziecko, ma obowiązek wspomagać dziecko za pomocą alimentów. Nie jest to kara dla rodzica, a raczej szansa dla dziecka.

Następny artykuł: Świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.