Trwa ładowanie...

Wysokość alimentów

Avatar placeholder
14.12.2015 14:34
Wysokość alimentów
Wysokość alimentów (Zdjęcie autorstwa NoHoDamon / CC BY)

Wysokość alimentów na dzieci to za każdym razem sprawa indywidualna. Rodzice mogą z pomocą mediatora podjąć wspólną decyzję o wysokości i terminach alimentów. Jeśli się to nie uda, sąd musi rozstrzygnąć, jaka wysokość alimentów będzie wystarczająca dla dobra dziecka i ustalić terminy wpłat. Zawsze bierze się pod uwagę potrzeby dziecka, możliwości i dochody osoby zobowiązanej do płacenia alimentów.

spis treści

1. Zmiany wysokości alimentów na dziecko

W pozwie o alimenty należy zawsze określić i uzasadnić wysokość alimentów, które wystarczą do wychowania dziecka. Dla sądu ważne jest także, jakie są możliwości finansowe obojga rodziców. Trzeba tu wziąć pod uwagę zarówno faktyczne dochody, jak i możliwości zarobkowe (np. wyższe wykształcenie) oraz stan posiadania. Sąd nie przyzna alimentów wyższych, niż osoba domaga się w pozwie.

Wysokość alimentów na dziecko może i powinna zmieniać się wraz z potrzebami dziecka i jego rozwojem - wystarczy złożyć pozew do sądu rejonowego o podniesienie wysokości alimentów i odpowiednio go uzasadnić. Podczas rozprawy o alimenty na dziecko, należy przedstawić dowody kosztów ponoszonych przez rodzica wychowującego dziecko, np.:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Można też domagać się obniżenia wysokości alimentów, w przypadku jeśli sytuacja osoby płacącej się zmieni - np. ma jeszcze jedno dziecko, które także musi utrzymywać.

2. Wysokość alimentów a zarobki płacącego alimenty na dziecko

Jeśli alimenty na dzieci są na tyle wysokie, że ich opłacanie może wpędzić rodzica w ubóstwo, może on domagać się ich obniżenia. Bierze się więc pod uwagę możliwości finansowe płacącego rodzica. Przyjmuje się jednak, że dziecko powinno mieć prawo do życia w takich warunkach, na jakie może pozwolić sobie osoba płacąca alimenty. Nie chodzi tu tylko o dochody (a raczej możliwości zarobkowe), ale także stan posiadania: nieruchomości, samochody, itp./p>

Jeśli osoba płacąca alimenty zaciągnie kredyt, nie jest on brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów. Na wysokość alimentów nie mają także wpływu koszta sądowe ponoszone przez osobę płacącą alimenty.

W bataliach o wysokość alimentów nie należy zapominać, że najważniejsze są w nich potrzeby dziecka i jego rozwój. Osoba samotnie wychowująca dziecko, poświęca mu swój czas i je utrzymuje. Rodzic, który z jakichś powodów opuszcza dziecko, ma obowiązek wspomagać dziecko za pomocą alimentów. Nie jest to kara dla rodzica, a raczej szansa dla dziecka.

Następny artykuł: Świadczenia z funduszu alimentacyjnego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze