Samotna matka z dzieckiem

Samotna matka z dzieckiem to kobieta, która musi wykazać się wielką siłą i zdeterminowaniem. Obecnie samotne macierzyństwo nie jest powodem wykluczenia społecznego czy poczucia bycia gorszą, lecz dowodem, że kobieta jest silna, niezależna i dobrze sobie radzi po porzuceniu. Co więcej, wiele kobiet coraz częściej świadomie decyduje się na bycie samotną mamą. Wcześniej kobiety bardziej obawiały się, czy sobie poradzą bez mężczyzny, mimo iż partner nadużywał alkoholu i znęcał się nad nimi.

Polecane wideo:

Jak dać sobie radę z samotnym macierzyństwem?

Oto rady, jak mądrze wychować dziecko bez ojca:

  1. Szukaj wsparcia przyjaciół, rodziny i znajomych. Często także warto poszukać fachowej pomocy, np. psychologa. Pamiętaj, że mimo iż nie żyjesz w związku z partnerem, nie musisz być ani sama, ani samotna. Nie izoluj się od osób wyciągających do ciebie pomocną dłoń. Szukanie wsparcia na własną rękę nie jest wstydem ani oznaką słabości, a samotna matka nie jest gorsza.
  2. Pamiętaj, że urodzenie dziecka to nowy etap w życiu, który przyniesie wiele pozytywnych zmian, mimo iż na początku możesz się czuć przytłoczona i zagubiona. Kobiety posiadające troskliwych partnerów także mają wiele wątpliwości i obaw odnośnie nowej roli, którą muszą pełnić. Zatem musisz uwierzyć, że jesteś w stanie być bardzo dobrą mamą i zapomnieć o swoich, często nieuzasadnionych troskach.
  3. Nie trać nadziei, że w końcu znajdziesz partnera na jakiego zasługujesz. Samotna mama z dzieckiem nie musi całkowicie poświęcać się dla swojej pociechy i rezygnować z nowego związku. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje przede wszystkim szczęśliwej mamy, dlatego musisz dbać nie tylko o malucha, ale także o siebie. Być może nowy mężczyzna pokocha twoje dziecko równie mocno jak ty, mimo iż nie jest jego biologicznym ojcem.

Gdzie pomoc dla samotnej matki?

Spróbuj poszukać w swoim otoczeniu innych kobiet wychowujących dzieci bez ojca. Przyjaźń z osobą, która ma podobne problemy, mogłaby być budująca. Któż inny może cię lepiej zrozumieć niż osoba, która znalazła się w podobnej sytuacji? Szansę na zawiązanie nowych znajomości daje także internet, gdzie znajdziesz m.in. forum dla samotnej matki z dzieckiem.

Samotna mama z dzieckiem

Samotni rodzice często starają się wynagradzać dzieciom życie w niepełnej rodzinie.

Będąc w trudnej sytuacji materialnej, pamiętaj, że jeśli ojciec dziecka żyje, ma on obowiązek płacić alimenty. By je uzyskać, złóż pozew w sądzie rodzinnym. Możesz także liczyć na pomoc finansową Państwa lub różnych organizacji dla kobiet samotnie wychowujących dziecko. Pamiętaj także, że samotna matka z dzieckiem tak naprawdę nie jest sama czy samotna, bo ma przecież dziecko, dla którego jest najbliższą osobą na świecie. Ono zawsze będzie ją kochało i podziwiało.

Najlepszą sytuacją dla dziecka jest pełna rodzina – ono, troskliwa mama i kochający tato. Jednak czasami taka sielanka nie jest możliwa, co nie oznacza, że samotne matki nie będą żyć szczęśliwe. Rodzicielstwo w pojedynkę może także być cudownym i wzbogacającym doświadczeniem.

Ewa Janeczko

Redakcja parenting.pl, 3 miesiące temu

Domy samotnej matki

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Domy samotnej matki
Domy samotnej matki

Pomoc dla samotnej mamy

Pomoc dla samotnej mamy

Samotna matka nie ma łatwego życia. Często nie może znaleźć pracy, nie ma z kim zostawić dziecka, boryka się z kłopotami finansowymi

Domy samotnej matki

Pomoc dla samotnych matek

Pomoc dla samotnych matek

Biorąc pod uwagę rozwiązania w Europie Zachodniej, pomoc udzielana samotnym matkom w Polsce jest co najmniej śmieszna. Wiele kobiet jest pozostawiona (...) sama sobie, gdyż urzędnicy z pomocy społecznej uważają, że skoro...

Domy samotnej matki

Samotna mama z dzieckiem

Samotna mama z dzieckiem

Samotni rodzice często starają się wynagradzać dzieciom życie w niepełnej rodzinie.

Samotna matka

Ojciec z dzieckiem

Ojciec z dzieckiem

Mama i tata są niezbędni do prawidłowego rozwoju dziecka. Rodzice stanowią wzorzec zachowań do naśladowania, uczą życia, wspierają, opiekują się, troszczą się o maluchy, wychowują je.

Samotna matka

Samotne macierzyństwo

Samotne macierzyństwo

Matka, która zostaje sama jeszcze przed narodzinami dziecka, potrzebuje szczególnego wsparcia bliskich.

Samotna matka

Tata i córka

Tata i córka

Równe prawa rodzicielskie matki i ojca wynikają z wielu przepisów nowej konstytucji.

Emocje w ciąży

Uczucie osamotnienia

Uczucie osamotnienia

Ciąża to piękne chwile w życiu kobiety, ale jednocześnie wielkie wyzwanie. Dobrze, kiedy czas oczekiwania na dziecko można dzielić z partnerem, kiedy można porozmawiać o wszystkich obawach, lękach, marzeniach, wątpliwościach i nadziejach.

Relacje między rodzicami

Kontakty matki z córką

Kontakty matki z córką

Wzajemne relacje między matką i córką są bardzo istotne, szczególnie w życiu nastolatki.

Samotna matka

Prawa samotnej matki

Prawa samotnej matki

Bycie samotną matką to ogromne wyzwanie. Z jednej strony kobieta musi dbać o wychowanie swoich dzieci, a z drugiej musi również zapewniać rodzinie (...) w pracy. Prawo do alimentów na dziecko Jednym...