Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Samotna matka z dzieckiem

Avatar placeholder
28.10.2020 15:54
Samotna matka z dzieckiem
Samotna matka z dzieckiem (Zdjęcie autorstwa BK / CC BY-SA 2.0)

Samotna matka z dzieckiem to kobieta, która musi wykazać się wielką siłą i zdeterminowaniem. Obecnie samotne macierzyństwo nie jest powodem wykluczenia społecznego czy poczucia bycia gorszą, lecz dowodem, że kobieta jest silna, niezależna i dobrze sobie radzi po porzuceniu. Co więcej, wiele kobiet coraz częściej świadomie decyduje się na bycie samotną mamą. Wcześniej kobiety bardziej obawiały się, czy sobie poradzą bez mężczyzny, mimo iż partner nadużywał alkoholu i znęcał się nad nimi.

spis treści

1. Jak dać sobie radę z samotnym macierzyństwem?

Oto rady, jak mądrze wychować dziecko bez ojca:

  1. Szukaj wsparcia przyjaciół, rodziny i znajomych. Często także warto poszukać fachowej pomocy, np. psychologa. Pamiętaj, że mimo iż nie żyjesz w związku z partnerem, nie musisz być ani sama, ani samotna. Nie izoluj się od osób wyciągających do ciebie pomocną dłoń. Szukanie wsparcia na własną rękę nie jest wstydem ani oznaką słabości, a samotna matka nie jest gorsza.
  2. Pamiętaj, że urodzenie dziecka to nowy etap w życiu, który przyniesie wiele pozytywnych zmian, mimo iż na początku możesz się czuć przytłoczona i zagubiona. Kobiety posiadające troskliwych partnerów także mają wiele wątpliwości i obaw odnośnie nowej roli, którą muszą pełnić. Zatem musisz uwierzyć, że jesteś w stanie być bardzo dobrą mamą i zapomnieć o swoich, często nieuzasadnionych troskach.
  3. Nie trać nadziei, że w końcu znajdziesz partnera na jakiego zasługujesz. Samotna mama z dzieckiem nie musi całkowicie poświęcać się dla swojej pociechy i rezygnować z nowego związku. Pamiętaj, że dziecko potrzebuje przede wszystkim szczęśliwej mamy, dlatego musisz dbać nie tylko o malucha, ale także o siebie. Być może nowy mężczyzna pokocha twoje dziecko równie mocno jak ty, mimo iż nie jest jego biologicznym ojcem.

2. Gdzie pomoc dla samotnej matki?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Spróbuj poszukać w swoim otoczeniu innych kobiet wychowujących dzieci bez ojca. Przyjaźń z osobą, która ma podobne problemy, mogłaby być budująca. Któż inny może cię lepiej zrozumieć niż osoba, która znalazła się w podobnej sytuacji? Szansę na zawiązanie nowych znajomości daje także internet, gdzie znajdziesz m.in. forum dla samotnej matki z dzieckiem.

Będąc w trudnej sytuacji materialnej, pamiętaj, że jeśli ojciec dziecka żyje, ma on obowiązek płacić alimenty. By je uzyskać, złóż pozew w sądzie rodzinnym. Możesz także liczyć na pomoc finansową Państwa lub różnych organizacji dla kobiet samotnie wychowujących dziecko. Pamiętaj także, że samotna matka z dzieckiem tak naprawdę nie jest sama czy samotna, bo ma przecież dziecko, dla którego jest najbliższą osobą na świecie. Ono zawsze będzie ją kochało i podziwiało.

Najlepszą sytuacją dla dziecka jest pełna rodzina – ono, troskliwa mama i kochający tato. Jednak czasami taka sielanka nie jest możliwa, co nie oznacza, że samotne matki nie będą żyć szczęśliwe. Rodzicielstwo w pojedynkę może także być cudownym i wzbogacającym doświadczeniem.

Ewa Janeczko

Następny artykuł: Alimenty
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze