Trwa ładowanie...

Najcenniejsze porady dla samotnych rodziców

Avatar placeholder
05.08.2016 12:23
Najcenniejsze porady dla samotnych rodziców
Najcenniejsze porady dla samotnych rodziców (Zdjęcie matki z córką / Shutterstock)

Wychowanie dziecka to zdecydowanie jedno z największych życiowych wyzwań. To czas, w którym błogie chwile spokoju nieustannie przeplatają się z najróżniejszymi katastrofami. Niejednokrotnie ciężko im sprostać nawet wtedy, kiedy możemy liczyć na wsparcie partnera, jednak poprzeczka wędruje w górę w sytuacji, w której musi zmierzyć się z nimi samotny rodzic.

 

1. Zatroszcz się o siebie

Samotni rodzice całkowicie zapominają o tym, że troska o siebie to nieco więcej niż zaspokajanie jedynie podstawowych potrzeb, choć często i z tym mają problemy. Niektóre osoby starają się za wszelką cenę udowodnić sobie i innym, że nic nie będzie w stanie ich zaskoczyć, dlatego zbyt wiele uwagi poświęcają na to, by w domu zawsze był ugotowany obiad i panował idealny porządek.

Czasem jednak warto sobie zwyczajnie odpuścić i zamiast biegać z odkurzaczem, korzystając z drzemki malucha, po prostu się przespać. Nie zaszkodzi także samotne wyjście na spacer czy wizyta w spa – z pewnością znajdzie się ktoś, kto w tym czasie zajmie się naszą pociechą.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Odpoczynek fizyczny zapewni nam jednocześnie komfort psychiczny i sprawi, że poprawie ulegnie nasze samopoczucie, dzięki czemu będziemy mieć jeszcze więcej energii do działania.

2. Łącz siły

Skupianie się na swojej samotności i pozwalanie sobie na pogrążanie się w czarnych myślach niepostrzeżenie doda nam kilka lat, odbierając tym samym ochotę korzystania z życia.

Ratunkiem może być odnalezienie innych samotnych matek i ojców, którzy są w podobnej sytuacji. Wśród ludzi o zbliżonych doświadczeniach nietrudno o zrozumienie.

Jeżeli poznanie nowych osób w parku czy na placu zabaw sprawia ci trudność, istnieje możliwość dołączenia do grup wsparcia organizowanych dla samotnych rodziców, a nawet założenia własnej.

3. Buduj społeczność

Kontakt z innymi ludźmi może zapewnić wsparcie emocjonalne i poczucie przynależności – to idealne rozwiązanie na izolację wywołaną przez rodzicielstwo w pojedynkę.

Nie wystarczy skupiać się na innych samotnych rodzicach, ważny jest zróżnicowany krąg społeczny. Warto zatem zapisać się na ciekawy kurs czy zajęcia fitness. Dzięki temu połączysz przyjemne z pożytecznym.

Chociaż podjęcie tego typu aktywności może wydawać się trudne, ważna jest praktyka. __

- Na początku było mi wstyd nawet mówić ludziom o tym, że jestem samotną matką. Ale musiałam wyjść z tej koleiny, musiałam stać się bardziej społeczna z czystej konieczności – stwierdza jedna z samotnych mam.

4. Skorzystaj z oferowanej pomocy

Niektórym rodzicom wydaje się, że skoro podjęli decyzję o samotnym wychowywaniu dziecka, po prostu muszą radzić sobie samodzielnie. Założenie to działa jednak tylko na ich niekorzyść.

Bliskim, którzy oferują nam swą pomoc, zależy przede wszystkim na naszym szczęściu, dlatego jeśli nie chcemy skorzystać z wyciągniętej dłoni dla siebie, zróbmy to dla dziecka.

Nasza odwaga została dostatecznie udowodniona w chwili, kiedy podjęliśmy trud samotnego rodzicielstwa, nie musimy nieustannie pokazywać światu, że nic nie jest w stanie nas złamać.

5. Wyzbądź się zazdrości

Starasz się akceptować swoje samotne macierzyństwo, ale nieustannie zazdrościsz tym, którz mają mężów i żony? Pamiętaj, że nie wszystko jest tak idealne, jak wydaje się na pierwszy rzut oka.

Każdy z nas ma swoje problemy, a akceptacja samotnego rodzicielstwa to właściwie pierwszy krok ku wyzbyciu się zaradności. Warto zdać sobie sprawę z tego, że samotne wychowywanie dziecka także ma swoje plusy.

Możemy swobodnie realizować zamierzony plan wychowawczy i skupić się na swoich potrzebach, nie martwiąc się o to, czy będzie to odpowiadać partnerowi. Zazdrość może rodzić gorycz i niechęć, co negatywnie wpłynie na naszą energię i zapał do pracy. Lepiej skupić się na rzeczach, za które jesteśmy losowi wdzięczni.

Samotne rodzicielstwo należy celebrować tak samo, a może nawet w jeszcze większym stopniu niż fakt posiadania pełnej rodziny. To wymagająca i ciężka próba charakteru, jednak zebrane owoce smakują podwójnie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze