Trwa ładowanie...

Tata i dziecko

Avatar placeholder
23.12.2015 11:20
Tata i dziecko
Tata i dziecko

Od momentu, kiedy dziecko pojawia się na świecie, między mamą, tatą i nowym członkiem rodziny zaczyna tworzyć się piękna, pełna miłości i czułości więź. Trzeba ją jednak intensywnie pielęgnować, by nie uległa rozerwaniu. Dbać o nią musi nie tylko mama – opiekunka, troszcząca się zawsze o to, by dziecko było czyste, najedzone, przewinięte, ale także i tata – jakże ważny człowiek w życiu każdego malucha.

spis treści

1. Relacje ojca z dzieckiem

Zazwyczaj jest tak, iż tata pracuje, zarabia, pielęgnuje rodzinę właśnie od strony finansowej. Do własnego dziecka podchodzi z pewną dozą dystansu. Jest w nim coś, co budzi lęk przed bawieniem się z tą małą, kruchą istotką i dopóki dziecko nie skończy czterech lat, ojciec często nie podejmuje wyzwania, zwanego zabawą, w obawie, iż może wyrządzić krzywdę. Czeka na moment, gdy pociecha sama stwierdzi, że chce się bawić w berka, że dziś chce pojechać pod namiot, a jutro łowić ryby. Takie rozumowanie jest błędne. Tata jest bardzo ważną osobą dla dziecka. Jest autorytetem, nauczycielem i dobrym sędzią pomagającym odróżnić dobro od zła. Prócz tego, to także super kumpel nie tylko dla rządnego biwakowych przygód pięciolatka, ale także dla o wiele młodszego brzdąca.

2. Zabawy z tatą

W co się bawić z tatą? A w zasadzie w co tata ma się bawić ze swoim dzieckiem? Odpowiedź jest prosta - we wszystko, co wymaga wysiłku i zaangażowania fizycznego. Niechaj mama pozostanie tą ostoją spokoju, wyrachowania i harmonii, niech ona uczy liter, kolorów i kształtów, tata natomiast niech biega, skacze i krzyczy (oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu) – po prostu niech uzupełni rolę mamy w rodzicielskim związku.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
  • Kocyk

Jedną z najprostszych zabaw z dzieckiem jest rozłożenie na podłodze koca, najlepiej grubego, dużego i ciąganie smyka po całym pokoju. W zależności od wieku- szybciej lub wolniej, mocniej lub słabiej – jest to naprawdę przednia zabawa, śmiech gwarantowany, dziecko szczęśliwe no i… kurze powycierane.

  • Konik

Któż z nas nie pamięta, jak prosiło się zmęczonego tatę, by móc usiąść mu na plecach i udawać, że jedzie się na koniku. Albo sławetne „Ja chcę na barana”! To już chyba tradycja, że ojciec podczas zabaw nosi smyka w ten sposób. Niech i nasze dzieci tego spróbują. Tata trochę się pomęczy, ale przynajmniej rozbawi malucha i będzie wiedział… ile waży jego rozkoszna pociecha.

  • Piłka z tatą

Gra typowo męska, ale doskonała dla dzieciaków w każdym wieku. Kiedy jest piękna pogoda, wystarczy zabrać dzieci na plac przed domem lub do ogrodu i pokopać, poturlać do siebie piłkę. Ze starszymi dziećmi można pograć w „nogę” lub „kolory”, z młodszymi kulać piłkę po ziemi i gonić ją – kto pierwszy złapie.

  • Ciuciubabka

Tata zawiązuje sobie oczy i gania malucha. Może przy tym wydawać zabawne dźwięki, udawać postaci z bajek, zmieniać swój głos i chód. Zabawa stara jak świat, a jaka efektowna. Śmiech dziecka podczas tej „łapanki” to naprawdę najlepsza ocena. Najkorzystniej jest bawić się w to na dworze, gdzie nie ma zbyt wielu przeszkód, lecz odpowiednio przygotowany pokój także spełni swoją rolę.

  • Kółko graniaste i inne upadki

Tak, tak. Właśnie upadki. Harce z tatą, to najlepszy czas, by dziecko nauczyło się kontrolowanie upadać. Idealnym miejscem do tego typu szaleństw jest plaża (najlepiej w lecie). Mama może w tym czasie się poopalać, odpocząć, a tatuś i dziecko niechaj zajmą się tą przydatną dla każdego malca nauką, która zapewne zostanie przez smyka wykorzystana w późniejszych zabawach z rówieśnikami.

  • Kąpiel z tatą

Czas wieczornej kąpieli to także idealny moment na psoty z tatą. Mamo! Najlepiej nie wchodź w tym momencie do łazienki! Potop gwarantowany, śmiech także.

Niech malec i tata nurkują, niech udają kaczki, robią myjnię samochodową, chlapią się i tak dalej… Pozwól im na to szaleństwo!

Wiwat zabawa z TATĄ!

Pomysłów na zorganizowanie czasu ojca i jego pociechy jest wiele. Tata to super bohater, bez którego świat dziecka byłby szary. To taki życiowy wodzirej, który swoją energią i zapałem tworzy dziecku niezapomniane wspomnienia – wspomnienia żywej, szalonej, wspaniałej, najcudowniejszej na świecie zabawy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze