Plastyka pochwy po ciąży
Przyjście na świat dziecka to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu kobiety. Choć porody przebiegają niekiedy w wielkich bólach, nic nie zastąpi radości z widoku nowo narodzonego maluszka. Wtedy wszystko się zmienia, łącznie z kobiecym ciałem, które nie jest takie samo jak było w czasie ciąży ani w okresie przed nią. Większość pań doznaje wtedy pęknięcia lub uszkodzenia pochwy, które może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Jeżeli nie zostanie ona prawidłowo zaszyta, warto skorzystać z zabiegu waginoplastyki.
1. Przebieg plastyki pochwy
Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej, którego celem jest zwężenie pochwy, zapobieganie powstawaniu infekcji narządu rodnego oraz poprawa jakości współżycia. Operacja polega na wycięciu rozciętego fragmentu pochwy, który później jest zwężany. Cięcia wykonywane są na tylnej ściance, z której usuwana jest zbędna tkanka. Powstała rana zszywana jest tak, aby wejście do pochwy spełniało oczekiwania pacjentki – do zabiegu używa się szwów rozpuszczalnych. Końcowym etapem jest plastyka krocza, która nadaje mu ostateczny wygląd. Operacja trwa od 30 do 90 minut i wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, miejscowym lub dożylnym (na życzenie pacjentki). Cena waginoplastyki oscyluje pomiędzy 4500 zł a 10 000 zł.
Zabieg nie będzie przeprowadzony, jeżeli pacjentka odpowiednio się do niego nie przygotuje. Kluczowa jest tutaj konsultacja z lekarzem przeprowadzającym operację, który ustali, czy kobieta może być operowana oraz zbierze wywiad na temat jej oczekiwań. Konieczne jest również wykonanie badań krwi, moczu, antygenów, poziomu cukru, elektrolitów oraz koagulogramu. W przypadku pań po czterdziestym roku życia, dodatkowo przeprowadzane jest EKG. Na około 6 godzin przez zabiegiem pacjentka nie może jeść i pić, a 2 tygodnie wcześniej nie może zażywać leków przeciw grypie, przeciwkaszlowych oraz kwasu acetylosalicylowego i jego pochodnych. Operacja odbywa się po skończonej miesiączce, a jeśli w ciągu ostatnich 2 tygodni przed jej terminem wystąpiły jakieś infekcje, należy niezwłocznie powiadomić o tym lekarza operującego. Warto również ograniczyć palenie papierosów na 3 dni przed zabiegiem.
2. Przebieg pooperacyjny
Po zabiegu waginoplastyki pacjentka powinna pozostać w szpitalu przez 24 godziny, natomiast okres rekonwalescencji wynosi 7 dni – tyle samo trwa czas gojenia się rany na skórze. Mogą wystąpić również obrzęki i dopóki nie ustąpią, operowana powinna zachować abstynencję seksualną (około 1,5 miesiąca). Niewykluczone są również bóle, które można łagodzić za pomocą standardowych środków przeciwbólowych lub opioidów przepisywanych przez lekarza na receptę. Ważna jest także wizyta kontrolna, która powinna się odbyć nie później niż tydzień po operacji oraz codzienna higiena polegająca na podmywaniu i osuszaniu szwów za pomocą papierowego ręcznika. Nie ma również powodów do paniki, gdy u pacjentki wystąpi gorączka, ponieważ temperatura ciała do 37,5 stopnia Celsjusza jest naturalną reakcją organizmu na zabieg.