Lifting piersi po ciąży
Osiągnięcie pięknego i jędrnego biustu po ciąży dla wielu kobiet wydaje się niemożliwe. Piersi w czasie oczekiwania na dziecko są o wiele bardziej wrażliwe na zmiany fizjologiczne, a po porodzie mogą zupełnie zmienić kształt. Odnosi się to nie tylko do ich rozmiarów, ale również do sposobu ułożenia. Skóra może stracić swoją elastyczność i sprężystość, a biust przestanie być atrybutem kobiecości. Zabieg liftingu pozwala na odzyskanie dawnego wyglądu piersi, podnosząc je i nadając im nowy kształt.
1. Co to jest mastopeksja?
Jedną z najbardziej skutecznych i popularnych metod liftingu piersi jest mastopeksja. Zabieg polega na podniesieniu tkanki piersi, wycięciu nadmiaru skóry oraz wymodelowaniu. Nacięcia biegną po naturalnej linii zarysu piersi, potem kierują się pionowo w dół i poziomo wzdłuż fałdu skórnego pod piersią. Blizna, która powstaje w wyniku cięcia niestety jest trwała i nie można jej usunąć. Po jakimś czasie jednak blednie i jest mało widoczna. Dochodzi wtedy do przesunięcia miejsca kompleksu brodawka-otoczka sutkowa oraz modelacji gruczołu piersiowego. Przy okazji podnoszenia biustu można również go powiększyć. Pod mięśniem piersiowym lub tkanką wszczepiany jest wtedy implant, dzięki czemu biust zyskuje nie tylko nowy kształt, ale również rozmiar. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym pod narkozą. U kobiet po przebytej ciąży zabieg nie może być wykonywany wcześniej niż przed upływem sześciu miesięcy od porodu. Zabieg trwa 1-3 godziny i kosztuje od 3000 zł do 15 000 zł.
Do zabiegu mogą przystąpić kobiety o dobrym stanie zdrowia oraz które przeszły odpowiednie badania, takie jak: morfologia, mammografia, USG piersi, RTG klatki piersiowej oraz wskaźniki krzepnięcia. Każdą operację poprzedza konsultacja z chirurgiem plastycznym, który zbiera szczegółowy wywiad na temat oczekiwań pacjentki oraz przedstawia plan zabiegu i metodę jego przeprowadzenia. Operowana może zdecydować, jaki kształt piersi będzie chciała uzyskać dzięki mastopeksji. Są trzy modele: półkolisty – charakterystyczny dla piersi młodych kobiet rasy białej i Azjatek; szypułkowy – typowy dla kobiet czarnoskórych (część piersi przyrastająca bezpośrednio do klatki piersiowej jest węższa od rozmiaru horyzontalnego części wolno opadającej); cylindryczny – piersi o kształcie opadającym, gdzie wertykalny rozmiar jest wydłużony.
2. Przebieg pooperacyjnypo liftingu piersi
Po zabiegu mogą pojawić się obrzęki i zasinienia, które ustępują po kilku lub kilkunastu dniach. Szwy są zdejmowane po około tygodniu, czasem dwóch. Warto wtedy natłuszczać piersi oliwką dla dzieci – pod żadnym pozorem nie wolno używać środków o działaniu zmniejszającym blizny. W pierwszym miesiącu po operacji piersi pacjentka powinna nosić specjalny podtrzymujący biustonosz oraz unikać wysiłku fizycznego i noszenia ciężkich przedmiotów. Odpowiednia bielizna jest ważna, ponieważ nie tylko łagodzi bóle pooperacyjne i wspomaga gojenie ran, ale również ułatwia poruszanie się oraz modeluje kształt piersi. Zaleca się także, aby powrót do pracy nastąpił nie wcześniej niż po 7-14 dniach oraz ograniczenie uprawiania seksu. Kobiety mniej odporne na ból mogą go stymulować poprzez regularne zażywanie leków indywidualnie przepisanych przez lekarza. W nacięciach poziomych i pionowych zakładane są plastry podtrzymujące oraz szwy wewnętrzne, które później nie zostają usunięte ze względu na możliwość zagojenia się estetycznej blizny. Kiedy to nastąpi, przeprowadzany jest masaż obu piersi, aby zachować ich jędrność i elastyczność.