Trwa ładowanie...

Naturalne planowanie rodziny – kalendarzyk małżeński, metoda Billingsów, termiczna, połączona

Avatar placeholder
26.05.2021 14:30
Naturalne planowanie rodziny staje się coraz popularniejsze
Naturalne planowanie rodziny staje się coraz popularniejsze (Shutterstock)

Naturalne planowanie rodziny polega na określeniu płodności kobiety. Można je wykorzystywać jako naturalną antykoncepcję. Dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą bądź nie chcą, stosować tradycyjnych metod antykoncepcji naturalne planowanie rodziny pozwala na uniknięcie niechcianej ciąży. Naturalne planowanie rodziny jest całkowicie bezpieczne i pozwala również na wczesne wykrycie różnych stanów chorobowych.

spis treści

1. Naturalne planowanie rodziny - kalendarzyk małżeński

Naturalne planowanie rodziny obejmuje kilka metod, w tym kalendarzyk małżeński. Dzięki kalendarzykowi małżeńskiemu kobieta pozna swoje dni płodne. Jest to bardzo istotne dla naturalnego planowania rodziny.

Naturalne planowanie rodziny wyklucza współżycie w okresie dni płodnych, jeśli nie chcemy zajść w ciążę. Warto więc wiedzieć, że owulacja pojawia się około 14 dnia cyklu. Na dodatek do zapłodnienia może dojść przez kolejne 4 dni oraz na 2 dni przed. Dlatego według kalendarzyka małżeńskiego dni płodne trwają ok. 6 dni.

Zobacz film: "Naturalne metody unikania ciąży"

Jeżeli cykle owulacyjne kobiety są nieregularne, warto skorzystać z metody kalendarzowej Ogino-Knausa. W tej metodzie naturalne planowanie rodziny wymaga dłuższego obserwowania swojego cyklu przez minimum 6 miesięcy. Dni płodne oblicza się na podstawie najdłuższego i najkrótszego cyklu. Niestety ta metoda naturalnego planowania rodziny niesie ze sobą spore ryzyko błędu, warto więc wybierać w takiej sytuacji inne metody antykoncepcji.

Mity dotyczące antykoncepcji
Mity dotyczące antykoncepcji [10 zdjęć]

Istnieje wiele plotek i mitów dotyczących stosowania poszczególnych metod antykoncepcji. Warto wiedzieć,

zobacz galerię

2. Naturalne planowanie rodziny - metoda Billingsów

Naturalne planowanie rodziny wykorzystuje również metodę Billingsów, która polega na obserwacji śluzu. Na jego podstawie oblicza się dni płodne.

Aby naturalnie planować rodzinę, należy obserwować śluz, który zmienia swój wygląd w zależności od momentu cyklu. Zaraz po okresie śluzu praktycznie nie ma, a przed samą owulacją jest gęsty. Stosując naturalne planowanie rodziny, należy zatem unikać współżycia, gdy śluzu jest dużo, a kobieta odczuwa sporą wilgotność w drogach rodnych. Niepłodny czas to okres zaraz po miesiączce oraz bezpośrednio przed kolejną miesiączką. Naturalnie planując rodzinę, koniecznie trzeba obserwować śluz codziennie.

3. Naturalne planowanie rodziny - metoda termiczna

Naturalne planowanie rodziny wykorzystuje również pomiar temperatury. Owulacja sprawia, że temperatura ciała kobiety wzrasta o ok. 0,2-0,6 st. C. Jeżeli temperatura ciała kobiety jest podwyższona przez kolejne 3 dni, oznacza to jajeczkowanie.

Wadą metody naturalnego planowania rodziny jest konieczność codziennego pomiaru temperatury najlepiej o poranku w pochwie lub jamie ustnej.

ZOBACZ TAKŻE:

Według tej metody naturalnego planowanie rodziny za pierwszy dzień dni płodnych uznaje się pierwszy dzień podwyższonej temperatury. Jednak na wyniki pomiarów mogą mieć wpływ np. infekcje.

4. Naturalne planowanie rodziny - metoda połączona

Naturalne planowanie rodziny jest również możliwe dzięki połączeniu metody obserwowania śluzu oraz temperatury. Ta metoda naturalnego planowania rodziny jest uznawana za najskuteczniejszą. Warunkiem skuteczności metody naturalnego planowania rodziny jest jednak 6-miesięczna obserwacja swojego ciała. Na wyniki obserwacji może mieć jednak wpływ wiele czynników m.in. stres, infekcje, zmiany klimatu, czy tempo życia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze