Mampf - gra (recenzja)

„Mampf”, czyli w wolnym tłumaczeniu „Karmienie zwierząt”, to jedna z ulubionych gier naszych dzieci. Jej niewątpliwą zaletą są proste reguły, jak się okazuje zrozumiałe nawet dla dwuipółlatka, mimo iż formalnie gra przeznaczona jest dla dzieci co najmniej czteroletnich.

Gra Mampf

Gra w karmienie zwierząt

Ponadto o tym, kto wygrywa, decyduje przede wszystkim los, szansę na zwycięstwo ma więc również najmłodszy i najmniej doświadczony gracz. Dlatego też po „karmienie zwierząt” równie chętnie sięgają niespełna trzyletni Szymonek, jak i pięcioipółletnia Ula.

Polecane wideo:

Na początku każdej rozgrywki na stole układa się cztery stosiki żetonów z wizerunkami zwierząt na różnokolorowym tle. Osobno zielone, białe, pomarańczowe i żółte. Następnie każdy z uczestników otrzymuje po cztery klocuszki, z których każdy symbolizuje inny rodzaj pożywienia dla zwierząt. Okrągły zielony - główkę sałaty, sześcienny biały - kostkę cukru, wydłużony pomarańczowy - marchewkę, a jajowaty żółty - ziarno zbóż.

Każdy z graczy, w tajemnicy przed innymi, wybiera jeden rodzaj karmy i klocuszek ukrywa w dłoni. Potem na sygnał wszyscy jednocześnie pokazują wybrany rodzaj pożywienia. To kluczowa część rozgrywki. Jeśli dany rodzaj karmy wybrał tylko jeden z zawodników, bierze on ze stosiku jeden żeton z wizerunkiem zwierzęcia.

Kolor tła musi przy tym odpowiadać rodzajowi paszy (zielony - sałata, biały - cukier, itd.).

Jeśli jednak dany rodzaj pożywienia wybrało dwóch lub więcej graczy, żaden z nich nie ma prawa zabrania na stałe krążka z wizerunkiem zwierzęcia. Rozgrywkę powtarza się dopóty, dopóki ze stołu nie zniknie jeden ze stosików żetonów. Wygrywa ten z graczy, który zgromadzi najwięcej takich krążków.

Jak łatwo się domyślić, gra trwa kilka, najwyżej kilkanaście minut. To jej kolejna zaleta, przeznaczona jest przecież dla młodszych dzieci.

Ze względu na reguły, do rozgrywki potrzeba co najmniej trzech graczy. To z kolei minus. Małym rączkom może być trudno trzymać jednocześnie cztery klocuszki, symbolizujące pokarmy dla zwierząt. Zaś okrągła sałata „lubi uciekać” z dłoni. Te mankamenty nie przeszkadzają jednak w wesołej zabawie.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zakupy dla przedszkolaka
Zakupy dla przedszkolaka

Łóżeczko dla niemowlaka marki Caramella

Łóżeczko dla niemowlaka marki Caramella

Subtelny róż sprawia, że łóżeczko Caramella jest idealne dla małej królewny. Dodatki z kolekcji morskiej marki Caramella nadają łóżeczku typowo chłopięcy charakter.

Zakupy dla przedszkolaka

Gra Pippo

Gra Pippo

Gra polegająca na myśleniu kogo brakuje.

Zakupy dla przedszkolaka

Kolekcje mebli i akcesoriów marki Caramella

Kolekcje mebli i akcesoriów marki Caramella

Kolekcja pastelowa marki Caramella nadaje wnętrzu stonowany, elegancki wygląd. Pastelowe odcienie we wnętrzu sprawiają, że czują się w nim dobrze dzieci w każdym wieku. Kolekcja różowa marki Caramella to spełnienie marzeń każdej dziewczynki. Kolekcja...

Zakupy dla przedszkolaka

Ubranka w PEPCO na lato

Ubranka w PEPCO na lato

Ubranka w PEPCO to wysoka jakość w niskiej cenie. Kwiatowy kapelusik niemowlęcy, dziewczęcy (7,99 PLN) to uroczy dodatek do letniego stroju. Komplet niemowlęcy, chłopięcy składający się z dwóch elementów: przewiewnej koszulki i granatowych spodenek...