Trwa ładowanie...

10 zabawek, które wygonią twoje dziecko z domu

Avatar placeholder
04.06.2018 14:59
10 zabawek, które wygonią twoje dziecko z domu
10 zabawek, które wygonią twoje dziecko z domu (mat. prasowe)

Komputer, tablet i telefon to nowoczesne zabawki, które skutecznie odciągają dzieci od tradycyjnych zabaw na dworze. Tymczasem niewiele trzeba, by zaszczepić w dziecku nawyk wychodzenia z domu. Przedstawiamy 10 zabawek, które najlepiej sprawdzają się na otwartej przestrzeni.

Rower

Można się spierać, czy to zabawka, czy środek transportu, jednak nie ma chyba dziecka, które nie lubiłoby jeździć na rowerze. Na początku może to być rowerek biegowy lub trójkołowy, z czasem przyjdzie pora na poważniejszy pojazd. Większość dzieci lubi szybką jazdę i poczucie wolności, jaką daje rower. Można też ścigać się z kolegami i rywalizować w robieniu długich śladów hamowania. Oczywiście najpierw trzeba się porządnie rozpędzić. Rodzice powinni pamiętać, że dzieci poniżej siódmego roku życia nie mogą jeździć po ulicach i ścieżkach rowerowych. Dla maluchów dostępne są jedynie chodniki.

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"

Hulajnoga

Rodzaj aktywności fizycznej wymagający choćby minimalnej umiejętności zachowania równowagi. Paradoksalnie jazda na hulajnodze jest trudniejsza niż jazda na rowerze. Małemu dziecku można kupić hulajnogę, która z przodu ma dwa kółka. Pozwoli to na stabilną jazdę. Z punktu widzenia najmłodszych hulajnoga jest sposobem na dorównanie dorosłym w szybkości chodzenia. No i hulajnogę można wprowadzić do sklepu, a rower niekoniecznie.

Deskorolka

Domena starszych dzieci i młodzieży. Niegdyś była to po prostu deska z kółkami, dziś wyróżnia się różne rodzaje deskorolek. Różne też jest ich zastosowanie. Deskorolka jest symbolem przynależności do subkultury, często posiadanie takowej wymusza założenie konkretnego stroju. Skateparki pełne są miłośników deski nawet w zimie. Deskorolka nie tylko doskonale trenuje zmysł równowagi, ale także koordynację ruchów.

Guma i skakanka

Gra w gumę i skakanie przez skakankę to domena dziewczynek. One od wiosny do jesieni okupują place zabaw i skaczą, gdzie tylko się da. Rolą rodzica jest upewnić się, że zabawa odbywa się na miękkim podłożu, skakanie na betonie nie jest zdrowe dla nóg. Kolorową gumę bez trudu kupimy w pasmanterii lub sklepie z zabawkami.

Niektóre mają nawet specjalny guzik, który pozwala rozciągnąć gumę między drzewami. Nowoczesne skakanki mają wbudowane w rączkę liczniki obrotów. Już nie trzeba liczyć, by bić własne rekordy.

Piłka

Znana i lubiana jednakowo przez dzieci na całym świecie. Nie ma chyba drugiej tak uniwersalnej zabawki. W zależności od wielkości i twardości piłki można grać w piłkę ręczną, nożną, siatkówkę, koszykówkę, piłkę plażową… maluchy lubią po prostu rzucać do mamy lub taty.

Dziecięca fantazja nie zna granic, więc nie zdziwmy się, jeśli piłka dostanie imię i będzie odgrywała rolę psa lub kota. Gra w piłkę aktywizuje większość mięśni, pobudza pracę serca, rozwija spostrzegawczość i refleks. Warto podarować dziecku tak wydawałoby się "zwykłą" zabawkę.

Gry planszowe

Kto powiedział, że w planszówki można grać tylko w domu? W większość z powodzeniem można zagrać przy stole ogrodowym, a nawet na kocu! Jeśli mamy dziecko, które nie przejawia chęci do rozwijania sprawności fizycznej, to przynajmniej zadbajmy o codzienną dawkę świeżego powietrza. Ideałem byłaby gra, która choć w niewielkim stopniu zmusi dziecko do ruszania się, np. twister bądź któraś z jego licznych wariacji. Sprawdzą się też wszelkie gry zręcznościowe polegające na rzucaniu do celu.

Bumerang

Idealna zabawka dla jedynaka. Niegdyś bumerang był bronią i sposobem na upolowanie zwierzyny, dziś jest po prostu zabawką, którą wystarczy rzucić, a ona sama wraca do naszych rąk. Sprawdzi się zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych dzieci. Współczesne bumerangi to nie tylko kije zakrzywione pod kątem stu dwudziestu stopni. Zdolność powracania w miejsce skąd zostały wyrzucone, mają także np. czteroramienne krzyże oraz bumerangi o innym niż tradycyjny kącie zakrzywienia. Nikt też nie używa ich do walki. Dziś to po prostu odmiana zabawki.

Trampolina

Sprężynująca mata do skakania otoczona siatką – niby nic, a do miłości do trampoliny przyznają się nawet dorośli. Skakanie na trampolinie to nie tylko dobry trening dla nóg – to świetna zabawa i możliwość "polatania w powietrzu". Dla dorosłych trampolina może być sposobem na nadwagę, dla dzieci – doskonałą metodą rozładowania nadmiaru energii.

Bańki mydlane

Puszczanie baniek to zajęcie dla przedszkolaków i dzieci z młodszych klas szkół podstawowych. Nie wiadomo, co dokładnie mają w sobie bańki, ale jedno jest pewne – propozycja zabawy nigdy nie zostanie odrzucona, szczególnie gdy zaproponujemy maluchom bańki w gigantycznych rozmiarach. Najwięcej frajdy jest wtedy, gdy to mama lub tata puszczają, a dzieci łapią.

Uwaga! Niektóre płyny do baniek mogą odbarwiać ubrania. Na wszelki wypadek lepiej dać dziecku ubranie, które może spokojnie zniszczyć, niż co chwilę krzyczeć: "Uważaj, bo się oblejesz!"

Lornetka

Co prawda przedmiot ten nie klasyfikuje się jako typowa zabawka, jednak jest świetnym sposobem na wywabienie dziecka z domu. Okazja do podglądania z bliska ptaków, wiewiórek, oddalonych budynków i ludzi, to dla młodszych członków rodziny prawdziwa frajda. W ciepłe noce za pomocą dobrej lornetki można oglądać także księżyc i gwiazdy.

Więcej zabawek, które można wynieść na dwór znajdziemy na https://allegro.pl/kategoria/zabawki-11818

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze