Trwa ładowanie...

Dzień Dziecka - 6 pomysłów na prezent w 2019

Avatar placeholder
19.04.2019 11:23
prezenty na Dzień Dziecka
prezenty na Dzień Dziecka (mat. Klienta)

Międzynarodowy Dzień Dziecka przez jednych traktowany jest symbolicznie, przez innych na poważnie. To święto wszystkich dzieci, zarówno tych młodszych, jak również nieco starszych.

Zostało ono uchwalone przez ONZ w roku 1954 w celu zwrócenia uwagi na prawa dziecka, nad którymi wcześniej mało kto się nie pochylał. Jak więc widzimy dzień ten ma poważny wymiar i nie jest tylko sztucznie nakręcaną marketingową fanaberią. Jeśli jednak chcielibyśmy uczcić to święto nie tylko wyjściem do wesołego miasteczka, czy na lody, oto 9 propozycji prezentów na Dzień Dziecka w 2019 roku.

1. Zabawki dla najmłodszych dzieci

Najmłodsze pociechy czekają na to święto najbardziej, choć pewnie najmniej zdają sobie sprawę z jego symbolicznego wymiaru. Warto jest pomyśleć o uczczeniu tego dnia sympatyczną i rozwijającą zabawką. W pewnym wieku lalki i pluszaki są psychologicznie jak najbardziej wskazane, jednak pilnujmy tego, by na późniejszym etapie rozwoju prezenty miały wymiar bardziej edukacyjny. Nawet najmłodsze dzieci powinny odbywać swoje pierwsze próby konstruktorskie na prostych zestawach klocków, albo na ciekawych i wciągających grach rozwijających wyobraźnię przestrzenną.

Każda zabawka, przeznaczona dla grupy wiekowej 3-5 będzie na tym etapie rozwoju będzie lepsza niż dawanie dziecku telefonu komórkowego lub tableta, które z pewnością nie są dobrymi narzędziami edukacyjnymi dla najmłodszych. Pomyślmy o puzzlach, grach edukacyjnych, zabawkach plastycznych, a przy każdym zakupie zwróćmy uwagę na niezbędne atesty bezpieczeństwa.

2. Sprzęt sportowy

Początek czerwca wiąże się z nieuchronnie zbliżającym się latem. Obdarujmy dziecko narzędziem do rozwijania ruchowej pasji. Fizyczna sprawność jest tak samo ważna jak umysłowa. Prawidłowy rozwój wiąże się także z regularnym zażywaniem ruchu. A jak najlepiej zachęcić do sportowych rytuałów dzieci? Nie poprzez męczącą dyscyplinę, a poprzez zabawę.

Nic tak bowiem nie ułatwia wejścia w sport, jak mimowolne wciągnięcie się w coś, co daje zwyczajną frajdę. Zestaw do badmintona nie stanowi sporego wydatku, a może dać radość na cały sezon. Podobnie z innymi sportami rakietowymi, oraz takimi, które zachęcają do działań zespołowych.

Jeśli jednak nasze dziecko ma usposobienie "samotnego maratończyka", pomyślmy o sporcie, który można uprawiać indywidualnie. Rower, hulajnoga, rolki, wrotki – załatwią sprawę na całe wakacje. Będzie to prezent o działaniu długotrwałym.

3. Głośnik bluetooth

Ostatnimi czasy jest to bardzo popularny w każdym przedziale wiekowym, uniwersalny, sprzęt. Dzieciaki z dumą odnoszą się ze swoją ulubioną muzyką. Tego typu urządzenia bywają tańsze i droższe. Nie zawsze jednak cena idzie w parze z jakością. Jeśli chcemy, by dziecko wzrastało w odpowiedniej kulturze muzycznej powinniśmy zainwestować w coś, co dobrze brzmi, nie zniekształcając dźwięku. Ważne są też kwestie praktyczne, takie jak wytrzymałość na czynniki zewnętrzne i odporność.

LG jakiś czas temu weszło we współpracę z legendą hi-fi Meridian Audio i stworzyło linię produktów dla wymagających, w tym głośniki LG XBOOM GO PK3, LG XBOOM GO PK5 i LG XBOOM GO PK7. Są różnej wielkości, mają różną moc, i różność wytrzymałość baterii. Jednak jakość ich dźwięku, na tle konkurencji jest wybitna. Przy czym należy zaznaczyć, że cena wszystkich trzech, na tle rynku, jest bardzo rozsądna.

Najbardziej młodzieżowy ze wszystkich trzech zdaje się być model PK5. Stanowi idealny kompromis pomiędzy wielkością, a natężeniem dźwięku. A dodatkowo zawiera w sobie ciekawe efekty świetlne. PK3 jest mały, a zatem poręczny, ale nie świeci kolorowo, a PK7 dla młodszych dzieci z pewnością będzie za duży i za ciężki. Te starsze jednak na pewno oszaleją z radości i nagłośnią nim niejedną wakacyjną imprezę.

4. Książka

Do tego jak wspaniałym, ponadczasowym, uniwersalnym i rozwijającym prezentem może być dobra książka, nikogo nie trzeba przekonywać. Ważne jednak, by dobrać ten podarunek do wieku dziecka, profilu psychologicznego i aspiracji. Umówmy się, że dziś jest to bardzo trudne, gdyż świat dookoła ciągle rozprasza tysiącami informacji.

Wybierając książkę dla dziecka najlepiej postąpimy, jeśli nie zdecydujemy się na zbyt trudną literaturę. Gdy każemy dziesięciolatkowi czytać "Wojnę i Pokój" Lwa Tołstoja, może łatwo się zniechęcić do tematu. A i tak pamiętajmy, że w programie edukacyjnymi młodzi ludzie mają lektury obowiązkowe. Dobrym pomysłem jest zgrać się z owym programem.

Jeśli którąś z książek, znajdujących się w kanonie lektur uważamy za szczególnie wartościową, możemy znaleźć w ofercie księgarskiej ładnie wydany i trwały egzemplarz, który nie tylko posłuży w sposób praktyczny, gdyż nasza pociecha będzie dysponować własnym, bez konieczności korzystania z biblioteki, ale również będzie stanowić podwaliny pod budowę własnego księgozbioru. A przecież to ważne, by młody człowiek książki i wiedzę z nich wypływającą uczył się traktować jako prawdziwy kapitał.

5. Ciekawe gadżety

Rynek wypełniony jest ciekawymi i inspirującymi przedmiotami. Pomysłów może być wiele: dron, kamerka sportowa, smartwatch, hulajnoga elektryczna. Ważne jednak byśmy zadbali o dwa aspekty. Po pierwsze, czy na tyle znamy przyzwyczajenia naszego dziecka, że jest ono w stanie w pełni docenić taki prezent i czy będzie on służyć dłużej niż miesiąc.

Po drugie czy wnosi on wartość rozwojową. Innymi słowy: dziecku, którego kompletnie nie interesuje elektronika i nie ma nawet własnego telefonu, smartwatch jest do niczego nie potrzebny, a komuś kto i tak większość czasu spędza przed komputerem lepiej jest podarować trochę naturalnego ruchu, a zatem należy postawić na hulajnogę bez napędu elektrycznego.

6. Wycieczka lub atrakcje, które dziecko zapamięta

Zamiast dawać dziecku fizyczny prezent, możemy zaznaczyć symboliczny wymiar Dnia Dziecka i postawić na wspólnie spędzone chwile. Rynek bogaty jest w liczne oferty. Możemy zdecydować się na park rozrywki, aquapark, park trampolin, park linowy, czy paintball. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, możliwości finansowych i zainteresowań dziecka. Możemy też jechać na wycieczkę, zakończoną wizytą w fastfoodzie, bez limitowania zachcianek. Nie jest to zdrowe, ale raz do roku można.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze