Trwa ładowanie...

Jak dbać o stópki dziecka?

 Katarzyna Krupka
31.03.2019 14:44
dziecięce stopy
dziecięce stopy (istock)

Każdy rodzic powinien zwracać szczególną uwagę na prawidłowy rozwój stóp swojej pociechy. Właściwy wybór obuwia to zminimalizowanie ryzyka, że dziecko będzie borykać się z problemami w przyszłości. Jak przy tym wyborze nie popełnić błędu?

Weryfikacja merytoryczna – lek. Tomasz Kowalczyk, ortopeda

1. Pierwsze obuwie dla małych stópek

Pierwsze kroki dziecka to niezwykle ważny moment w życiu każdego rodzica oraz kamień milowy w rozwoju malucha.

Niestety, wielu rodziców popełnia ten sam błąd i jeszcze zanim dziecko zacznie chodzić, nakłada na jego małe stópki pierwsze buty. Ortopedzi podkreślają, że obuwie dla malucha powinno być kupione dopiero wtedy, gdy nasza pociecha zacznie stawiać stabilne kroki. Wcześniejsze zakładanie butów będzie ograniczać ruchy stóp oraz palców i może tym samym zaburzać rozwój mięśni.

Pierwsze buty powinny być lekkie. Ich podeszwa z kolei musi amortyzować mikrowstrząsy powstające podczas chodzenia, aby zapewnić dziecku jak największy komfort. Dobrze jeśli będzie antypoślizgowa – to poprawi przyczepność stópek do podłoża i uchroni dziecko przed upadkiem.

2. Przyszła wiosna – wyjdźmy na dwór

Wiosna to czas, który sprzyja zwiększonej aktywności. Spacery, wyjazdy na łono natury, odpoczynek w ogrodzie, parku czy nad morzem to doskonały czas, by dziecko poczuło się wolne. Nie zabraniaj swojemu maluchowi chodzić czy biegać na bosaka.

Pamiętaj jednak, że aktywność bez odpowiedniego obuwia może odbywać się wyłącznie po miękkim podłożu, takim jak piasek, trawa czy miękki dywan. Gdy dziecko stawia kroki po twardej powierzchni, jego stopy powinny być zawsze zabezpieczone.

3. Jakie buty zabezpieczą wciąż rozwijającą się stopę malucha?

Ze względu na szybki wzrost i przesuwanie się do przodu stopy w czasie chodzenia, obuwie musi być dłuższe od stopy o ok. 5-10 mm. Dlatego na zakupy nigdy nie wybieraj się z ''patyczkiem”, ale z dzieckiem. Tylko w ten sposób będziesz mógł wybrać najlepiej dopasowane obuwie.

Czubek butów powinien być odpowiednio szeroki i płaski. Zbyt wąski może doprowadzić do deformacji palców, z kolei zbyt płaski będzie powodować bolesne otarcia i odciski.

U małych dzieci, które dopiero rozpoczynają chodzenie, stopa oraz staw skokowy nie mają jeszcze odpowiednio wykształconej stabilizacji mięśniowej. Gdy dziecko porusza się po twardych powierzchniach, buty powinny mieć sztywny zapiętek, który będzie stabilizował piętę.

Wielu rodziców zadaje sobie również pytanie – co z podeszwą? Czy buty dla dziecka mogą mieć obcas? Tu warto zachować zdrowy rozsądek i stosować się do zaleceń ekspertów. Nie należy brać przykładu z celebrytek pozwalających chodzić swoim córkom w butach na wysokim obcasie.

Dla małych dzieci jego wysokość powinna wynosić ok. 5 mm. Zbyt wczesne noszenie butów na wyższym obcasie może spowodować poważne zmiany w budowie stóp, w ustawieniu kończyn dolnych i miednicy. Podeszwa z kolei powinna być elastyczna, by nie zaburzać naturalnego sposobu poruszania się dziecka.

Wybieraj buty z miękkich, higienicznych naturalnych materiałów, które dopasowują się do kształtu i wielkości stopy. Nie zniekształcają jej, nie ściskają i nie zaburzają krążenia. W dodatku będą pochłaniać pot, a tym samym zmniejszać ryzyko chorób skóry.

4. Jak wybrać odpowiednie buty dla dziecka i nie zwariować?

Jeśli już poznałeś wszystkie wskazówki dotyczące odpowiedniego wyboru obuwia dla dziecka, ale wciąż masz problem z podjęciem decyzji i boisz się, że buciki, które kupisz, nie będą wspierać zdrowego rozwoju twojej pociechy, wybierz buty posiadające certyfikat Zdrowa Stopa.

Jest on najlepszą gwarancją, że produkowane obuwie zapewnia prawidłowy rozwój stóp dziecka w pierwszych latach jego życia.

Certyfikat ten posiada marka BEFADO, która już od 90 lat dba o małe stópki. To obuwie spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wyprofilowana podeszwa, usztywniona cholewka, to tylko niektóre ich atuty. Buty BEFADO są tak zaprojektowane, że każde dziecko może je założyć samodzielnie bez pomocy rodzica. Co więcej, różnorodność wzorów, które zapewnia marka sprawia, że każdy rodzic znajdzie ulubiony model dla swojego malucha.

Takie obuwie sprawdzi się nie tylko podczas nauki chodzenia, ale będzie również odpowiednim obuwiem do przedszkola i szkoły.

Partnerem artykułu jest marka Befado

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze