Trwa ładowanie...

Jak przygotować się na ciążę - badania, suplementy diety, używki

Avatar placeholder
14.10.2022 10:13
Jak przygotować się na ciążę - badania, suplementy diety, używki
Jak przygotować się na ciążę - badania, suplementy diety, używki (Zdjęcie autorstwa Jozef Turóci / <a href="https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/">CC BY 2.0</a>)

Jak przygotować się do ciąży? Jakie badania trzeba zrobić przed zajściem w ciążę? Czy potrzebne są jakieś szczepienia przed zajściem w ciążę? Jaka powinna być dieta w ciąży i przed zajściem w ciążę aby dziecko było zdrowe? Czy używki zagrożą ciąży? To częste pytania wśród kobiet, szczególnie tych, które chcą zostać matkami po raz pierwszy. W artykule dowiesz się, jak dobrze przygotować się do ciąży.

spis treści

1. Jak przygotować się na ciążę? - badania

Przygotowanie do ciąży to przede wszystkim zadbanie o swoje zdrowie. Pamiętaj jednak, że niektóre schorzenia dobrze się maskują i potrzeba badań, aby je wykryć. Zanim zaczniesz planować ciążę umów się na wizytę do ginekologa. Potrzebne ci będą badania:

Zobacz film: "Dieta przed ciążą"

Dzięki tym badaniom lekarz będzie w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości w układzie rozrodczym oraz zalecić odpowiednie leczenie. Jakiekolwiek schorzenia należy wyleczyć zanim zajdziesz w planowaną ciążę. Niektóre leki mogą być niebezpieczne w ciąży. Ich pozostałości w organizmie także mogą zagrozić dziecku. Dlatego po leczeniu specjalistycznym należy poczekać, aż organizm się oczyści.

Kolejną wizytą powinna być wizyta u lekarza ogólnego. On będzie mógł wykryć inne ewentualne schorzenia, które wpływają na przebieg ciąży. Takimi chorobami, które często pozostają niewykryte przez lata, są:

Konieczna przed ciążą jest też wizyta u dentysty. W czasie ciąży nie można przeprowadzać niektórych zabiegów stomatologicznych.

2. Jak przygotować się do ciąży? - suplementy diety

Przygotowanie do ciąży powinno także obejmować badanie krwi na obecność przeciwciał. Wynik tego badania pokaże, jakich przeciwciał brakuje kobiecie i na co się należy zaszczepić przed ciążą.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Aby dobrze przygotować się do upragnionej ciąży, należy także zadbać o odpowiednią ilość witamin i minerałów w diecie. Przed ciążą i w czasie ciąży najważniejsze są:

Najlepiej, oprócz zróżnicowanej diety, stosować także suplementy diety tych pięciu substancji jeszcze przed zajściem w ciążę.

Planowanie ciąży vs. palenie
Planowanie ciąży vs. palenie

Niestety nadal bardzo powszechnym obrazkiem jest widok kobiety w ciąży i z papierosem w ustach. Dlaczego

zobacz galerię

3. Jak przygotować się do ciąży? - używki

Wszelkie używki mogą być źródłem problemów w ciąży. Dlatego możesz już przed ciążą zacząć się od nich odzwyczajać. Zrezygnuj całkowicie z:

  • alkoholu, gdyż nawet niewielki jego ilości mogą negatywnie wpłynąć na dziecko,
  • papierosów, gdyż zwiększają ryzyko ciąży pozamacicznej i powikłań ciąży, takich jak łożysko przodujące,
  • kawy, gdyż odwapnia i odwadnia organizm, wpływa negatywnie na dziecko, a także pogarsza częstą u kobiet w późnej ciąży zgagę,
  • napojów energetyzujących, które także zawierają kofeinę,

Wszystkie te używki będą także wpływały negatywnie na dziecko także po urodzeniu, jeśli zdecydujesz się na karmienie piersią.

Przygotowanie do ciąży to długi, lecz ważny proces
Przygotowanie do ciąży to długi, lecz ważny proces (123RF)

Według badań, używki takie jak kawa czy alkohol obniżają także płodność. Dlatego powinnaś je odstawić już podczas starania się o ciążę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze