Trwa ładowanie...

"Hobbit" - streszczenie powieści J.R.R. Tolkiena

 Agnieszka Gotówka
13.08.2021 10:49
"Hobbit" - streszczenie powieści J.R.R. Tolkiena
"Hobbit" - streszczenie powieści J.R.R. Tolkiena (https://pixabay.com/)

Hobbit, streszczenie którego opracowaliśmy, to powieść J.R.R. Tolkiena inspirowana staroskandynawskimi legendami. Po raz pierwszy wydano ją w 1937 roku i od razu zdobyła serca czytelników. I to do tego stopnia, że poprosili o kontynuację utworu. Ta ukazała się pod tytułem "Władca Pierścieni". Dziś to utwór znany prawie każdemu miłośnikowi literatury fantastycznej.

spis treści

1. "Hobbit" - streszczenie opisowe

1.1. Rozdział 1

Do domu Bilba Bagginsa, hobbita zamieszkującego Bag End, przychodzi czarodziej Gandalf. Prosi gospodarza, by wyruszył na tajemniczą wyprawę. Następnego dnia czarodziej ponawia wizytę, tym razem jednak towarzyszą mu krasnoludy.

Bilbo decyduje się wybrać do Samotnej Góry, by pomóc krasnoludom odzyskać skarby i zabić smoka Smauga, który ich pilnuje. W trakcie wyprawy ma być włamywaczem, czyli osobą, której zadaniem jest zdobywanie informacji i rozwiązywanie trudnych sytuacji.

1.2. Rozdział 2

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Bilbo z krasnoludami wyrusza w drogę z gospody „Pod Zielonym Smokiem”. Ma do wykonania pierwsze zadanie. Musi sprawdzić, skąd pochodzi światło, które wędrowcy zobaczyli po zmroku.

Okazało się, że pochodziło z ogniska, wokół którego siedzieli trolle. Schwytały one Bilba. Lubiły się kłócić i nie wiedziały, co zrobić ze schwytanym hobbitem. Na szczęście z pomocą nadeszły krasnoludy. Udało dostać się im do jaskini trolli, skąd wzięli pożywienie na dalszą wędrówkę.

1.3. Rozdział 3

Wędrowcy udają się do doliny Rivendell, gdzie znajduje się Ostatni Przyjazny Dom. Tam mają odpocząć i nabrać sił przed trudniejszym etapem podróży. Wita ich przyjaciel elfów, Elrond. Wieczorem pomaga gościom odczytać mapę.

1.4. Rozdział 4

Droga do celu prowadzi do Gór Mglistych. Trasa jest coraz trudniejsza. Wędrowcy kryją się przed burzą w jaskini. Kiedy wszyscy śpią, Bilbo czuwa. Nagle pojawiają się gobliny. Porywają wszystkich oprócz Gandalfa, który nagle zniknął.

Wędrowcy stają przed Wielkim Goblinem. Z pomocą przychodzi im Gandalf. Uciekają wszyscy, oprócz Bilba.

1.5. Rozdział 5

Bilbo odnalazł pierścień, który schował do kieszeni. Po drodze spotkał Golluma, który mieszkał nad brzegiem podziemnego jeziora.

Hobbit chciał, żeby Gollum wyprowadził go z podziemi. Ten jednak nie miał dobrych zamiarów. Chciał użyć pierścienia, tego samego, który znalazł Bilbo, ale okazało się, że nie może go znaleźć. Hobbit założył znaleziony wcześniej pierścień, co uczyniło go niewidzialnym. W ten sposób umknął Gollumowi.

1.6. Rozdział 6

Bilbo odnajduje swoich towarzyszy. Pojawia się wśród nich nagle, zdejmując pierścień, co wzbudza uznanie wędrowców. Nie przyznaje się jednak, skąd pochodzi moc pojawiania się i znikania.

Orły ratują krasnoludy przed wilkami i goblinami. Przenoszą wędrowców wysoko w góry.

1.7. Rozdział 7

Wędrowcy budzą się w orlim gnieździe. Po posileniu się orły przenoszą wędrowców bezpiecznie na ziemię. Gandalf postanawia udać się do Beorna. Gospodarz zaprasza wszystkich na ucztę. Jest szczęśliwy z powodu śmierci Wielkiego Goblina. Odprowadza swoich gości na skraj Mrocznej Puszczy.

Gandalf opuszcza wędrowców.

1.8. Rozdział 8

Wędrowcy idą przez Mroczną Puszczę. W pewnym momencie muszą przeprawić się na drugi brzeg rzeki, ale w taki sposób, by nie zanurzyć się w jej wodzie. Jeden z krasnoludów wypada z łodzi, co powoduje jego głęboki sen. Wędrowcy niosą go przez dalszą drogę.

Bilbo oddziela się od krasnoludów. Nie mogą się odnaleźć. W pewnym momencie podsłuchuje rozmowę pająków. Okazało się, że porwali krasnoludy. Bilbo zakłada pierścień i staje się niewidzialny. Rzuca kamieniami w pająki i uwalnia towarzyszy wędrówki.

Thorin zostaje uprowadzony przez leśne elfy.

1.9. Rozdział 9

Bilbo i krasnoludy próbują odnaleźć Thorina. Wpadają w ręcę elfów, ale hobbit zdążył ubrać pierścień i stał się niewidzialny. Wpada na pomysł, by wszyscy ukryli się w beczkach, którymi elfy spławiały w dół Leśnej Rzeki. Udaje się im uwolnić. Wszyscy płyną w stronę Miasta na Jeziorze.

1.10. Rozdział 10

Wędrowcy przybywają do Miasta na Jeziorze. Jego władcy opowiadają o swoich planach odzyskania skarbu pilnowanego przez Smauga.

Król elfów zarządza poszukiwania krasnoludów.

1.11. Rozdział 11

Krasnoludy docierają do podnóża Samotnej Góry, celu swojej podróży. Muszą teraz odnaleźć tajemnicze drzwi do podziemi. Znajduje je Bilbo. On też odkrywa sposób, jak je otworzyć. Dziurkę od klucza wskazuję im promień księżyca.

Przeczytaj również:

1.12. Rozdział 12

Hobbit wyrusza na zwiady. Znajduje smoka, który leży pośród skarbów. Podnosi puchar i ucieka. O swoim bohaterskim czynie opowiada krasnoludom. Smaug wyrusza na poszukiwanie złodziei.

Wędrowcy chowają się w tunelu. Bilbo idzie porozmawiać ze smokiem. Szuka przy okazji jego słabego punktu. Okazuje się, że na brzuchu potwora jest nieprzykryte zbroją miejsce.

1.13. Rozdział 13

Wędrowcy są uwięzieni w tunelu. Idą do siedziby smoka. Okazuje się, że go nie ma. Bilbo znajduje Arcyklejnot, Serce Góry, potem docierają do Głównej Bramy, przez którą mogą wyjść na zewnątrz.

1.14. Rozdział 14

Smaug napada na Miasto na Jeziorze. To akt zemsty. Władca grodu nie jest w stanie obronić swoich poddanych. Jeden z obrońców, Bard, celuje w czułe miejsce smoka, o którym dowiedział się od drozda. Potwór ginie.

Bard prosi króla leśny elfów o pomóc w odbudowie miasta.

1.15. Rozdział 15

Wędrowcy nie wiedzą, że Smaug zaatakował Miasto na Jeziorze. Informację o tym przyniósł kruk Roak. Dał też znać, że po skarb na Samotną Górę udają się elfy.

Krasnoludy postanowiły obronić swoje dziedzictwo. Szykują się do walki.

1.16. Rozdział 16

Bilbo w tajemnicy udaje się do obozu przeciwników. Ich władcy daje Arcyklejnot, z prośbą, by pokazał go Thorinowi. Sprytny hobbit spotkał też Gandalfa, który pochwalił go za bohaterstwo.

1.17. Rozdział 17

Bard udaje się do Thorina i mówi mu, że jest w posiadaniu cennego dla krasnoludów Arcyklejnotu. Thorin jest wściekły, atakuje Bilbo, ale ratuje go Gandalf. Ostatecznie oba obozy godzą się. Władca krasnoludów decyduje się oddać przeciwnikom czternastą część skarbów ukrytych w Samotnej Górze.

Rano dochodzi jednak do starcia. Gandalf ostrzega wojowników, że nadciągają oddziały goblinów i wargów. Zwaśnione grupy mają się pogodzić i stanąć do walki ze wspólnym wrogiem. Dochodzi do Bitwy Pięciu Armii.

1.18. Rozdział 18

Nikt nie może odnaleźć Bilba. Hobbit miał na palcu pierścień, był niewidzialny, a w trakcie bitwy stracił przytomność. Thorin został bardzo ciężko rany.

Gobliny i wargi przegrały bitwę. Bilbo wraca do domu.

1.19. Rozdział 19

Gandalf i Bilbo po drodze do domu wstępują do domu Elronda. Ostatecznie docierają do celu i hobbit może odpocząć. Zaczął też pisać pamiętnik.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze