Trwa ładowanie...

Król Edyp: streszczenie tragedii Sofoklesa

Król Edyp, streszczenie którego warto poznać, to tragedia Sofoklesa. Doświadczenia tytułowego bohatera mogą budzić przerażenie. Dotyka go ironia losu – cokolwiek zrobi, zbliża się ku katastrofie. Jak kończą się jego losy?

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. Król Edyp: streszczenie krótkie

Władzę w Tebach sprawuje Edyp. Miasto jednak ogarnęła zaraza. Troszczący się o swój lud władca, wysyła do wyroczni delfijskiej Kreona, swojego szwagra, by dowiedział się, dlaczego bogowie rzucili klątwę na miasto.

"Odyseja" -  streszczenie fragmentów
"Odyseja" - streszczenie fragmentów

Uczniom przygotowującym się do egzaminu maturalnego, powinna być znana "Odyseja". Streszczenie całego...

przeczytaj artykuł

Kreon wraca z wiadomością, że w mieście jest zabójca króla Lajosa, który zginął w tajemniczych okolicznościach jeszcze przed przybyciem Edypa. Do czasu, kiedy nie zostanie odnaleziony i ukarany, mieszkańcy Teb nie zaznają spokoju. Edyp postanawia odnaleźć zabójcę za wszelką cenę. Rzuca na niego klątwę.

Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee
Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee

Epoki literackie muszą być znane każdemu uczniowi szkoły średniej. Warto się ich dobrze nauczyć, wówczas...

przeczytaj artykuł

Prawda okazuje się być tragiczna. Przybyły na wezwanie króla Tyrezjasz oznajmia Edypowi, że to on jest mordercą. W mieście pojawia się też pasterz z Koryntu, skąd przybył władca Teb. Wyznaje, że Edyp nie był prawowitym synem Polybosa z Koryntu oraz Merope z Doryd. Został znaleziony w górach, gdzie zostawił go posłaniec (na rozkaz Jokasty, matki Edypa, miał zabić dziecko). Imię Edyp nadano mu dlatego, że jego nogi były nabrzmiałe od pęt wokół kostek.

Edyp zabił swojego ojca, Lajosa. Następnie przybył do Teb, gdzie poślubił własną matkę. W obliczu prawdy Edyp oślepia się i opuszcza Teby. Jokasta popełnia samobójstwo, wieszając się na chuście.

7 najbardziej wstydliwych sekretów matek
7 najbardziej wstydliwych sekretów matek [8 zdjęć]

Każda kobieta ma swoje sekrety, bo przecież nikt nie jest idealny. Niestety, stereotyp matki – bez skazy,...

zobacz galerię

2. Kim był Sofokles, autor „Króla Edypa”?

Sofokles jest nazywany chlubą teatru greckiego. Żył w latach 496-406 p.n.e. Był tragikiem, poetą, którego twórczość przypadła na złoty wiek kultury ateńskiej. Otrzymał doskonałe wykształcenie. Jest autorem ok. 120 tragedii i dramatów, jednak do naszych czasów zachowało się tylko 7 dzieł, m.in. „Król Edyp”, „Antygona” i „Elektra”.

Sofokles wprowadził na scenę trzeciego aktora i malowane dekoracje. Ograniczył też rolę chóru.

Chłopi - streszczenie szczegółowe tomu I
Chłopi - streszczenie szczegółowe tomu I

Wśród lekur w szkole średniej są "Chłopi". Streszczenie powieści Władysława Reymonta może okazać się...

przeczytaj artykuł

Warto wiedzieć, że w utworze „Edyp w Kolonos” Sofokles ubóstwił Edypa. Niewidomy bohater tragedii dociera do świętego gaju na wzgórzu Kolonos pod Atenami, gdzie trafia pod opiekę Tezeusza. Żyje tamspokojnie, na co pozwala mu doznane cierpienie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.