Trwa ładowanie...

"Odyseja" - streszczenie fragmentów

 Agnieszka Gotówka
30.03.2021 14:23
"Odyseja" -  streszczenie fragmentów
"Odyseja" - streszczenie fragmentów (gettyimages)

Uczniom przygotowującym się do egzaminu maturalnego, powinna być znana "Odyseja". Streszczenie całego utworu byłoby bardzo długie, stąd skupimy się tylko na dwóch omawianych w szkole fragmentach.

spis treści

Najprawdopodobniej "Odyseja", której autorstwo przypisuje się Homerowi, powstała w I poł. VIII w. p.n.e. Nie ma wątpliwości co do tego, że jest młodsza od "Iliady".

"Pieśń o Rolandzie" - streszczenie eposu rycerskiego
"Pieśń o Rolandzie" - streszczenie eposu rycerskiego

Omawiana we fragmentach w szkole podstawowej "Pieśń o Rolandzie", streszczenie której poniżej przedstawiamy,

przeczytaj artykuł
Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

Bohaterem Odysei jest Odyszeusz, który ścigany gniewem Posejdona, nie może wrócić na rodzinną wyspę Itakę, gdzie czekają na niego żona i syn.

1. Odyseja - streszczenie fragmentu "W jaskini Kiklopa"

Odyseusz dociera do wysypy Kiklopów, gdzie panują specyficzne zwyczaje: nikt tam nie uprawia ziemi, choć ludzie zbierają plony, nie podróżuje się i nie zna prawa. Odys sam musi więc zadbać o jedzenie. Zarządza więc polowanie. Następnego dnia z dwunastoma towarzyszami udaje się zwiedzić wyspę. Po drodze spostrzegają zamieszkałą jaskinię, postanawiają więc poczekać na gospodarza.

Dziady - streszczenie części II
Dziady - streszczenie części II

Lekturą, która wśród uczniów budzi duże emocje, są "Dziady". Streszczenie tego najpopularniejszego dramatu

przeczytaj artykuł

Wieczorem zjawia się Kiklop, który pożarł dwóch mężczyzn i zapowiedział, że kolejnych spotka ten sam los. Odys próbuje bronić towarzyszy. Straszy olbrzyma gniewem bogów, ten jednak nic sobie z tego nie robi. Nad ranem Kiklop pożera dwóch kolejnych ludzi Odysa, a resztę zamyka w jaskini, zasłaniając wejście głazem. By się wydostać, towarzysze Odyseusza postanowiają upić olbrzyma, by następnie wbić mu w oko rozpaloną maczugę. Udaje się zrealizować plan, jednak Kiklop zawołał na pomoc innych olbrzymów.

9 sposobów na nakłonienie dziecka do przyjęcia lekarstwa
9 sposobów na nakłonienie dziecka do przyjęcia lekarstwa [10 zdjęć]

Bardzo często zdarza się, że rodzice mają duży problem z podaniem dziecku lekarstwa. Wiele razy stanowi

zobacz galerię

Ostatecznie Odyseusz wraz z ocalałymi wydostają się z jaskini przywiązani do brzuchów owiec i ukryci w ich wełnie. Krzycząc ze statku, Odyseusz przedstawia się olbrzymowi, który - jak się okazało - jest synem Posejdona. Kiklop prosi ojca, by zemścił się na królu Itaki.

2. Odyseja - streszczenie fragmentu "Kirke"

Odyseusz dociera do wyspy Ajai, na której mieszka czarodziejka Kirke. Wysyła na zwiady kilku żołnierzy, ci jednak nie wracają na statek. Kirke zwabiła ich swoim śpiewem do domu, następnie podała mieszankę ziół, która zamieniła mężczyzn w świnie. Tylko jeden żeglarz ocalał i powiadomił króla Itaki, co się stało.

Odyseusz postanowił uratować towarzyszy. Kiedy szedł do domu Kirke, drogę zastąpił mu Hermes, który wręczył Odysowi zioła (miał dosypać je do napoju podanego przez czarodziejkę).

Chłopi - streszczenie szczegółowe tomu I
Chłopi - streszczenie szczegółowe tomu I

Wśród lekur w szkole średniej są "Chłopi". Streszczenie powieści Władysława Reymonta może okazać się

przeczytaj artykuł

Kirke okazała się być bardzo gościna. Odyseusz nie dał się jej zaczarować. Czarodziejka przywróciła żeglarzom ludzką postać, niemniej statek z Odyseuszem nie odpłynął z wyspy Ajai przez rok. Odys uległ urokowi Kirke.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze