Imiona, które nie określają płci. Można je nadać zgodnie z prawem
Pośród imion tradycyjnych, nowoczesnych, odwołujących się do kwiatów czy religii, istnieją także imiona, które nie wskazują na płeć dziecka. Jeszcze 6 lat temu ich nadawanie w Polsce nie było dozwolone. Zmieniło się to w 2015 r.
1. Imiona bezpłciowe
Imiona bezpłciowe to takie, które nie określają płci dziecka, które je nosi. Choć w Polsce nadal są rzadkością, istnieje możliwość prawna, by je nadać bez strachu, że urzędnicy je odrzucą. Jakie to imiona?
Do imion nieokreślających płci zaliczyć możemy takie, jak:
- Alex,
- Ariel ,
- Angel,
- Charlie,
- Cameron,
- Jordan,
- Jamie,
- Carol,
- Max,
- Robin,
- Sam,
- Taylor.
Imię Alex w pierwszej połowie 2020 r. otrzymało 128 chłopców, Ariel - 5, Jordan - 3, Max - 25, Robin - 3. Pozostałych imion nie odnotowano.
Wszystkie imiona bezpłciowe są imionami zagranicznymi, gdzie mogą je nosić zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. W Polsce nadawane są rzadko, rodzice nad Wisłą wolą jednak te w języku polskim, odnoszące się do tradycji.
2. Zmiana w prawie
Jeszcze 6 lat temu rodzice w Polsce zobligowani byli do nadania swojemu dziecku imienia polskobrzmiącego, które określa płeć. Tak było do 1 stycznia 2015 r., kiedy to zmieniło się prawo. Od tego czasu warunkiem nadania dziecku imienia to, by nie miało ono charakteru ośmieszającego bądź obraźliwego. W przeciwnym wypadku kierownik urzędu skarbowego może go nie zaakceptować.
Choć imiona bezpłciowe są oryginalne i interesujące, warto pamiętać, że ich zagraniczny charakter może zostać źle zrozumiany wśród rówieśników, co może narazić dziecko na drwiny. Dlatego też przy nadawaniu imienia nie należy kierować się modą czy zachcianką, ale odpowiednim brzmieniem w połączeniu z nazwiskiem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl