Angielskie imiona żeńskie - nowoczesne i modne
Angielskie imiona żeńskie zyskują w Polsce popularność. I choć najpewniej nigdy nie będą w czołówce nadawanych nad Wisłą imion, to warto je poznać.
Dzieci urodzone w XXI wieku to obywatele świata. Podróżują bez przeszkód i mogą pracować niemal w każdym zakątku świata. Rodzice biorą to pod uwagę przy wyborze imienia dla swojej pociechy.
1. Angielskie imiona żeńskie a polskie obywatelstwo
W Polsce można nadać dziecku imię obco brzmiące. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego nie może odmówić w takiej sytuacji przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka. Nic zatem dziwnego, że coraz większe grono rodziców decyduje się nadać swoim córkom angielskie imię.
2. Zalety nadania dziecku angielskiego imienia
- Angielskie imiona mają bardzo ładne brzmienie.
- Wymowa angielskiego imienia przez obcokrajowca nie jest trudna (w przeciwieństwie do wielu polskich imion).
- Imię angielskie jest oryginalne, nadal stosunkowo rzadko spotykane.
3. Przykłady angielskich imion żeńskich
Na nadanie angielskiego imienia żeńskiego często decydują się rodziny, w których jeden z rodziców dziecka jest obcokrajowcem lub praca rodziców wiąże się z częstymi podróżami zagranicznymi. W takiej sytuacji jest to wybór uzasadniony.
Konieczne jest rozróżnienie imion rdzennie angielskich od tych, które są przetłumaczone z innego języka i mają tylko angielskie brzmienie.
Imiona o angielskim brzmieniu to m.in.:
- Margaret
- Tracy
- Alice
- Sandy
- Rose
- Grace
- Allison
- Lucy
- Mila
- Cindy
- Naomi
- Jane
- Hannah
- Julie
- Janet
- Melanie
- Stacy
- Sarah
Wiekszość z tych imion ma obce brzmienie, które od razu kojarzy się z Anglią i Stanami Zjednoczonymi. Nadanie ich w Polsce nie jest prawnie zakazane, niemniej warto to dobrze przemyśleć. Pamiętajmy, że imię jest niezwykle ważne. Posługujemy się nim przez całe życie. Sprawdźmy zatem, jak będzie brzmieć z nazwiskiem. W przypadku imion o obcym brzmieniu jest to niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli nosimy typowo polskie nazwisko. Zestawienia typu Allison Kowalska czy Cindy Turek brzmią niejednoznacznie i moga być powodem drwin (zwłaszcza w szkole podstawowej).
Nadanie angielskiego imienia jest uzasadnione, jeśli mieszkamy za granicą lub też w niedługim czasie planujemy wyjechać z Polski na stałe. W tym przypadku niepolskie imię będzie dla dziecka dużym ułatwieniem.
Przykładem najpopularniejszego w Polsce angielskiego imienia żeńskiego jest Nikola. W 2018 r. pod tym imieniem zarejestrowano 2053 dziewczynki. 134 rodziców zdecydowało się na obcy zapis Nicola, 50 - Nicole.
4. Specjaliści o angielskich imionach żeńskich
Językoznawcy wielokrotnie wyrażali swoją opinię na temat nadawania dzieciom mających polskie obywatelstwo imion angielskich. Ich zdaniem w wiekszości nie naruszają one zasad nadawania imion dzieciom, jednak są wyrazem mody na angielszczyznę, która kiedyś przeminie. Polecają też stosowanie polskiej pisowni.
Lista angielsko brzmiących imion nadanych w Polsce w 2018 r. wraz z liczbą oświadczeń o ich nadanie:
- Emily - 40
- Lily 40
- Bianca - 25
- Hannah - 25
- Nella - 24
- Kaya - 23
- Laila - 23
- Eva - 21
- Michelle - 21
- Lili - 20
- Sarah - 20
- Nelly - 17
- Charlotte - 16
- Alice - 15
- Natalie - 14
- Nell - 13
- Claudia - 11
- Elizabeth - 11
- Melanie - 10
- Lucy - 9
- Megan - 6
- Jennifer - 5