Trwa ładowanie...

"Chłopi" - streszczenie szczegółowe tomu I

 Agnieszka Gotówka
15.06.2021 15:20
Chłopi - streszczenie szczegółowe tomu I
Chłopi - streszczenie szczegółowe tomu I (gettyimages)

Wśród lekur w szkole średniej są "Chłopi". Streszczenie powieści Władysława Reymonta może okazać się bardzo pomocne w przygotowaniu do egzaminu dojrzałości. O czym traktuje to obszerne dzieło epoki Młodej Polski?

spis treści

Akcja powieści rozgrywa się we wsi Lipce, leżącej w pobliżu Tymowa. Miejscowość nie jest wymysłem autora, istnieje naprawdę. Znajduje się w pobliżu Krosnowic i Skierniewic. To tam młody Reymont pracował na kolei. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że losy bohaterów powieści nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Dziwne imiona dzieci polskich gwiazd
Dziwne imiona dzieci polskich gwiazd

Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwym zadaniem. Choć tradycyjne imiona wracają do łask, to jednak

przeczytaj artykuł

Powieść składa się z czterech tomów, z których każdy zatytułowany jest określoną porą roku. Akcja rozpoczyna się we wrześniu, a kończy w lipcu. Rytm pracy i życia społecznego wyznacza natura oraz kulturowe i religijne obrzędy, obyczaje oraz święta. Są one bardzo ważnym elementem struktury powieści.

1. "Chłopi" - streszczenie i bohaterowie

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Akcja powieści rozpoczyna się w momencie, kiedy Agata wyrusza na żebry. Mieszkańcy wsi są w tym czasie zajęci wykopkami ziemniaków. U Borynów, która to rodzina zajmuje bardzo ważne miejsce w powieści, padła krowa, która została zraniona przez gajowego. Maciej Boryna grozi, że za tę stratę odpowie dwór, z którym zamierza się sądzić.

5 sposobów na odciągnięcie twojego dziecka od komputera
5 sposobów na odciągnięcie twojego dziecka od komputera [6 zdjęć]

Dzisiejsza młodzież żyje w świecie pełnym elektroniki. W ręku nastolatek ma telefon, na biurku stoi

zobacz galerię

W pierwszym tomie powieści poznajemy rodzinę Borynów. Dowiadujemy się, że senior rodu - Maciej Boryna, był dwukrotnie żonaty i obecnie jest wdowcem. Często wpada w konflikty z synem Antkiem. Na poczatku utworu oskarża synową, Hankę, o niegospodarność. Jest to człowiek pracowity, wiele wymagający od siebie i innych. Jest mocno przywiązany do ziemi. Wyróżnia się bezwględnością, ale i zaradnością. Jest szanowanym mieszkańcem wsi, z którego zdaniem liczą się inni.

W powieści niezwykle ważny jest kalendarz liturgiczny. Dniem szczególnie ważnym jest niedziela, kiedy to wszyscy mieszkańcy wsi udają się do kościoła. W pierwszym tomie powieści parobek Boryny, Kuba, wręcza księdzu parę złapanych kuropatw. Jego zachowanie budzi zdumienie - Kuba zamiast stać w kruchcie, idzie przed ołatarz, gdzie miejsca zwyczajowo zajmują gospodarze. W niedzielę Maciej Boryna je uroczysty obiad z rodziną syna, jednak w jego trakcie dochodzi do konfliktu. Dzień kończy zabawa w karczmie.

22 października, w dniu świętej Korduli, odbywa się jarmark, na którym pojawiaja się Maciej Boryna oraz jego syn Antek z żoną Hanką. Senior rodu składa pozew w sprawie zranionej krowy. Kupuje też chustkę, by wręczyć ją Jagnie Paczesiównie, młodej dziewczynie, z którą chciałby się ożenić.

W książce pojawiają się odniesienia do prac, jakie wykonywano na wsi. Są one zgodne z porami roku i w znacznym stopniu uzależnione od natury. Jesienią odbywało się zbieranie i kiszenie kapusty, które było też doskonałą okazją do plotkowania i omawiania spraw zwiazanych z życiem wsi.

4 ważne rzeczy dotyczące snu, których możemy nauczyć się od naszych dzieci
4 ważne rzeczy dotyczące snu, których możemy nauczyć się od naszych dzieci [5 zdjęć]

To prawda, że jako rodzic to ty uczysz dziecko różnych rzeczy, które pomogą mu w późniejszym życiu.

zobacz galerię

Maciej Boryna coraz poważniej myśli o ślubie z Jagną. W sprawie swatów do matki dziewczyny, Dominikowej, udaje się Jambroży. Po pewnym czasie dochodzi do zaręczyn, z okazji których w karczmie odbywa sie przyjęcie. Wójt i sołtys omawiają z matką Jagny sprawy majątkowe związane z małżeństwem.

Zapowiedzi Macieja i Jagny pojawiły się w niedzielę poprzedzającą Dzień Zaduszny. W pierwszych dniach listopada mieszkańcy wsi wspominają zmarłych. Zapłatę za wypominki uiszczają Kuba z Witkiem. Odwiedzają też zapomniane mgiły. Kuba dzieli się opowieścią o powstańcach 1963 roku i śmierci swojej matki.

Jak rozmawiać z nastolatkiem? – wskazówki dla rodziców
Jak rozmawiać z nastolatkiem? – wskazówki dla rodziców [10 zdjęć]

Rodzice często rozmawiają z nastoletnim dzieckiem, pouczając je, co zazwyczaj odnosi odwrotny skutek

zobacz galerię

Antek, zazdrosny o Jagnę, kłóci się z ojcem. Źródłem konfliktu jest też ziemia. Między mężczyznami dochodzi do awantury, która kończy się bójką. Senior rodu wygania z domu syna i jego rodzinę. Antek przenosi się do teścia, Bylicy.

Tuż przed zimą odbywa się tradycyjny ślub Jagny z Boryną, w którym udział bierze niemal cała wieś. Kiedy trwa zabawa weselna, chory Kuba umiera. Scena jego śmierci jest niezwykle realistyczna, a przy tym najdramatyczniejsza w powieści.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze