Krystalizacja soli. Jak wyhodować kryształ soli w domu?
Krystalizacja soli to łatwy eksperyment, który możesz przeprowadzić z dzieckiem w warunkach domowych. Co prawda efekty nie są natychmiastowe, bo kryształ z soli będziemy mogli zobaczyć dopiero za kilka dni, ale zdecydowanie warto poczekać. Podpowiadamy, jak zrobić kryształki soli krok po kroku.
1. Krystalizacja soli. Jak zrobić?
Doświadczenie z solą jest jednym z prostszych eksperymentów, który rodzice bez doświadczenia chemicznego mogą przeprowadzić ze swoim dzieckiem. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych naczyń i przyrządów.
Dziecko, które będzie wiedzieć, jak zrobić kryształki z soli, łatwiej zrozumie pojęcie krystalizacji. Pamiętajmy też, że nie ma lepszego sposobu na naukę, niż zabawa i wspólne działanie.
2. Jak zrobić kryształ i co potrzeba?
Eksperyment z solą jest bardzo łatwy, ale efektów doświadczenia nie widać od razu. Porozmawiajcie o tym z dzieckiem, by pod koniec nie poczuło zawodu.
Do wykonania doświadczenia solnego potrzebne są:
- sól,
- woda,
- słoik lub szklanka,
- patyczek (może być wykałaczka lub patyk do szaszłyków),
- sznurek (np. nitka).
3. Jak wyhodować kryształki soli?
Wypełnijcie ok. 2/3 słoika ciepłą wodą. Wsypcie kilka łyżek soli i dobrze wymieszajcie. Kiedy sól się rozpuści, dodajcie kilka kolejnych łyżek soli. Musicie powtarzać tę czynność tak długo, aż zobaczycie, że sól się nie rozpuszcza i opada na dno (powstanie roztwór nasycony).
Do patyczka przywiążcie nitkę i włóżcie do słoika w taki sposób, by dotykała dna (to bardzo ważne!). Odłóżcie słoik w ciepłe i suche miejsce, np. na kuchenny parapet. Krystalizacja będzie wówczas zachodzić w odpowiednim tempie i uzyskacie drobne kryształki.
Jeśli jednak jesteście bardziej cierpliwi, możecie postawić słoik z chłodnym miejscu, efektem czego będą większe kryształy. Pojawią się one po ok. tygodniu.
A jak zrobić kryształki soli kolorowe? Dokładnie w ten sam sposób, tylko do wody razem z solą dodajcie się kilka kropel barwnika.
4. Doświadczenie z solą – opis dzień po dniu
Po 2-3 dniach zaczną pojawiać się kryształki soli na nitce, których z każdym dniem będzie przybywać. Możecie codziennie dokumentować efekty eksperymentu, np. robiąc zdjęcie słoika.
Dziecko może jednak zapytać, w jaki sposób powstały kryształki soli. Jest to co prawda wiedza z zakresu szkoły podstawowej, ale można ją przedstawić już przedszkolakom.
Kryształki soli są efektem parowania soli z nasyconego roztworu ciepłej wody – ilość wody zmniejsza się, a stężenie soli rośnie. Osadza się ona na nitce i ściankach naczynia.
Jeśli chcecie pokazać dziecku, jak wyhodować kryształ, pokuście się o przeprowadzenie prostego eksperymentu. Wasza pociecha poczuje się jak młody naukowiec i będziecie mogli ciekawie spędzić czas. Kto wie, może właśnie w ten sposób zaszczepicie w dziecku bakcyla nauki?
Przed przystąpieniem do eksperymentu, przeczytajcie, jak zrobić doświadczenie z solą, by być dobrze przygotowanym.