Trwa ładowanie...

Krystalizacja soli. Jak wyhodować kryształ soli w domu?

 Agnieszka Gotówka
04.07.2022 07:52
Krystalizacja soli. Jak wyhodować kryształ soli w domu?
Krystalizacja soli. Jak wyhodować kryształ soli w domu? (https://stock.adobe.com/)

Krystalizacja soli to łatwy eksperyment, który możesz przeprowadzić z dzieckiem w warunkach domowych. Co prawda efekty nie są natychmiastowe, bo kryształ z soli będziemy mogli zobaczyć dopiero za kilka dni, ale zdecydowanie warto poczekać. Podpowiadamy, jak zrobić kryształki soli krok po kroku.

spis treści

1. Krystalizacja soli. Jak zrobić?

Doświadczenie z solą jest jednym z prostszych eksperymentów, który rodzice bez doświadczenia chemicznego mogą przeprowadzić ze swoim dzieckiem. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych naczyń i przyrządów.

Dziecko, które będzie wiedzieć, jak zrobić kryształki z soli, łatwiej zrozumie pojęcie krystalizacji. Pamiętajmy też, że nie ma lepszego sposobu na naukę, niż zabawa i wspólne działanie.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"
Stop metali. Co to jest?
Stop metali. Co to jest?

Stop metali to wynalazek, który okazał się przełomowy dla historii ludzkości. Czyste metale są zbyt

przeczytaj artykuł

2. Jak zrobić kryształ i co potrzeba?

Eksperyment z solą jest bardzo łatwy, ale efektów doświadczenia nie widać od razu. Porozmawiajcie o tym z dzieckiem, by pod koniec nie poczuło zawodu.

Do wykonania doświadczenia solnego potrzebne są:

  • sól,
  • woda,
  • słoik lub szklanka,
  • patyczek (może być wykałaczka lub patyk do szaszłyków),
  • sznurek (np. nitka).

3. Jak wyhodować kryształki soli?

Wypełnijcie ok. 2/3 słoika ciepłą wodą. Wsypcie kilka łyżek soli i dobrze wymieszajcie. Kiedy sól się rozpuści, dodajcie kilka kolejnych łyżek soli. Musicie powtarzać tę czynność tak długo, aż zobaczycie, że sól się nie rozpuszcza i opada na dno (powstanie roztwór nasycony).

Stany skupienia [podstawowe informacje]
Stany skupienia [podstawowe informacje]

Stany skupienia materii są trzy. To gaz, ciecz i ciało stałe. Są to podstawowe formy, w jakich występuje

przeczytaj artykuł

Do patyczka przywiążcie nitkę i włóżcie do słoika w taki sposób, by dotykała dna (to bardzo ważne!). Odłóżcie słoik w ciepłe i suche miejsce, np. na kuchenny parapet. Krystalizacja będzie wówczas zachodzić w odpowiednim tempie i uzyskacie drobne kryształki.

Jeśli jednak jesteście bardziej cierpliwi, możecie postawić słoik z chłodnym miejscu, efektem czego będą większe kryształy. Pojawią się one po ok. tygodniu.

A jak zrobić kryształki soli kolorowe? Dokładnie w ten sam sposób, tylko do wody razem z solą dodajcie się kilka kropel barwnika.

4. Doświadczenie z solą – opis dzień po dniu

Po 2-3 dniach zaczną pojawiać się kryształki soli na nitce, których z każdym dniem będzie przybywać. Możecie codziennie dokumentować efekty eksperymentu, np. robiąc zdjęcie słoika.

Dziecko może jednak zapytać, w jaki sposób powstały kryształki soli. Jest to co prawda wiedza z zakresu szkoły podstawowej, ale można ją przedstawić już przedszkolakom.

Kryształki soli są efektem parowania soli z nasyconego roztworu ciepłej wody – ilość wody zmniejsza się, a stężenie soli rośnie. Osadza się ona na nitce i ściankach naczynia.

Chłopiec przeprowadził niebezpieczny eksperyment z TikToka i trafił do szpitala. Strażacy ostrzegają rodziców
Chłopiec przeprowadził niebezpieczny eksperyment z TikToka i trafił do szpitala. Strażacy ostrzegają rodziców

Straż pożarna ostrzega przed znanym z TikToka "eksperymentem z szumiącą butelką". 12-letni chłopiec

przeczytaj artykuł

Jeśli chcecie pokazać dziecku, jak wyhodować kryształ, pokuście się o przeprowadzenie prostego eksperymentu. Wasza pociecha poczuje się jak młody naukowiec i będziecie mogli ciekawie spędzić czas. Kto wie, może właśnie w ten sposób zaszczepicie w dziecku bakcyla nauki?

Przed przystąpieniem do eksperymentu, przeczytajcie, jak zrobić doświadczenie z solą, by być dobrze przygotowanym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze