Trwa ładowanie...

Chłopiec przeprowadził niebezpieczny eksperyment z TikToka i trafił do szpitala. Strażacy ostrzegają rodziców

 Anna Klimczyk
02.01.2022 19:44
Chłopiec przeprowadził niebezpieczny eksperyment z TikToka i trafił do szpitala. Strażacy ostrzegają rodziców
Chłopiec przeprowadził niebezpieczny eksperyment z TikToka i trafił do szpitala. Strażacy ostrzegają rodziców (TikTok)

Straż pożarna ostrzega przed znanym z TikToka "eksperymentem z szumiącą butelką". 12-letni chłopiec postanowił wykonać popularne wyzwanie i z rozległymi oparzeniami trafił do szpitala.

spis treści

1. Niebezpieczne wyzwanie

12-letni chłopiec z Connecticut znalazł na TikToku "ciekawe wyzwanie".

"Eksperyment z szumiącą butelką" polega na wlaniu niewielkiej ilości alkoholu do dużej butelki po wodzie. Następnie należy obracać butelką, aby rozprowadzić alkohol wewnątrz. Osoba przystępująca do wyzwania wrzuca zapałkę do naczynia, wtedy wewnątrz pojawia się duży niebieski płomień, który wydaje świszczący dźwięk.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"
Chłopiec przeprowadził niebezpieczny eksperyment z TikToka i trafił do szpitala
Chłopiec przeprowadził niebezpieczny eksperyment z TikToka i trafił do szpitala (TikTok)

Czasami eksperyment ten jest przeprowadzany w szkolnych laboratoriach naukowych. Jednak nauczyciele zobowiązani są do zachowania szczególnego bezpieczeństwa podczas jego wykonywania. Osoby nagrywające wyzwanie na platformie TikTok często pomijają ważne elementy bezpieczeństwa, takie jak okulary ochronne czy szczypce służące do wrzucania zapałek do butelki.

Chłopiec, który zdecydował się wykonać wyzwanie, trafił do szpitala z rozległymi oparzeniami. Dziecko zostało najpierw przewiezione do szpitala dziecięcego Yale w New Haven, a następnie przeniesione do Bridgeport Hospital Burn Center.

2. Straż pożarna ostrzega i prosi o wsparcie rodziców

Szef straży pożarnej Matt Marcarelli powiedział:

- To wyzwanie mogło doprowadzić do śmierci dziecka, a także do poważnego pożaru w domu. Alkohol jest lotną, łatwopalną cieczą, nie służy do zabawy. Eksperyment z szumiącą butelką, jeśli zostanie przeprowadzony niewłaściwie, może spowodować poważne oparzenia.

@mr.cavscience #wooshbottle #combustion #mylifebelike #science #chemistry ♬ Ooh Ahh (My Life Be Like) [feat. Tobymac] - Grits

Strażacy zwracają też uwagę na to, aby rodzice rozmawiali ze swoimi pociechami o ewentualnych tragicznych skutkach, do których mogą doprowadzić takie wyzwania:

- Prosimy, aby rodzice poświęcili kilka minut na rozmowę z dziećmi o niebezpieczeństwach związanych z zabawą palnymi substancjami i zapałkami. Dorośli powinni także monitorować, co w sieci oglądają ich dzieci.

TikTok pracuje teraz nad usunięciem filmów pokazujących eksperyment z platformy:

- Rozumiemy, że ten szkolny eksperyment naukowy można bezpiecznie przeprowadzić przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Jeżeli nie zostaną one zachowane, będziemy usuwali takie filmiki z naszej platformy. Pracujemy również nad dodaniem etykiet ostrzegawczych do filmów.

3. Oparzenia u dzieci - pierwsza pomoc

Stopnie oparzeń:

  • I stopień - zarumienienie, miejsce jest bolesne, piecze,

  • II stopień - obrzęk, pęcherze wypełnione płynem, silny ból,

  • III stopień - powstają białoszare lub żółte strupy, a później blizny.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach pierwszego stopnia polega na polewaniu przez kilkanaście minut oparzonej powierzchni strumieniem zimnej wody, co nie tylko przynosi dziecku ulgę, ale także obniża temperaturę tkanek i zapobiega ich dalszemu uszkodzeniu. Następnie oparzone powierzchnie należy przykryć jałową gazą. Rodzice muszą pamiętać, że nie należy na oparzone miejsca stosować żadnych tłuszczów czy białka. Zwykle w takich przypadkach nie jest konieczna pomoc lekarska, gdyż oparzenia lekkie wygoją się samoistnie.

Gdy u naszego malucha doszło do oparzenia drugiego lub trzeciego stopnia, należy przede wszystkim wezwać pomoc. Z wielką ostrożnością zdejmujemy dziecku ubranie i rozpoczynamy schładzanie oparzonych okolic strumieniem chłodnej wody. Dalsze leczenie będzie już prowadzone w warunkach szpitalnych.

Leczenie w szpitalu polega przede wszystkim na dalszym zabezpieczeniu funkcji życiowych, podaniu środków przeciwbólowych oraz zapobieganiu wystąpienia choroby oparzeniowej w postaci wstrząsu i niewydolności wielonarządowej, oraz zakażenia ran i rozwoju sepsy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze