Trwa ładowanie...

"Iliada" – streszczenie fragmentów

"Illiada", streszczenie której opracowaliśmy, to epopeja bohaterska, zwana też homerycką. Najprawdopodobniej powstała między połową IX a VIII wieku p.n.e. Opowiada o fragmencie wojny pomiędzy Grekami a Trojanami. Motywem przewodnim utworu jest gniew Achillesa.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. "Iliada" – streszczenie fragmentu o tarczy Achillesa

Zbroję dla Achillesa przygotował Hefajstos. Zaczął od tarczy, nad którą spędził mnóstwo czasu. Całość, zrobiona ze złota, srebra, cyny i miedzi, prezentowała się niebywale. Złożona była z pięciu warstw, na których Hefajstos przedstawił sceny sielskiego życia i jedną bitwę. Ujął w niej wyobrażenia Ziemi, nieba, morza, słońca, księżyca, planet i gwiazd oraz dwa miasta, w których toczyły się różne wydarzenia. W pierwszym – korowód weselny i przyglądające się mu kobiety oraz przebieg sądu za zabójstwo. W drugiej – oblężenie miasta, bitwę przy wodopoju, orkę na polu, żniwa, winnicę, pastwisko i łąkę. Tarczę Hefajstos otoczył rzeką Okean.

Zobacz także:

2. Pojedynek Achillesa z Hektorem

Hektor przeżywał wewnętrzne rozterki. Miał poczucie winy, że za bardzo zaufał swojej sile i być może przegra potyczkę. Postanowił uciec. Trzykrotnie obiegł mury Troi goniony przez Achillesa.

Losem Hektora przejął się sam Zeus. Władca Olimpu postanowił spytać bogów o radę. Atena przypomniała mu jednak, że nie mogą występować przeciwko fatum. Położone na wadze przeznaczenia losy Hektora opadły do Hadesu, krainy umarłych.

Bogini Atena przybrała postać brata Hektora, Deifoba, i skłoniła go do zaniechania ucieczki. Hektor postanowił więc stanąć do walki z Achillesem. Poprosił go tylko o uczciwą rywalizację i o to, by nie zbezcześcił jego zwłok po śmierci. To samo przysiągł Achillesowi. Ten jednak nie zamierzał dotrzymać słowa. Był ogarnięty chęcią zemsty.

Hektor rzucił w Achillesa włócznią. Kiedy poprosił brata o podanie drugiej włóczni, zorientował się, że ten zniknął. Zrozumiał, że został oszukany. Rzucił się na przeciwnika, ale ten zdążył trafić mieczem w jedyne nieosłonięte zbroją miejsce: „gdzie dwa obojczyki od ramion łączą się z szyją”. Umierający Hektor poprosił Achillesa, by oddał jego zwłoki rodzicom. Ten jednak rozwścieczony powiedział, że rzuci jego ciało psom na pożarcie. Hektor, chwilę przed śmiercią, zapowiedział, że i on niedługo umrze.

"Antygona" - streszczenie
"Antygona" - streszczenie

Jeden z najważniejszych dramatów, które kiedykolwiek powstały. Nie jest obszernym dziełem, jednak dość

przeczytaj artykuł

3. Priam u Achillesa

Poniewieranie ciała Hektora widzieli jego bliscy. Ale nic nie mogli zrobić. Jego ojciec, Priam, zdecydował się iść z okupem do obozu Achajów. Na ten krok nie zgadzali się pozostali synowie Priama. Ten jednak był zdecydowany błagać o zwłoki syna, nawet jeśli miałby oddać za to życie. W drodze towarzyszył mu Hermes.

Priam przyszedł do Achillesa w chwili, gdy ten spożywał kolację. Rzucił się do kolan mordercy swojego dziecka. Błagał go o wydanie ciała Hektora. Wzbudził w nim litość. Achilles wziął Priama za rękę i rozpłakał się. Zaprosił starca do stołu. Podziwiał go za odwagę i miłość do syna. Ale Priam odmówił. Chciał jak najszybciej pochować Hektora. Achilles nakazał umycie i ubranie ciała swojego przeciwnika. Sam zaniósł je na wóz Priama.

Achilles raz jeszcze zaprosił Priama na wieczerzę. Tym razem starzec nie odmówił. W czasie kolacji władca Troi podziwiał piękno Achillesa, ten z kolei z uznaniem wyrażał się na temat mądrości Priama. Obaj ustalili warunki rozejmu, który miał trwać jedenaście dni. W tym czasie miały odbyć się uroczystości pogrzebowe Hektora.

4. Hektor i Achilles. Kim byli?

Hektor, syn Priama i Hekaby, jest mądrym, zapobiegliwym i odpowiedzialnym gospodarzem. Ma żonę i synka, których bardzo kocha. Jest wyrozumiały i troskliwy. Nie wypomina Helenie, że to przez nią Troja została napadnięta. Wiedział, że przegra pojedynek z Achillesem, ale mimo to nie poddał się. Nie chciał splamić honoru rodziny tchórzostwem. Jest to postać statyczna, która nie zmienia się w czasie trwania akcji utworu.

Jak napisać rozprawkę? Instrukcja krok po kroku i przydatne rady
Jak napisać rozprawkę? Instrukcja krok po kroku i przydatne rady

Jak napisać rozprawkę? To pytanie spędza sen z powiek wielu uczniom, szczególnie ze starszych klas szkół

przeczytaj artykuł

Achilles, syn Peleusa i Tetydy, to postać dynamiczna. Zmienia się w toku wydarzeń. Jest człowiekiem mściwym, okrutnym i dumnym. Jest też zapamiętały w gniewie i uparty. Nie udziela wsparcia Achajom, gdy ci proszą o pomoc. By zaspokoić chęć zemsty, wykorzystuje przychylność bogów. Chcąc pomścić śmierć Patroklosa, swojego przyjaciela, bezcześci ciało Hektora. Zmienia się pod wpływem żalu wyrażonego przez Priama.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.