Trwa ładowanie...

"Iliada" – streszczenie fragmentów

 Agnieszka Gotówka
15.06.2021 11:43
"Iliada" – streszczenie fragmentów
"Iliada" – streszczenie fragmentów (gettyimages)

"Illiada", streszczenie której opracowaliśmy, to epopeja bohaterska, zwana też homerycką. Najprawdopodobniej powstała między połową IX a VIII wieku p.n.e. Opowiada o fragmencie wojny pomiędzy Grekami a Trojanami. Motywem przewodnim utworu jest gniew Achillesa.

spis treści

1. "Iliada" – streszczenie fragmentu o tarczy Achillesa

Zbroję dla Achillesa przygotował Hefajstos. Zaczął od tarczy, nad którą spędził mnóstwo czasu. Całość, zrobiona ze złota, srebra, cyny i miedzi, prezentowała się niebywale. Złożona była z pięciu warstw, na których Hefajstos przedstawił sceny sielskiego życia i jedną bitwę. Ujął w niej wyobrażenia Ziemi, nieba, morza, słońca, księżyca, planet i gwiazd oraz dwa miasta, w których toczyły się różne wydarzenia. W pierwszym – korowód weselny i przyglądające się mu kobiety oraz przebieg sądu za zabójstwo. W drugiej – oblężenie miasta, bitwę przy wodopoju, orkę na polu, żniwa, winnicę, pastwisko i łąkę. Tarczę Hefajstos otoczył rzeką Okean.

Zobacz także:

2. Pojedynek Achillesa z Hektorem

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Hektor przeżywał wewnętrzne rozterki. Miał poczucie winy, że za bardzo zaufał swojej sile i być może przegra potyczkę. Postanowił uciec. Trzykrotnie obiegł mury Troi goniony przez Achillesa.

Losem Hektora przejął się sam Zeus. Władca Olimpu postanowił spytać bogów o radę. Atena przypomniała mu jednak, że nie mogą występować przeciwko fatum. Położone na wadze przeznaczenia losy Hektora opadły do Hadesu, krainy umarłych.

Bogini Atena przybrała postać brata Hektora, Deifoba, i skłoniła go do zaniechania ucieczki. Hektor postanowił więc stanąć do walki z Achillesem. Poprosił go tylko o uczciwą rywalizację i o to, by nie zbezcześcił jego zwłok po śmierci. To samo przysiągł Achillesowi. Ten jednak nie zamierzał dotrzymać słowa. Był ogarnięty chęcią zemsty.

Hektor rzucił w Achillesa włócznią. Kiedy poprosił brata o podanie drugiej włóczni, zorientował się, że ten zniknął. Zrozumiał, że został oszukany. Rzucił się na przeciwnika, ale ten zdążył trafić mieczem w jedyne nieosłonięte zbroją miejsce: „gdzie dwa obojczyki od ramion łączą się z szyją”. Umierający Hektor poprosił Achillesa, by oddał jego zwłoki rodzicom. Ten jednak rozwścieczony powiedział, że rzuci jego ciało psom na pożarcie. Hektor, chwilę przed śmiercią, zapowiedział, że i on niedługo umrze.

"Antygona" - streszczenie
"Antygona" - streszczenie

Jeden z najważniejszych dramatów, które kiedykolwiek powstały. Nie jest obszernym dziełem, jednak dość

przeczytaj artykuł

3. Priam u Achillesa

Poniewieranie ciała Hektora widzieli jego bliscy. Ale nic nie mogli zrobić. Jego ojciec, Priam, zdecydował się iść z okupem do obozu Achajów. Na ten krok nie zgadzali się pozostali synowie Priama. Ten jednak był zdecydowany błagać o zwłoki syna, nawet jeśli miałby oddać za to życie. W drodze towarzyszył mu Hermes.

Priam przyszedł do Achillesa w chwili, gdy ten spożywał kolację. Rzucił się do kolan mordercy swojego dziecka. Błagał go o wydanie ciała Hektora. Wzbudził w nim litość. Achilles wziął Priama za rękę i rozpłakał się. Zaprosił starca do stołu. Podziwiał go za odwagę i miłość do syna. Ale Priam odmówił. Chciał jak najszybciej pochować Hektora. Achilles nakazał umycie i ubranie ciała swojego przeciwnika. Sam zaniósł je na wóz Priama.

Achilles raz jeszcze zaprosił Priama na wieczerzę. Tym razem starzec nie odmówił. W czasie kolacji władca Troi podziwiał piękno Achillesa, ten z kolei z uznaniem wyrażał się na temat mądrości Priama. Obaj ustalili warunki rozejmu, który miał trwać jedenaście dni. W tym czasie miały odbyć się uroczystości pogrzebowe Hektora.

4. Hektor i Achilles. Kim byli?

Hektor, syn Priama i Hekaby, jest mądrym, zapobiegliwym i odpowiedzialnym gospodarzem. Ma żonę i synka, których bardzo kocha. Jest wyrozumiały i troskliwy. Nie wypomina Helenie, że to przez nią Troja została napadnięta. Wiedział, że przegra pojedynek z Achillesem, ale mimo to nie poddał się. Nie chciał splamić honoru rodziny tchórzostwem. Jest to postać statyczna, która nie zmienia się w czasie trwania akcji utworu.

Jak napisać rozprawkę? Instrukcja krok po kroku i przydatne rady
Jak napisać rozprawkę? Instrukcja krok po kroku i przydatne rady

Jak napisać rozprawkę? To pytanie spędza sen z powiek wielu uczniom, szczególnie ze starszych klas szkół

przeczytaj artykuł

Achilles, syn Peleusa i Tetydy, to postać dynamiczna. Zmienia się w toku wydarzeń. Jest człowiekiem mściwym, okrutnym i dumnym. Jest też zapamiętały w gniewie i uparty. Nie udziela wsparcia Achajom, gdy ci proszą o pomoc. By zaspokoić chęć zemsty, wykorzystuje przychylność bogów. Chcąc pomścić śmierć Patroklosa, swojego przyjaciela, bezcześci ciało Hektora. Zmienia się pod wpływem żalu wyrażonego przez Priama.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze