Trwa ładowanie...

Demeter i Kora - streszczenie mitu

 Agnieszka Gotówka
03.05.2021 23:00
Demeter i Kora - streszczenie mitu
Demeter i Kora - streszczenie mitu (gettyimages)

Demeter i Kora, zwana też Persefoną, to dwie fascynujące boginie starożytnej Grecji. Ich historia jest niezwykle wzruszająca. Dawniej wiązano ją ze zmieniającymi się porami roku. Poznajcie ją.

spis treści

1. Demeter i Kora. Historia matczynej miłości

Demeter, bogini płodności ziemi i urodzaju, była matką Kory. Pewnego dnia zostawiła ją na łące pod opieką nimf. Pozwoliła zbierać jej wszystkie kwiaty z wyjątkiem narcyzów. Przebiegły Hades zwabił jednak młodą dziewczynę i ta zerwała zakazaną roślinę. Została zabrana do podziemi przed boga podziemnego świata zmarłych, który pojawił się na złotym rydwanie, uprowadzając Korę do swego królestwa, gdzie została jego żoną. Od tego momentu stała się władczynią świata podziemnego i opiekunką dusz zmarłych.

"Antygona" - streszczenie
"Antygona" - streszczenie

Jeden z najważniejszych dramatów, które kiedykolwiek powstały. Nie jest obszernym dziełem, jednak dość

przeczytaj artykuł
Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Demeter zrozpaczona szukała córki przez dziewięć dni i nocy. Bogini pomógł Helios, bóg słońca, wyznając prawdę. Demeter była tak zła, że zabrała ziemi płodność. Na ziemi zaczęły pojawiać się susze i powodzie. Ludzie nie mieli co jeść. Poruszony tym Hades postanowił zwrócić Demeter córkę, pod warunkiem jednak, że kiedy będzie w podziemiach, niczego nie zje. Przed wyjściem z Hadesu poczęstował jednak Korę granatem. Ta wzięła kilka ziaren i w ten sposób na zawsze związała się z władcą podziemi.

6 składników diety, które pozwolą ci zapobiec wypadaniu włosów
6 składników diety, które pozwolą ci zapobiec wypadaniu włosów [7 zdjęć]

Wdzisz przy czesaniu, że na szczotce zostaje więcej włosów niż wcześniej? Nie musisz się obawiać, gdyż

zobacz galerię

Zeus zlitował się na losem Demeter i Kory. Postanowił, że dziewczyna dziewięć miesięcy w roku będzie spędzać z matką, a pozostałe trzy – z mężem w podziemiach. Kiedy kobiety były razem, na ziemi panowała wiosna. Rośliny rosły, a ludzie nie cierpieli z powodu głodu. W pozostałe miesiące, które Kora spędzała z mężem w podziemiach, przyroda obumierała.

Mit o Demeter i Korze jako pierwszy przywołał Hezjod, grecki epik. Postać bogini urodzaju pojawia się w "Odysei" Homera.

"Pieśń o Rolandzie" - streszczenie eposu rycerskiego
"Pieśń o Rolandzie" - streszczenie eposu rycerskiego

Omawiana we fragmentach w szkole podstawowej "Pieśń o Rolandzie", streszczenie której poniżej przedstawiamy,

przeczytaj artykuł

2. Motywy w micie o Demeter i Korze

Historia Demeter i Kory pokazuje siłę matczynej miłości. Dla dziecka bogini była w stanie zrobić wszystko. Bardzo cierpiała, kiedy nie wiedziała, gdzie jest jej córka. Szukała jej wszędzie. Dla Kory była w stanie zejść do podziemi. Mściła się też na ludziach za występek Hadesa.

Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee
Epoki literackie: przedstawiciele i główne idee

Epoki literackie muszą być znane każdemu uczniowi szkoły średniej. Warto się ich dobrze nauczyć, wówczas

przeczytaj artykuł

W micie pojawia się też kwestia zmienności pór roku. Starożytni właśnie za pomocą opowieści o Demeter i Korze tłumaczyli sobie zmiany, jakie następują w przyrodzie.

Historia Demeter i Kory jest nieco inna niż np. o Dedalu i Ikarze. Wyróżnia ją uczuciowość. Jest w tym micie bardzo dużo emocji. Pojawia się miłość matki do córki, ale też uczucie mężczyzny do kobiety. Rozgrywa się swego rodzaju walka o Korę. Walczą ze sobą Demeter i Hades. Każdemu z nich zależy, by dziewczyna była przy nim. To jednak niemożliwe i Zeus musi – niczym sędzia – wydać sprawiedliwy wyrok.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze