Trwa ładowanie...

Gdy dziecko gryzie

Avatar placeholder
05.06.2019 10:17
Gdy dziecko gryzie
Gdy dziecko gryzie (123rf)

Początkowo każdy rodzic jest szczęśliwy, kiedy widzi, jak jego maleństwu rosną pierwsze ząbki. Problem pojawia się wtedy, gdy dziecko gryzie nie te rzeczy, które powinno lub zaczyna gryźć otaczające go osoby. Najczęściej jest tak, że dziecko gryzie nieświadomie, nie rozumiejąc, że to co robi jest złe lub może sprawić komuś przykrość. Poprzez gryzienie dziecko poznaje świat, okazuje swoje zainteresowanie, chęć odkrywania nowych rzeczy.

1. Co robić, gdy dziecko gryzie?

Dzieci mogą gryźć z różnych powodów. Oto niektóre z nich:

  • gryzienie eksperymentalne – dziecko gryzie z ciekawości,
  • gryzienie jako forma ekspresji,
  • gryzienie z powodu stresu,
  • gryzienie z poczucia bezsilności,
  • gryzienie z powodu frustracji.

Wielu rodziców uskarża się na sytuację, w której ich maleństwo przytula się do nich, jest grzeczne, chce ich całować i nagle zaczyna gryźć. Muszą jednak pamiętać, że wychowanie dziecka nie jest łatwym procesem i w każdej sytuacji należy zachować cierpliwość oraz powściągliwość, starać się nie okazywać zdenerwowania i spokojnie tłumaczyć, na czym polega jego niewłaściwe postępowanie. Musisz tłumaczyć dziecku, że nie wolno tak robić, bo sprawia to komuś innemu ból i przykrość. Miej przy tym poważny wyraz twarzy, a ton twojego głosu niech będzie surowy i zdecydowany. Wychowanie dziecka wymaga stanowczości i konsekwencji.

2. Jak mądrze wychować dziecko?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Może ci wydawać, że masz niegrzeczne dziecko, które gryzie wszystkich w towarzystwie i nie słucha uwag, które do niego kierujesz. Musisz jednak pamiętać, że bardzo często robi to ono nieświadomie, nie wiedząc, że jego to niegrzeczne zachowanie. Jeśli czasem brakuje ci cierpliwości i pomysłów, jak wychować dziecko, możesz skorzystać z kilku sprawdzonych pomysłów:

  • jeśli widzisz, że dziecko chce ugryźć kogoś z otoczenia, staraj się jak najszybciej zasłonić ręką jego buzię i stanowczo zabroń mu ugryzienia, następnie pokaż dziecku, w jaki sposób może wyrazić swoje uczucia (jeśli maluch gryzie ze złości, zaproponuj alternatywę, na przykład w postaci tupania stopami),
  • jeżeli dziecko bawi się w grupie, ale nudzi się lub staje się niespokojne i obawiasz się, że zaraz zacznie gryźć inne dzieci, włącz się do zabawy, spróbuj odwrócić uwagę malucha i uspokoić go swoją obecnością - gdy zobaczysz, że znów chętnie wchodzi w interakcję z innymi dziećmi, wycofaj się i pozwól maluchom bawić się we własnym gronie,
  • nie czekaj do momentu pojawienia się konfliktów swojego dziecka z rówieśnikami - od małego ucz swoją pociechę zabaw w grupie, oswajaj dziecko z innymi maluchami, pokazuj, jak wspólnie spędzać czas, nie bijąc się i nie gryząc innych.

Czasem, gdy dziecko gryzie, nie wystarczają żadne uwagi ani prośby ze strony rodziców. Wtedy można mu zrobić specjalną podpuszczkę, którą będzie mogło gryźć do woli.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze