Trwa ładowanie...

Dyktanda klasa 2. Jak pomóc dziecku w nauce zasad ortografii?

 Ewa Rosiecka
10.12.2021 21:55
Dyktanda klasa 2
Dyktanda klasa 2 (Adobe Stock)

Zadaniem dyktanda w klasie 2 jest przede wszystkim wyrobienie u ucznia nawyku poprawnego pisania różnych wyrazów. Pomoc rodziców w wykonywaniu tego typu ćwiczeń jest nieoceniona i warto je przeprowadzać takie zadania także w domu, w formie zabawy. Jak wspierać dziecko w nauce zasad ortografii?

spis treści

1. Jak wspierać dziecko w przyswajaniu zasad pisowni?

W 2 klasie szkoły podstawowej uczeń zaczyna przyswajać zasady ortografii. Warto to dziecku ułatwić, zachęcając do samodzielnego czytania, dzięki któremu maluch obywa się z tekstem i zasadami pisowni. Dobrze jest zadbać o odpowiednią, dostosowaną do wieku literaturę, tak aby dziecko miało przyjemność z czytania.

Dobrym sposobem jest również wypisanie wszystkich zasad ortograficznych na dużym kartonie i przyklejenie go nad biurkiem lub łóżkiem. Najlepiej, aby było to miejsce, na które dziecko spogląda jak najczęściej.

Będzie to pomocne w zapamiętywaniu zasad pisowni, ponieważ podobnie jak tabliczki mnożenia, reguł ortograficznych można nauczyć się na pamięć. Ważne, aby nie uczyć wszystkiego od razu, tylko stopniowo.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Podczas nauki ortografii ważna jest cierpliwość rodziców. Nasze działanie powinno być nastawione na pomoc, jednak zwróćmy uwagę, aby nie wyręczać dziecka i nie podpowiadać wszystkiego. Ważne, aby wspierać dziecko i zachęcać je do podejmowania samodzielnych prób, powstrzymując się od upominania, gdy coś nie wyjdzie.

Co do czego pasuje? Gry i zabawy ortograficzne
Co do czego pasuje? Gry i zabawy ortograficzne

Co do czego pasuje? to pomoc dydaktyczna przeznaczona dla uczniów klas młodszych, którzy chcą opanować

przeczytaj artykuł

Jeśli nasz maluch ma wyjątkowe trudności w przyswojeniu zasad ortografii, może się okazać potrzebna wizyta u specjalisty. Po wykonaniu odpowiednich testów wykluczy lub potwierdzi ewentualną dysleksję u dziecka.

2. Przykładowe dyktanda dla klasy 2

Dyktanda z powodzeniem możemy przeprowadzać z dzieckiem w domu, organizując między np. konkurs ortograficzny z nagrodami. Będzie to wspaniała okazja do ćwiczeń połączona ze świetną zabawą!

Jak powinno wyglądać dyktando dla drugoklasisty? Oto kilka przykładowych tekstów, które można wykorzystać:

"U"

Kucharz Jakub zrobił udane zakupy. Kupił cukier, butelkę mleka, utarł śmietanę i dodał truskawki. Uczniom bowiem zachciało się deserku. Okrutny uczeń Mateusz dodał do deserku musztardę i buraki. Deser się nie udał. Kucharz surowo ukarał nieugiętego Mateusza.

"H"

Helena była z mamą Haliną w cyrku. Widziały charta, który grał na harmonii, skaczące hieny i hipopotama, który huśtał się na huśtawce i jeździł na hulajnodze. Przedstawienie to było pełne humoru.

"H-CH"

Michał i Hania hodują chomiki, chrabąszcze i chrząszcze. Są hodowcami od roku. Karmią je marchewką, chrustem i suchym sianem. Dzieci chętnie dbają o higienę tych raczej tchórzliwych i cichutkich zwierzątek.

„RZ-Ż”

Małgorzata odprowadza w pewien wrześniowy wietrzny wieczór swoją koleżankę Żanetę. Żadna z nich nie chce się pożegnać, bo gaworzy im się dobrze. Poszły zatem wzdłuż żywopłotu i pnącej róży na dłuższą przechadzkę.

Powodzenia!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze