Trwa ładowanie...

Dyktanda klasa 2. Jak pomóc dziecku w nauce zasad ortografii?

Zadaniem dyktanda w klasie 2 jest przede wszystkim wyrobienie u ucznia nawyku poprawnego pisania różnych wyrazów. Pomoc rodziców w wykonywaniu tego typu ćwiczeń jest nieoceniona i warto je przeprowadzać takie zadania także w domu, w formie zabawy. Jak wspierać dziecko w nauce zasad ortografii?

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

spis treści

1. Jak wspierać dziecko w przyswajaniu zasad pisowni?

W 2 klasie szkoły podstawowej uczeń zaczyna przyswajać zasady ortografii. Warto to dziecku ułatwić, zachęcając do samodzielnego czytania, dzięki któremu maluch obywa się z tekstem i zasadami pisowni. Dobrze jest zadbać o odpowiednią, dostosowaną do wieku literaturę, tak aby dziecko miało przyjemność z czytania.

Dobrym sposobem jest również wypisanie wszystkich zasad ortograficznych na dużym kartonie i przyklejenie go nad biurkiem lub łóżkiem. Najlepiej, aby było to miejsce, na które dziecko spogląda jak najczęściej.

Będzie to pomocne w zapamiętywaniu zasad pisowni, ponieważ podobnie jak tabliczki mnożenia, reguł ortograficznych można nauczyć się na pamięć. Ważne, aby nie uczyć wszystkiego od razu, tylko stopniowo.

Podczas nauki ortografii ważna jest cierpliwość rodziców. Nasze działanie powinno być nastawione na pomoc, jednak zwróćmy uwagę, aby nie wyręczać dziecka i nie podpowiadać wszystkiego. Ważne, aby wspierać dziecko i zachęcać je do podejmowania samodzielnych prób, powstrzymując się od upominania, gdy coś nie wyjdzie.

Co do czego pasuje? Gry i zabawy ortograficzne
Co do czego pasuje? Gry i zabawy ortograficzne

Co do czego pasuje? to pomoc dydaktyczna przeznaczona dla uczniów klas młodszych, którzy chcą opanować...

przeczytaj artykuł

Jeśli nasz maluch ma wyjątkowe trudności w przyswojeniu zasad ortografii, może się okazać potrzebna wizyta u specjalisty. Po wykonaniu odpowiednich testów wykluczy lub potwierdzi ewentualną dysleksję u dziecka.

2. Przykładowe dyktanda dla klasy 2

Dyktanda z powodzeniem możemy przeprowadzać z dzieckiem w domu, organizując między np. konkurs ortograficzny z nagrodami. Będzie to wspaniała okazja do ćwiczeń połączona ze świetną zabawą!

Jak powinno wyglądać dyktando dla drugoklasisty? Oto kilka przykładowych tekstów, które można wykorzystać:

"U"

Kucharz Jakub zrobił udane zakupy. Kupił cukier, butelkę mleka, utarł śmietanę i dodał truskawki. Uczniom bowiem zachciało się deserku. Okrutny uczeń Mateusz dodał do deserku musztardę i buraki. Deser się nie udał. Kucharz surowo ukarał nieugiętego Mateusza.

"H"

Helena była z mamą Haliną w cyrku. Widziały charta, który grał na harmonii, skaczące hieny i hipopotama, który huśtał się na huśtawce i jeździł na hulajnodze. Przedstawienie to było pełne humoru.

"H-CH"

Michał i Hania hodują chomiki, chrabąszcze i chrząszcze. Są hodowcami od roku. Karmią je marchewką, chrustem i suchym sianem. Dzieci chętnie dbają o higienę tych raczej tchórzliwych i cichutkich zwierzątek.

„RZ-Ż”

Małgorzata odprowadza w pewien wrześniowy wietrzny wieczór swoją koleżankę Żanetę. Żadna z nich nie chce się pożegnać, bo gaworzy im się dobrze. Poszły zatem wzdłuż żywopłotu i pnącej róży na dłuższą przechadzkę.

Powodzenia!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.