Tabliczka mnożenia do 100. Jak szybko się jej nauczyć?
Tabliczki mnożenia do 100 uczymy się w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Mnożenie jest jednym z czterech podstawowych działań arytmetycznych, obok dodawania, odejmowania i dzielenia. W dorosłym życiu używamy tabliczki mnożenia na co dzień, dlatego tak ważne jest, aby w przyswoić ją sobie w dzieciństwie. Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest tabliczka mnożenia? Jak skutecznie się jej nauczyć?
- 1. Czym jest mnożenie?
- 2. Co to jest tabliczka mnożenia?
- 3. Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia do 100?
- 3.1. Mnożenie na palcach
- 3.2. Matematyczne Memory
- 3.3. Mnożenie geometryczne
- 3.4. Układanie historyjek
- 3.5. Matematyczne kolorowanki
- 3.6. Tabliczka mnożenia w wierszykach
- 3.7. Matzoo tabliczka mnożenia
1. Czym jest mnożenie?
Mnożenie jest skróconą wersją dodawania, jego zadaniem jest uproszczenie wykonywanych działań. Jak wytłumaczyć dziecku, na czym ono polega? To, co nam, dorosłym wydaje się oczywiste i łatwe, dla dziecka często takie nie jest. Aby przybliżyć dziecku zasady mnożenia warto sięgnąć po niestandardowe metody.
Dobrym sposobem jest przedstawienie mnożenia w formie osi czasu. W ten sposób pociecha łatwo dostrzeże, skąd wzięło się nagłe skrócenie zapisu działania, który stosowaliśmy przy dodawaniu.
Innym sposobem jest wykorzystanie przedmiotów, np. kredek. Rozdzielamy je po równo dziecku, sobie i np. misiom. Chcąc policzyć kredki, możemy po prostu je do siebie dodać, lub też policzyć ilość posiadaczy kredek razy ich ilość, czyli wykonać mnożenie.
2. Co to jest tabliczka mnożenia?
W mnożeniu niezastąpiona jest tabliczka mnożenia - graficzny zapis tego działania. Autorstwo tabliczki mnożenia przypisuje się Pitagorasowi, dlatego do dziś we Francji i Rosji nazywa się ją tabliczką Pitagorasa. Dzięki jej znajomości jesteśmy w stanie bardzo szybko policzyć duże liczby, nie tracąc czasu na zbędne działania. Tylko jak się jej nauczyć?
3. Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia do 100?
Nauka tabliczki mnożenia to nie lada wyzwanie. Każdy z nas pamięta godziny wpatrywania się w kartkę w celu zapamiętania abstrakcyjnych liczb. Tabliczka mnożenia, tak jak matematyka w ogóle opiera się głównie na wzorach, regułach i schematach, które ciężko jest wytłumaczyć dziecku. Na szczęście dziś znamy kilka sposobów na to, jak skutecznie i szybko zapamiętać tabliczkę mnożenia, zgodnie z zasadą, że im więcej zabawy, tym lepszy efekt.
3.1. Mnożenie na palcach
Pierwszy wariant jest uniwersalny. Pozwala mnożyć cyfry począwszy od 6 x 6. Każdemu z pięciu palców przyporządkowujemy cyfry od 6 do 10. Tę samą zasadę stosujemy do obu rąk.
Jeśli mnożymy np. 7 x 6, stykamy ze sobą palce: w jednej dłoni drugi – odpowiadający siódemce, a drugiej ręce – pierwszy. Oznacza to, że na wysokości złączenia i poniżej mamy 3 palce. Zapisujemy je jako 30.
Pozostałe luzem palce mnożymy: z jednej ręki 3, z drugiej 4. 3 x 4 czyli 12 dodajemy do wcześniej wyliczonych 30. Daje nam to pełny wynik: 6 x 7 to 42.
Istnieje również sposób mnożenia na palcach właściwy dla liczby 9. Wystarczy zgiąć ten z kolejności palec, przez ile mnożymy.
Przykładowo 9 x 4 oznacza zgięty 4 palec. Wtedy zostają nam 3 palce z przodu. Dadzą one liczbę dziesiątek, czyli w tym przypadku 30. Za zgiętym palcem zostanie 6 innych palców, a więc prawidłowy wynik mnożenia 9 x 4 to 36.
Choć metody mogą brzmieć enigmatycznie, wystarczy chwilę poćwiczyć, aby mnożenie na palcach weszło w nawyk. Każde dziecko będzie zachwycone możliwością korzystania z takiej "ściągawki".
3.2. Matematyczne Memory
Sztywną kartkę tniemy na 10, 12 lub 14 kawałków. Jedną połowę wypełniamy działaniami, drugą zaś - wynikami tych działań.
Rozkładamy karty stroną zapisaną do dołu w dwóch osobnych stosikach: jednym z działaniami i drugim z wynikami. Naszym zadaniem jest, tak jak w klasycznym Memory, odsłanianie dwóch kart w jednej rundzie (po jednej z każdego stosiku) i sprawdzenie, czy pasują do siebie. Jeśli tak, odkładamy je na osobny stosik, który liczy się jako nasze punkty. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej kart.
3.3. Mnożenie geometryczne
Łatwy, prosty i skuteczny sposób na zapamiętanie tabliczki mnożenia. Wybieramy dwie liczby, które chcemy pomnożyć. Rysujemy je jako linie proste (jedną w pionie, drugą w poziomie) i liczymy punkty przecięcia. Grupujemy je i liczymy całość, która da nam prawidłowy wynik.
3.4. Układanie historyjek
Podczas nauki tabliczki mnożenia możemy nadawać cyfrom konkretny wygląd, np. 6 to kot, 3 osiołek, 9 piłka, 4 bałwanek itd. Następnie tworzymy opowiadania z naszych postaci, np. bałwanki grają w piłkę (4x9), a sędziują im osiołek i kot (3 i 6 - wynik mnożenia).
W ten sposób, oprócz nauki tabliczki mnożenia rozwiniemy kreatywność dziecka, a sama nauka stanie się dużo przyjemniejsza.
3.5. Matematyczne kolorowanki
Pomocne w zapamiętaniu tabliczki mnożenia mogą okazać się także malowanki, które należy wypełniać według określonego wzoru. Poszczególne pola oznaczone są działaniami, a wynik mówi nam, jakiego koloru powinniśmy użyć.
Tego typu kolorowanki, oprócz nauki tabliczki mnożenia, przyniosą dziecku radość z kolorowania, które samo w sobie ma pozytywny wpływ na rozwój oraz samopoczucie dziecka.
3.6. Tabliczka mnożenia w wierszykach
Tabliczka mnożenia dla dzieci może być przedstawiana za pomocą wyliczanek:
"Szczerbaty krokodyl ma zębów siedem Trzy razy siedem to dwadzieścia jeden."
"Smok Wawelski i Krakowskie przedmieścia Cztery razy pięć równa się dwadzieścia."
"Kopciuszek oba pantofelki ma Cztery razy osiem to trzydzieści dwa."
"Na gorącą czekoladę mam wielką chęć Pięć razy pięć to dwadzieścia pięć."
"Na drzewach kolorowych liśćmi wiatr szeleści Pięć razy osiem równa się czterdzieści."
"Bazyliszek nie był łosiem Cztery razy siedem to dwadzieścia osiem."
"Złemu lwu bardzo chce się jeść Sześć razy sześć to trzydzieści sześć."
"Odwieczną tajemnicą jest właśnie to, że Dziesięć razy dziesięć równa się sto."
"Kot w butach szlacheckie miał maniery Cztery razy sześć to dwadzieścia cztery."
"Czerwonego kapturka zły wilk chciał zjeść Cztery razy dziewięć to trzydzieści sześć."
"By uwiecznić chwilę, zrób kilka zdjęć Pięć razy dziewięć to czterdzieści pięć."
"Do wspólnej zabawy przyjaciół wkręć Pięć razy siedem to trzydzieści pięć."
"Śledź zaprzyjaźnił się z łososiem Sześć razy osiem to czterdzieści osiem."
"Na statku piraci przejmują stery Osiem razy osiem to sześćdziesiąt cztery."
"Brzydkie kaczątko stało się łabędziem Cztery razy cztery to szesnaście będzie."
"Wiosną deszczyk często mży Siedem razy dziewięć to sześćdziesiąt trzy."
"Gdy jest piękna pogoda wsiadajcie na rowery Trzy razy osiem to dwadzieścia cztery."
"Obok właśnie przeszły różowe pantery Sześć razy dziewięć to pięćdziesiąt cztery."
"Papuga kolorowe piórka ma Sześć razy siedem to czterdzieści dwa."
Zabawy i ćwiczenia do nauki i liczenia - figury.
zobacz galerię3.7. Matzoo tabliczka mnożenia
Pomocna może być także strona internetowa matzoo.pl na której można poćwiczyć tabliczkę mnożenia do 30, do 50 lub do 100. Taka tabliczka mnożenia online będzie atrakcyjna dla dziecka, a dzięki ćwiczeniom szybko się utrwali w pamięci.