Trwa ładowanie...

Codzienne czynności z dzieciństwa mają wpływ na późniejszy rozwój

Avatar placeholder
10.05.2019 11:08
Codzienne czynności z dzieciństwa mają wpływ na późniejszy rozwój
Codzienne czynności z dzieciństwa mają wpływ na późniejszy rozwój (123rf)

Choć zachowanie spójnych harmonogramów dnia codziennego dziecka jest wyzwaniem dla wielu rodziców, nowe badanie pokazuje, że może nieść to wiele korzyści wśród dzieci w dłuższej perspektywie.

Badania prowadzone przez Uniwersytet w mieście Albany w USA, którego autorem był psycholog Jennifer Weil Malatras, wykazały, że osoby, które dorastają w przewidywalnych okolicznościach, lepiej będą zarządzać swoim czasem, gdy będą dorosłe.

Naukowcy przeprowadzili badania wśród 292 studentów, w tym 157 kobiet i 135 mężczyzn. Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę poziomu prawidłowości w którym wiele działań i procedur wystąpiło u nich w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Zaliczały się do tego codzienne czynności, takie jak posiłki, sen, czas spędzany z rodziną i przyjaciółmi czy też udział w zajęciach pozalekcyjnych.

Regularność w wykonywaniu codziennych czynności przez dzieci ma wpływ na poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa w przyszłości
Regularność w wykonywaniu codziennych czynności przez dzieci ma wpływ na poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa w przyszłości (123rf)
Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Applied Developmental Psychology”.

„Choć oczywiście wstępne wyniki badań przyczyniają się do zrozumienia tego, że ​​regularność w codziennie wykonywanych rutynowych czynnościach może pomóc nam w promowaniu umiejętności zarządzania czasem, co z kolei zmniejsza ryzyko trudności ze skupieniem uwagi na konkretnym działaniu, czy czynności w późniejszym życiu” – wyjaśnia Malatras.

„Ponieważ problemy ze skupieniem uwagi na czymś konkretnym zazwyczaj niosą negatywne konsekwencje w pracy i w szkole, ustalenia będące wynikami naszych badań mogą być przydatne w zrozumieniu znaczenia stabilności rodziny i promowania regularności i uporządkowania w codziennych czynnościach” – wyjaśnia naukowiec.

W badaniu podkreślono znaczenie regularności w działaniach, a nie tylko częstotliwości, z jaką występują. To sugeruje, że dzieci, które wiedzą, czego się spodziewać z dnia na dzień bardziej mogą odczuwać stabilność rodziny w porównaniu do dzieci, których codzienne czynności są wykonywane w sposób losowy.

ZOBACZ TAKŻE

Złe nawyki u dziecka

Twierdzenia te sprawdzają się nawet w czasie poważnych zmian w strukturze rodziny.

W poprzednich badaniach Malatras stwierdził pozytywny wpływ stabilności w codziennej rutynie na dzieci, które doświadczyły rozwodu lub śmierci jednego z rodziców lub innych zmian w składzie gospodarstwa domowego.

„Jest to możliwe, aby poprawić regularność codziennie wykonywanych czynności, nawet jeśli w rodzinie dzieje się coś złego. Na przykład, jeśli rodzina przeżywa rozwód, dzieci są wyuczone regularności w czasie snu lub zajęciach pozalekcyjnych. To sprawia, że dzieci czują, że ich życie nadal jest stabilne i bezpieczne” – wyjaśnia naukowiec.

Stwierdzenie to opiera się na wynikach badań zainicjowanych przez Uniwersytet w Albany wykonanych przez emerytowanego profesora psychologii Allena Izrael wraz z profesorem Malatras i innymi współautorami badania.

Dodatkowo Malatras bada rolę codziennej rutyny w wielu innych aspektach rozwoju.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze