Złe nawyki u dziecka

Jak nie uczyć dziecka złych nawyków? Często rodzice nieświadomie „programują” swoje dzieci na małe potworki – sprawdź, jak uniknąć takich sytuacji. Maluch, który świętował już roczek ma głęboką potrzebę całodniowego zainteresowania jego osobą ze strony rodziców. Tyle tylko, że każdy – nawet najbardziej zakochany w swoim dziecku rodzic - nie jest w stanie tego przejść.

Rozpieszczony maluch

Mały terrorysta zrobi wszystko, żeby dostać to, co mu się zamarzyło.

Roczne dziecko

Jak sprawić, by roczniak nie był małym terrorystą? Pozwolić mu na samotność. Wystarczy włożyć dziecko do łóżeczka i zaopatrzyć je w sprzęt, dzięki któremu narobi ono wiele hałasu. Dobrym pomysłem jest włożenie wraz z dzieckiem plastikowych sztućców - oczywiście wszystkie o zaokrąglonych krawędziach. Taki maluch, który ma się czym tłuc może spędzić wiele czasu w swoim towarzystwie. Osoba dorosła zaś zerkając na wyczyny malucha może zająć się swoimi robotami domowymi. W ten sposób uczymy dzieci samodzielności w działaniu i pozwalamy im poznawać świat.

Polecane wideo:

Półtoraroczne dzieci są miłośnikami wpadania w histerię. Uwielbiają wymuszać. Można często zobaczyć, jak maluch kładzie się na podłogę w sklepie chcąc otrzymać upragnioną rzecz. Zachowuje się jak mały terrorysta.

Pierwszym krokiem do programowania „potworka” jest uleganie małemu despocie. Dużo lepszym pomysłem jest podniesienie małego człowieka z podłogi, chwilowe przytrzymanie go (by maluch się uspokoił) i wyprowadzenie go ze sklepu. Następnie, na zewnątrz należy zastosować metodę czapki niewidki, czyli podejść do dziecka ze spokojem, tak jakbyśmy niczego nie widzieli i nie słyszeli. Dziecko zrozumie, że nie do niego należy ostateczne zdanie w kwestii robienia zakupów, a wymuszanie nie jest żadną drogą do osiągnięcia celu.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że maluch wyprowadzony ze sklepu zaprzestanie szybko się awanturować, jako że nie będzie efektu wzmacniania. Skoro nie ma widowni, nie ma powodu, by robić widowisko. My zaś nie będziemy w ten sposób uczyć dziecka złych nawyków.

Dziecko, które ma 15-18 miesięcy jest zazwyczaj niezwykle ruchliwe. Jest to kolejny powód do tego, by wystąpić wobec dorosłych w roli terrorysty. Istnieje kilka takich punktów zapalnych, które mogą pokazać, że mamy do czynienia z trudnym przypadkiem.

Problemy z jedzeniem i spaniem

Szczególnie wiele problemów może przysporzyć małemu człowiekowi skupienie się na jedzeniu. Jest to czynność, która wymaga wielkiej koncentracji i spokoju. Czyli wszystkiego tego, co jest obce dziecku w tym wieku. Jak sobie dać radę z takim maluchem? Przede wszystkim nie biegać za nim z jedzeniem w ręce z nadzieją, że w ten sposób ugryzie cokolwiek.

Najważniejsze to zapewnić dziecku spokój i stałe miejsce do jedzenia - własny stoliczek z krzesełkiem. Mamy wówczas możliwość kontroli zachowań malucha i trzymania naszego wzroku na wysokości jego wzroku. Jeśli już mamy taką wygodną pozycję możemy powiedzieć tonem spokojnym, ale zdecydowanym: „Chcę, byś siedział spokojnie i wszystko zjadł”. Jeśli mówiąc to znajdziemy kontakt wzrokowy z maluchem może się okazać, że nasze komunikowanie się z nim odniesie sukces. Z pewnością będzie to kolejna próba, która ma zapobiec kształtowaniu u dziecka złych nawyków, do których z pewnością należy bieganie za dzieckiem z łyżką w ręku, by coś z niej zjadło.

Maluch, który ma półtora roku jest często na tyle zaaferowany otaczającym go światem, że nie ma czasu już zasnąć. Mało tego – w łóżeczku już nie chce spać, a jedyne co toleruje to spanie z rodzicami. Trzeba sprawdzić, dlaczego maluch nie przepada za samotnym zasypianiem? Może boi się ciemności? Może wystarczy mu zaświecić małą lampkę i okaże się, że będzie spał samotnie? Jak jeszcze przekonać takie dziecko do samodzielności w zakresie usypiania?

Proponuję odwołać się do postaci bajkowych. I powiedzieć dziecku, że jest tak duże jak Franklin, który sam usypia w pokoju. Oczywiście bohater dziecięcy jest dowolny. Zależy, kim aktualnie zachwyca się nasza latorośl. Być może dzięki bajkowej postaci uzyskamy możliwość spania w naszym łóżku bez towarzystwa podrośniętego niemowlaka.

Małgorzata Żmudzka-Kosała, ponad rok temu

Bibliografia

  • Faber A., Mazlish E.: „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”. Poznań 2001, Wydawnictwo Media Rodzina, 83-7278-023-4 .
  • Małgorzata Żmudzka-Kosała: „Zarządzanie czasem w rodzinie”. Gliwice 2008, Wydawnictwo Złote Myśli , ISBN: 978-83-7582-086-7

Wychowanie malucha

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 6 godzin temu

4
Artykuły Wychowanie malucha
Wychowanie malucha

Rozpieszczony maluch

Rozpieszczony maluch

Mały terrorysta zrobi wszystko, żeby dostać to, co mu się zamarzyło.

Wychowanie malucha

Jak pomóc dziecku pokonać strach?

Psycholog dziecięcy Joanna Korzeniewska mówi o tym, dlaczego lęki u dzieci bywają tak intensywne i skąd się biorą. Maluchy mają niezwykle wybujałą

Wychowanie malucha

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać dziewczynkę

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać dziewczynkę

Zamiłowanie do różu Chociaż wiele mam stara się stworzyć dziecku neutralne warunki do rozwoju, małe dziewczynki i tak dość szybko zaczynają interesować się księżniczkami, bawić lalkami Barbie i ubierać od stóp do głów w róż. Nieważne, jak zażarcie walczysz...

Wychowanie malucha

Dzieci mogą zasnąć wszędzie

Dzieci mogą zasnąć wszędzie

na słońcu może być również przyjemniejsza, i nie musi być w cale na łonie natury. Zobacz także "Maluch trenuje jak Rocky Balboa!".

Wychowanie malucha

Dzieci w świecie kultowych produkcji

Dzieci w świecie kultowych produkcji

Świat magii i fantasy Dzieci uwielbiają oglądać bajki. Kolorowy, migający ekran, w tle miły głos i wesoła muzyka. To jest to, za czym obejrzy się niejeden mały gagatek. Niemowlaki niestety nie potrafią jeszcze skupić się na bajkach, ale niektórzy rodzice...

Wychowanie malucha

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać chłopca

Sprawdzone wskazówki, jak wychowywać chłopca

Ulubione zabawki Mali chłopcy uwielbiają zabawkowe samochody, samoloty i pociągi, a właściwie wszystko, co jeździ, lata, pływa czy kopie w ziemi. Ani się obejrzysz, jak będziesz stała na placu budowy, przyglądając się z malcem dźwigom i koparkom, a przy...

Wychowanie malucha

Jej dzieci zasną wszędzie. Mama publikuje urocze zdjęcia

Jej dzieci zasną wszędzie. Mama publikuje urocze zdjęcia

Śpiochy Małe dzieci, szczególnie gdy są zmęczone po całym dniu zabawy, potrafią zasnąć dosłownie wszędzie: na schodach, w wózku sklepowym, w toalecie. Nie wierzysz? Obejrzyj zdjęcia, które na swój profil na Instagramie wrzuciła pewna mama. Szóstka na...

Wychowanie malucha

Jak zmienić zachowanie rozpieszczonego dziecka?

Jak zmienić zachowanie rozpieszczonego dziecka?

się przy ich wychowywaniu. Dziadkowie i wujkowie mogą chcieć rozpieszczać maluchy, jednak jeśli koliduje to z twoimi metodami, jest niedopuszczalne (...) , jeśli rzeczywiście cierpliwie cię wysłucha. W ten sposób uczysz malucha...

Wychowanie malucha

Kontakt z małym dzieckiem

Kontakt z małym dzieckiem

Bliskość rodziców i przytulanie dają małemu dziecku poczucie bezpieczeństwa i wpływają na jego rozwój.