Trwa ładowanie...

Wyprawka dla pierwszoklasisty - co trzeba kupić?

Avatar placeholder
29.09.2015 12:08
Wyprawka dla pierwszoklasisty - co trzeba kupić?
Wyprawka dla pierwszoklasisty - co trzeba kupić?

Pierwszy rok w szkole to ważny czas dla dziecka. Składają się na niego pierwsze doświadczenia w ławce szkolnej, pierwsze kontakty z nowymi kolegami oraz pierwsze poważne obowiązki edukacyjne. Marketingowa zasada, że wyposażenie pracownika w odpowiedni sprzęt pozwoli mu na podjęcie nawet dużej odpowiedzialności, znajduje swoje odzwierciedlenie również w świecie szkolnym. Odpowiedni tornister i wyprawka ułatwią wywiązywanie się z codziennych obowiązków. Mogą mieć one wpływ na to, że uczeń będzie miał pozytywne bądź negatywne skojarzenia związane ze szkołą.

1. Funkcjonalny plecak/tornister

Zakup podręczników zgodnych z wykazem szkoły jest rzeczą oczywistą. Edukacja wiąże się więc dodatkowo z codziennym transportem materiałów do nauki na trasie szkoła – dom – szkoła. W tym celu niezbędny jest plecak lub tornister. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów i modeli. Wiele z nich przedstawia postacie z bajek czy programów telewizyjnych. Młody żak może chcieć być właścicielem egzemplarza ze swoim ulubionym bohaterem i ‒ o dziwo ‒ już samo posiadanie takiego może w pewnym stopniu zmotywować go do nauki. Dla rodziców świadomość ta jest ważna, jednak priorytetową sprawą jest dbałość o zdrowie dziecka.

Specjaliści zalecają, by plecak łącznie z jego zawartością nie przekraczał wagi 3-5 kilogramów. Cała jego budowa powinna zapewniać równomierne rozłożenie masy plecaka na kręgosłupie dziecka. Ważny jest mocny system regulacji długości szelek (same szelki powinny być szerokie), dzięki któremu można dostosować ich długość i nie będą się przesuwać w trakcie użytkowania. Dodatkowo istotny jest usztywniany tył oraz wykonanie z naturalnego tworzywa. Plecy dziecka można odciążyć poprzez zakup tornistra z wbudowaną rączką i kółkami. Funkcjonalny plecak/tornister zawiera kilka przegródek, by móc lepiej zorganizować materiały szkolne, strój na wf. oraz drugie śniadanie i uniknąć przenikania zapachów.

2. Pełne wyposażenie plecaka/tornistra

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Wśród standardowej zawartości plecaka znajdziemy zeszyty. Wytyczne nauczyciela dotyczą zazwyczaj ilości stron oraz ich rodzaju (w kratkę, linię, czyste, do nut). Na inne parametry wpływ mają sami rodzice. Zeszyty różnią się gramaturą papieru, rodzajem okładki czy techniką łączenia kartek (sklejane, zszywane, kołonotatniki). Grubsze zeszyty o twardej oprawie są bardziej wytrzymałe, ale jeśli dziecko szanuje i potrafi utrzymać porządek nawet delikatnych egzemplarzy, to mniejsza łączna waga tych ostatnich wyjdzie z korzyścią dla jego pleców. Z kolei przybory do pisania powinny znaleźć swoje miejsce w piórniku. Przegródki ułatwią utrzymanie porządku i zachowanie estetyki przybornika. W nim z kolei powinno znaleźć się pióro z akcesoriami, długopis, ołówek, gumka, kredki i linijka.

Do przydatnych akcesoriów należą także szczelne pudełko na drugie śniadanie oraz bidon, do którego można nalać domową herbatę, wodę lub naturalny sok. Są one dobrą alternatywą dla słodzonych napojów, pełnych sztucznych barwników. Dodatkowo niezbędny jest worek na zmienne obuwie. Można pomyśleć o dwóch egzemplarzach i w razie potrzeby jeden włożyć w drugi, by buty zmimowe nie brudziły jego wnętrza. Tak wyposażony młody uczeń może śmiało ruszać do szkoły, dobrze przygotowany na czekające go tam wyzwania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze